За някои хора домакинството по празниците може да се окаже предизвикателство, тъй като трябва да се ориентирате във всичко – от това да знаете какво да сготвите и къщата да изглежда достатъчно празнична, до почистването след Коледа. В първата част на поредицата от статии на тема „Планирай Коледа“ си поговорихме за цялостната подготвока.
В тази втора част ще дам моите насоки за тези от вас, които ще бъдат домакини на коледната вечеря.

Аз съм Деси и съм автор на кулинарни рецепти. Може би вече ме познавате от кулинарния ми блог sprestilka.com. Днес продължавам с моите коледни съвети, с които се надявам да ви помогна да минимизирате стреса от това, че ще сте домакин на коледната трапеза и да ви помогна да избегнете най-често срещаните кулинарни капани по празниците.
Някои от нас са ветерани в подготовката на празнични вечери, други са начинаещи. За всички ни обаче е валидна възможността да сме притеснени, че нещо или всичко в кухнята ще се обърка. Oсобено, ако очакваме много гости. Имам две прости правила, с които успявам да избегна стреса и суматохата от домакинството по празниците.
- Опростявам процесите;
- Гледам на домакинството от позитивната страна. Все пак голяма част от всеки празник е подготовката за него;
Важна част от усещането за Коледа е и в подготовката за нея – украсата, подаръците, планирането на пътувания и разбира се, подготовката на храната, която около тези последни дни от годината е винаги специална и обилна.
Ето и моите 10 съвета за домакини на коледната вечеря.
Тайната ми като домакин на коледното парти тази година, както и всяка година е добре обмисления списък със задачи!След като разпишете подробно всичко черно на бяло, ще откриете, че няма да се чувствате толкова паникьосани и ще преминете към последователни действия.
И така, за какво трябва да помислите?
1. Планирайте
Да, отново ще ви върна към доброто старо планиране. Защото без него няма успех и не говоря само за Коледа. Започнете като запишете колко точно гости очаквате за празниците. Така ще сте наясно от колко храна имате нужда и ще може да дефинирате, макар и само повърхностно, възможностите за меню. Може би ще бъдете 5 човека за Бъдни вечер, 9 за Коледния обяд и 12 за празничната вечеря. Опишете гостите си и помислете за хранителните им навици и предпочитания. Отбележете колко от тях ще бъдат възрастни и колко деца, има ли вегетрацианци или такива с хранителни алергии. Отбележете колко от тях ще ви бъдат гости с преспиване.
При това планиране отбележете и колебаещите се. Така при планирането на количествата храна ще знаете колко резерви да заложите. Всички се нуждаем от допълнителна храна, особено ако се появят неочаквани гости, но все пак не е нужно да прекаляваме.
2. Направете инвентаризация
Някои рецепти изглеждат божествено, но понякога се нуждаем от специфичен уред, за да ги изпълним. Няма нужда от излишен стрес в последния момент от липсата на кухненски пош, например. Просто съобразете менюто си с наличното или ако е толкова неотложно вземете някои от нещата на заем. Преди да планирате менюто си, помислете за размера на вашата фурна и размера и количеството форми, тави, тигани, съдове и уреди, от които се нуждаете. Може да се окаже, че фурната ви не е в състояние да побере толкова голяма пуйка.
Не планирайте да печете всичко, което върви с коледната вечеря. Малко са домакинствата, които разполагат с повече от една фурна, а доста чество в празничното меню влиза баница, печено месо ( свинско или пуйка), питка и някакво печиво за десерт. След като поставите пуйката във фурната, може да няма време да направите гарнитурата или да изпечете кекс. Помислете за части от менюто, които да може да приготвите без фурна – на тиган, като сварите или на скара.
Тук е моментът да ви припомня и да погледните за налични запаси от хранителни продукти в килерите си, които може да използвате в менюто си.
3. Погрижете се за масата

