В сряда те срещаме с една любима дама – изключителен бохем, винен експерт, градски човек, който вълнува и вдъхновява. Криси Маркова ни е на гости, за да разкаже малко повече за това как от професионален фотограф се превръщаш в ресторантьор, и колко интересно ще бъде на предстоящото събитие в Kitchen 59 – Bubbles in the Sky vol.3…

Здравей, Криси! Представи ни се…
Аз съм Кристина Маркова, фотограф по професия, но тя, всъщност си остана прекрасно хоби. Преди 12 години влязох в лудия ресторантьорски / бар бранш и така и не излязох, въпреки че на няколко пъти тази идея се прокрадваше в съзнанието ми. От 2013-та нагазих дълбоко във винения свят и виното започна да диктува живота ми.
Каква е историята зад създаването на събитието „BUBBLES IN THE SKY“ и как се разви през годините?
Нали знаете – хубавите идеи идват или в тоалетната, или на масата, Bubbles in the sky се роди на по чаша/бутилка вино и най-вече от силната ми емоция към пенливите вина. Обожавам ги и абсолютно съм приела за мисия в живота ми да ги популяризирам, доколкото мога.
Та – споделих тази идея на Яна Петкова и Ирина Софранова, и двете с многогодишна и изключителна винена кариера, те казаха – да, правим го и след това е история.

Какво можем да очакваме от третото издание на „BUBBLES IN THE SKY“ и как се отличава от предишните издания?
Всичко – смее се. И да искам не мога да бъда скромна за предстоящото събитие, тъй като знаем, че ще бъде много по-добро от предните две.
Няколко са факторите: натрупахме опит, знаем каква публика търсим и какво да им предложим. Работим много добре с домакините ни от Kitchen 59, вярваме, че тази локация е просто чудесна за такъв вид събитие. Напълно наясно сме, че на всеки Bubbles публиката ни очаква още и още и трябва да се постараем да го получат. Имаме много повече вина, както и няколко нови и непознати вносители за България, нови герои за пазара, а някои от тях ще направят и премиери на вината си.
Имаме няколко изложителя, които пък се постараха със специален внос за 30.03.
А колкото до видовете балончета – този път вдигаме процента на шампанско и малкото му братче Креман от почти всички френски региони, испанската кава и италианската франчакорта са горе-долу еднакъв брой, за просекото е напълно ясно и резонно държи стабилен процент, също, но пък има изненадващи примери от него. И на последно място, българските пенливи отбелязват много силно участие – от натурални пенливи вина (някои с нови реколти) до такива по класически метод.
Казвам ви – много интересни и любопитни вина ще има!

Кои са най-големите предизвикателства при организирането на събитие за пенливи вина и как се справяте с тях?
То дали ще е пенливо или ще е някое друго събитие, проблемите май са си едни и същи – бавна комуникация по някои канали, маркетинг стратегията, тъй като някак все още пенливото се свързва само със шампанско и просеко, а това е много много грешна асоциация.
Желанието всички по линията – организатори, изложители и гости да са доволни, и т.н. Но няма как, колкото и да е сме добра смазана машина като екип и опит – винаги има голяма вероятност просто да пропуснем нещо.
Какво представлява процесът на подбор на участниците и вината, които ще бъдат представени на събитието?
Добрата новина е, че подборът става все по-лесен, това се дължи на изключително богатия внос на пенливо вино вече в България. Не се шегувам, в момента пазара буквално е залят от много качествени пенливи вина, които само чакат да бъдат открити и опитани. В селектирането на участници залагаме на разнообразието, някои от вносителите имат портфолиа от конкретни страни, така че и това е критерий.
Какво прави „BUBBLES IN THE SKY Vol. 3“ уникално и защо винените ентусиасти не бива да го пропуснат?
До 2022-ра в България (а мога да кажа и на Балканите), нямаше такъв тип събитие – 1 ден с над 100 пенливи вина за дегустация, така че си е наистина уникално.
А само по себе си пенливото виното си е специално! Не, не трябва да се страхуваме от него и да му обръщаме внимание само по поводи, уникалността му идва от еуфорията, която носи. Обявявани през вековете за любими на кралските особи, пенливите вина са едновременно израз на достолепие и престиж, но също толкова и на неподправеното удоволствие от виното.

Какви са вашите планове и амбиции за бъдещето на събитието и как очаквате да се развива в близко и далечно бъдеще?
Очаква се да го има всяка година, а защо не и по 2 пъти в годината, защо не и на черноморска локация (да, имаме я тази идея).
План / мисия пенливото да е неизменна част от ежедневието на
градската публика в България.
Каква е връзката ви с винения пазар и как се виждате да допринасяте за развитието му чрез „BUBBLES IN THE SKY“?
Пряка е връзката, главната идея зад Bubbles in the sky е популяризирането на пенливото вино, както казах по-горе – не трябва да се приема само за специални поводи, не е само за сватби, не е само за пръскане в нощни клубове или за сключване на сделки. Може да си отворите балончета още на обяд, защото просто е хубаво времето, защото най-накрая токсичната персона в живота ви я няма или просто да подарите бутилка пенливо на колежката вместо цветя.


Накрая, какви съвети бихте дали на тези, които се интересуват да се включат в света на пенливите вина?
Да го направят с отворен ум и сърце, да приемат, че от пенливото НЕ боли глава (освен ако не си изпил 3 бутилки де), да опитват пенливо от различни области и сортове, да обърнат внимание на българските пенливи, защото те не само се доближават, а и надминават някои чуждестранни примери. Да се доверят в избора на пенливо на хората зад щандовете на събитието или в специализираните магазини, барове и ресторанти.
И това, което винаги казвам от години наред – пенливо за всички. Не е страшно и вече е супер достъпно!
*Ако искате да си спечелите покани за събитието и 2 бутилки пенливо, можете да се включите в giveawaya ни тук
Автор: Ваяна Данаилова и Цветана Бонева