Какво е хюга ( hygge) и как тя може да намери място и в чиниите ни? Хюга в храненето е всичко, от което се нуждаем, за да внесем доза здраве и щастие във времето ни за хранене. Нещо повече, тя е прост начин да минимизираме изкушението на празните калории и вредните храни през струдените месеци.
Аз съм Деси и съм автор на кулинарни рецепти. Може би вече ме познавате от кулинарния ми блог sprestilka.com. Този път ще ви споделя няколко лесни начина да добавите повече от датската концепция, наречена Хюга в храненето си.
Какво е Хюга ( hygge)?
Студеното време навън ни кара да правим домовете си по-топли, комфортни и удобни. Кара ни също да търсим уюта, връзката с любимите хора и удоволствието в ежедневието ни. А, съгласете се с мен, храненето е съществена част от ежедневието на всички ни. Чудите се как една нашумяла дума, която повечето от нас асоциират с меки одеяла, множество свещи и красива декорация се вписва в храненето? Запознайте се с hygge – датската модерен термин, който си пробива път в целия уелнес свят. Хюга е усещане, а не стил на декорация!
И нека съм още по-конкретна, според оксфордския речник терминът хюга (hygge) означава „качество на уют и комфортно общуване, което поражда чувство на задоволство или благополучие“.
В тази статия реших да се потопим в гледната точка на датчаните. В това как те намират радост и удоволствие в ежедневните си ястия и как вие можете да направите същото. Търсих, разглеждах готварски книги и множество датски блогове и обособих следните начини, с които можете да приложите концепцията hygge към вашата чиния:
1. Забавете темпото
Нека сме честни, повечето от нас се хранят бързо, докато са в движение или неосъзнато, докато са на работното място, проверяват имейли, уговарят срещи или гледат новини. В забързаното ни и натоварено ежедневие, храненето може се превърне в онзи ритуал, в който да направим пауза, да забавим темпото и да се насладим на вкуса на храната и споделеността. Дори обикновеното делнично хранене може да стане специален повод. Съберете се със семейството, постелете любимата си покривка (да, онази която пазите за специални гости, не са ли хората покрай вас най-специалните), запалете свещи или сложете цветя, пуснете приятна тиха музика. Насладата от храната е комплексно изживяване и няма как то да е пълноценно ако е междудругото и механично.
Повярвайте ми: Внимаването към това как е организирана вашата маса и с кой е споделена ще ви помогне да се насладите на храната още повече, независимо дали ядете гурме ястие или остатъци за трета поредна вечер. Можете да си подарите тези малки моменти на мир и уют в иначе забързаните ни времена.
2. Споделете храната с хора, а не с устройства
Забравете телефоните, телевизорите и таблетите. Те могат да изключат храносмилателната ви система и да ви причинят стрес. Спрете за миг и си спомнете незабравима, приятна вечеря. Бас ловя, че никой от вас не казва: “ А да, помня, беше с любимия ми лаптоп!“. Спомените, дори и преди каква е била храната и обстановката, са за хората, с които сте били. Помните какво сте си говорили и колко приятно усещане са оставили тези мигове. Скандинавската традиция ни учи да се отдадем на момента. Точно затова, подредете масата и освободете пространство за разговори и споделяне, пространство за живо човешко взаимодействие. Дори самото готвене е подхранващо само по себе си, когато се прави у дома със семейството и приятелите.
Това може да се превърне в рутиал при всяко хранене. Време със семейството и любимите хора, то и без това е оскъдно. Храненето може да бъде част от споделените ви моменти заедно, а те сближават. Казвам го от осъзнат опит!
3. Хранете се сезонно и локално
За датчаните храненето е голяма част от здравослония начин на живот. Те подбират храната си внимателно и с отношение към детайла. Всеки сезон естествено носи различни продукти и докато имаме достъп до всякакви продукти целогодишно в нашите хранителни магазини, трябва да се съсредоточим върху храненето сезонно, за да даваме на тялото си това, от което се нуждае и да бъде то в съответствие с природата. Хармонията с природата е здраве, защото ние сме част от нея. Наред със сезонността е важното да ядете това, което е местно за мястото, където живеете. Локалното хранене е още един начин да се слеете с природата и да ядете възможно най-пресните храни, но също така е и начин да се свържете с местна общност от производители, което е една от най-важните аспекти на хюга.