Специалната вечеря изисква специална маса. Може да заложите на тежките класически украси или да подходите минималистично. Какъвто и да е подходът ви, проверете важните наличности спрямо броя гости и менюто си. Помислете и кой може да ви помогне с подготовката на празнична трапеза, ако това не е приятна дейност за вас и го уведомете възможно най-рано за задачата му.
Ето един бърз мини списък просто за подсещане:
- необходимото количество чинии и паници
- кизгладена покривка или подложки за хранене
- достатъчен брой прибори
- салфетки
- свещи
- дъски за сервирани на топли ястия
- полирани чаши за вода
- полирани чаши за алкохол
- чаши за пенливо вино
- тирбушон
- посуда
- дъски за рязане
4. Време е за менюто
Ще започнем със звездната атракция и ще продължим с подробностите. Винаги съветвам да съобразите менюто с възможностите си. Иначе си гарантирате стрес, ненужни притеснения, риск от провал и напрежение от зле планирано време. Идеята да изпробвате предварително избраните рецепти е винаги добра, но не всички имаме време за това. Едно от най-важните решения, около които трябва да построите цялостно менюто си е да изберете основното ястие за празничната трапеза. След това изберете, предястия, гарнитури и десерт, които да си кореспондират добре с основното ястие.
Ето някои от нашите рецепти, които са изпробвани от екипа ни и може да ви вдъхновят.
Идеи за основно:
- Празнична патица, пълнена с ябълки и гарнирана с печени картофи
- Апетитна коледна пуйка, пълнена с ориз и дреболии
- Свински джолан „ОСОБУКО“ стил върху канапе от картофено пюре
Идеи за предястие:
- Крехък октопод върху канапе от рукола
- Брускети с патешко, пилешко и гъби
- Отворен пай с говеждо мляно месо Black Angus
Идеи за десерти:
Независимо дали сте се спрели на многостепенно сложно меню, хипстърски нетрадиционна трапеза или сте заложили на вечните класики, разпишете всички рецепти и огледайте подробно начина и времето им за изпълнение. Огледайте какво трябва да купите и колко време ще ви отнеме всеки етап от менюто ви.
5. Помислете за напитките
Класиката около всяка Коледа са пенливи вина, греяно вино или различни алкохолни и безалкохолни пуншове. Помислете и за тази част от домакинството, дали и колко алкохол ще ви е необходим и какви ще са видовете придружаващи напитки на вашата тържествена трапеза.
Колебаете се в това колко да купите? В бутилка от 750 мл вино има около пет стандартни порции. Наложено правило е че на всеки възрастен гост се падат по 3 чаши вино. Лесен ориентир за количествата, от които се нуждаете като домакин.
Осигурете достатъчно вода и безалкохолни напитки, защото хидратацията при обилни количества тежки храни и прием на алкохол е от съществено значение за здравето.
5. Разпределете си времето
Няма такова нещо като преподготвеност за празниците и това е, защото няма бонус време към тях. То си остава все 24 часа за денонщие (макар според мен към края на годината да са по-малко часовете в денонщието ;)). Точно това е и причината да го разпределим максимално рационално. Отново припомням, че домакинството по Коледа не е състезание, а повод да се насладим на приятели и близки в уютна обстановка. За да може да си осигурим спокойствие е добре да разционализираме времето.

Най-важният съвет е да отделите в предварителни заготовки, колкото можете повече време. Готвенете ще бъде много по-лесно и приятно, ако го разпределите в малки задачи в няколко дни, а не да се превърне в щура въртележка от готвене в коледната сутрин. И отново припомням ДЕЛЕГИРАЙТЕ!
Ето и още няколко времеви ориентира:
- Време за приготвяне на тава стегнати сарми 40-55бр. с плънка от месо и ориз и завиване – 2-2.5 часа;
- Време за варене на 3 кг шунка – 2.5 часа + още 1.5 часа за печенето и с глазура
- Приготвяне на зеленчуци с печене или варене 30-5- минути;
- Направа на салати и дресинги 1.5 часа
- Приготевяне на кекс 1 час
- Направа на торта 1.5 часа
След като знаете всяка дейност колко би трябвало да ви отнеме, направете си таймлайн и вижте кои неща може да изпълнявате успоредно и кои последователно.
7. Оставете си сили за почистването след партито.
Запазете самообладание, винаги след празници се налага да бъдат положени екстра усилия с почистването. И тук е важно да помислите кое трябва да бъде почистено веднага и кои са нещата, които може да почистите в следващите по спокойни дни след празника. Например, няма как да не почистите всички съдове и прибори, непосредствено след парито, но почистването с прахосмукачката и забърсването на фурната могат да останат и за следващия ден.
Като човек с голям опит в домакинството на партита, се подготвям и тук. Правя разтвор с кислородна вода и оцет за спешни петна. Отделям от старо бяло вино в шише с пулвелизатор ( маха безотказно бяло вино). Приготвям по-голямо количество салфетки и мопа за чистене в готовност за всякакви извънредни разливания и счупвания и запазвам самообладание. Все пак Коледа е веднъж в годината, наслаждавайте и се вместо да се стресирате от нея.
Действайте умно. Пазарувайте рано или онлайн. Делегирайте задачи и най-вече се наслаждавайте!
.