Най-здравословният, най-устойчивият и най-добрият начин да се храните на местно ниво е да подкрепяте местния бизнес и да се храните въз основа на вашия климат, сезон и географско местоположение. Посетете местния фермерски пазар, за да намерите пресни продукти, които са в сезон или намерете сайтове и групи, чрез които може да се свържете директно с производители.
4. Доставете си комфорт, а не съвършенство
Ако хюга беше вкус, щеше да наподобява на бавно приготвена яхния, сладкиша на баба, топлата овесена каша за закуска, или богатия и ароматен сос грейви в неделното печено. Откажете се от претенциозните многокомпоненти менюта, изпипани до съвършенство. Вместо това, отделете време и задушете любимите си зеленчуци в обичната супа. Познатата, комфортна и любима семейна рецепта е това, което звучи добре и носи усещането за дом, а и е толкова хюга. Според експертите живеенето в хюга означава да прегърнете несъвършенството и да усетите предимствата му. Това не означава да неглежирате храната, а да намерите здравословния баланс, който носи комфорт на сетивата, а от там и на здравето ни.
За всеки от нас уютната храна е различна. За мен няма нищо по-уютно от приготвянето на топъл домашен хляб. От цялата медитацията при месенето му с ръце. През наблюдаването на магията на втасване и вълшебния аромат при печенето, който изкусително придърпва всички в близост до фурната в нетърпеливо очакване. До най-голямата наслада – разчупването готовия хляб. Звукът на напуканата хрупкава коричка, леко издигащата се пара и мирис от вътрешността му …ммм! Добавете просто малко шарена сол и лъжичка масло , това е достатъчно приятен и галещ сетивата ни момент. Хапнете го с удоволствие, съзнателно и без угризения. Не е задължително да е всеки ден, но си подарете моментите на приготвяне на любима храна, била тя „грешна“, „скучна“ или твърде обикновена.
Защото Hygge е нещо повече от отговор на стреса… Тя ни учи да подхранваме нещата, които ни свързват и правят щастливи. И ако идва с домашно приготвена вкусна храна, още по-добре.
5. Добавевте подправки и повече аромат
Подправките са онзи малък, но съществен детайл, който прави ястията ноповторимо вкусни. Те носят този божествено привличащ аромат, който ни кара да посягаме нетърпеливо към чиниите. В скандинавските страни Коледа е връхната точка на дългите зимни месеци. Точно тя, от гледна точка на обонянието, е най-хюга ароматът. Кои са подправките, с които ще внесете комфорт и изкушаващ вкус? Ако става въпрос за студените месеци, заложете на карамфил, кардамон, канела, джинджифил и портокал. Те се използват във всички традиционни коледни ястия, включително греяно вино и чай, сладкиши и дори печеното месо. Хюга далеч не е само за зимните месеци, и подбора на сезонни аромати ще ви помогне да си доставите комфорт по всяко време. Пролетта заложете на пресните зеленини с анасонов привкус каквито са копърът и фенела. Лятото е време на лимонови аромати и мента. Есента идва със сгряващите и дъхави канела, индийско орехче, ябълки, ванилия. Или тези подправки, които вие асоциирате с дадения период от годината. Не пестете от качествени подправки, те ще донесат в кухнята ви и гърлата ви усещане за добра и вкусна храна, а от там за комфорт и блаженство.
6. Не пропускайте десерта
Звучи ви странно, че ви насърчавам да ядете захар? Отново ще спомена, че в хюга основна роля заема балансът. Насладата от един качествен, домашно приготвен и любим десерт би донесла повече полза за здравето от болезненото въздържане. Не изяждайте цялата торта, просто се насладете на малко парче от нея, но на всяка хапка. Датчаните обичат сладките си, а уикендите често включват десерт и чаша кафе или чай. Веднага искам да уточня, че преяждането с опаковани вафли, бисквити, бонбони или безсмисленото дъвчене на кутия сладолед не е никак „хюга“. Целта е осъзнато консумиране, комфорт и удоволствие (а не безсмислено ядене и пристрастяване към захарта!
И все пак удоволствието е полезно за хормоналния ни баланс и здравето, така че парче любим десерт не винаги е лошо решение.
Има много начини да приемем и възпроизведем този датски начин на живот. Особено когато времето става по-студено и всички търсим по-уютното в живота си. Направете го и в чиниите си. Направете го за себе си!