Всяко нещо функционира по-добре, когато е правилно организирано. Кухнята и планирането на храненето не правят изключение. Наличието на добре заредена кухня улеснява планиранoто хранене. Продължавам списъка с всичко необходимо, за приготвянето на полезна храна по ваш вкус всеки ден, дори и през най-натоварените седмици. Ето тук може да видите първа част.

Аз съм Деси и съм автор на кулинарни рецепти. Може би вече ме познавате от кулинарния ми блог sprestilka.com. Тази публикация е продължение на малкия ми наръчник за планирано хранене. Този петък продължавам списъка базови съставки, които ще ви изведат една крачка напред в планирането на ежедневното хранене. Никога не е лошо да се уверите, че имате най-необходимото в килера си, за всеки случай. И така да продължим с точките в нашия базов списък.
В първата част ви посочих съществените базови съставки, според мен, в секторите КОНСЕРВИ, ЗЪРНЕНИ ХРАНИ И ПАСТА и ПОДПРАВКИ И СОСОВЕ. Втората част от моя списък също съм разделила на сектори. Така ще ви е по-лесно при пазаруването и при бърза справка за наличности. Ето и продължението на списъка:
ПЕЧИВА:
1. Брашно
Дори и да не печете често във фурните си трябва да сте сигурни, че имате поне един пакет брашно в дома си. Един универсален пакет с брашно тип 500, може да ви помогне при панировка, направа на сосове като бешамел или просто за сгъстване на яхния. Обичате да печете? Тогава сте наясно, че с брашно човек може да направи множество тестени изделия – пица, хляб, сладкиши и толкова много други неща, с които да нахраниш семейството си. Това прави брашното страхотен основен продукт. Ако имате място, хубаво е да имате брашно с високо съдържание на протеини за домашен хляб, баници, паста и теста за пица. За направата на кексове и торти, заредете се с фино брашно с по-ниско съдържание на протеин ( като например италианското брашно тип 00). Пълнозърнестото брашно е чудесна алтернатива, когато искате да консумирате повече фибри. Разбира се, ако наистина се задълбочите в печенето ще се впуснете в купуването на брашна от какво ли не – лимец, спелта, кестени, нахут. Нужно ли е да подържате толкова големи наличности? Не, но са интересни за експерименти и по емпиричен начин да откриете своите варианти.
Тук правя и една уточняваща забележка, ако страдате от определен вид хранителна алергия или разтройство, то набавяйте си винаги безглутенови брашна и такива съобразени с вашата диета.

2. Мая
Това е магическата съставка, която кара печивата да усвоят достатъчно въздух и да станат обемни и меки. За тези от вас, които рядко експериментират с месенето на тесто, препоръчвам пакет суха мая. Тя ще е достатъчна, ако получите внезапен импулс за приготвянето на хляб или пица. Дълготрайна е и няма проблеми да държите пакет от нея по-дълго в шкафа за съхранение. Често ви се случва да си приготвяте насъщния сами, дръжте в хладилника пакетче жива мая. За виртуозите препоръчвам и поддържането на домашен квас, той директно ви изпраща в лигата на професионалистите пекари.
3. Бакпулвер и сода бикарбонат
Содата бикарбонат (известна още като сода за хляб) и бакпулверът са набухватели, използвани за подпомагане на издигането на печивата. За любителите на кексове, мъфини, бисквити и торти е добра идея да държат пакет и от двете в кухнята си. Как работят? Содата за хляб се активира, когато се комбинира с киселинни съставки. Точно за това тя се добавя в рецепти с лимонов сок, кисело мляко или друга киселина. За разлика от содата за хляб, бакпулверът е завършен набухвател, което означава, че съдържа както основата, така и киселината, необходими за обемността на печивото. Проверявайте срока на годност на тези съставки, защото те не са с дълъг срок.
Като бонус: пакет сода винаги може да ви помогне и в почистването на множество повърхности в дома заедно с малко светъл винен оцет и има свойството да абсорбира неприятните миризми от хладилника.
4. Какао на прах/ готварски шоколад
Добре е да държите в кухните си поне един буркан с качествено какао. Дали това ще бъде сурово и натурално какао, или пък богатото на цвят и аромат датско какао, преценете вие. И двата вида имат своите предимства за различни цели. Суровото е по-добро за направа на домашни какаови напитки и здравословни сурови десерти, докато датското е чудесно за направа на плътни шоколадови печива и кремове.
Шоколадът също е една от основните съставки в базовия ми списък. Предпочитам шоколад, който е подходящ за разтопяване и с високо съдържание на какао (минимум 60 %). Подберете го във форма лесна за работа, като малки блочета или чипс. Това ще ви спести времето и напреженеието от кълцането на голям блок с шоколад.
5. Ванилия
Това е възможно най-разпространения аромат във всичко сладко. Една добра бутилка екстракт от ванилия ще добави вкус и дълбочина на вашите десерти. Есенцията ванилия е най-добрият приятел на домашните сладкари. Аз купувам шушулки ванилия и приготвям собствен екстракт, но има готови добри варианти, а може и да подберете на прах. Повече за различните видове ванилия и кой да предпочетете може да прочетете тук. Независимо дали купувате бутилка или правите своя собствена ванилова есенция, чистият екстракт от ванилия е неизменна част от базовия списък в кухнята ви.
ПОДСЛАДИТЕЛИ:
1. Захар
Обикновената бяла гранулирана захар (или кокосовата захар в моя случай) е от съществено значение, ако приготвяте десерти. Твърде много пъти ми е свършвала захарта, а това напълно е проваляло плановете ми за вкусен десерт с контролирани съставки и съм прибягвала до готовите десерти от магазина. Това ме научи да се запасявам и да избирам правилно захарта. Ако използвате кафява или кокосова захар вземете под внимание, че тя трябва да се съхранява в плътно затворени херметически съдове, защото иначе ще се превърне в твърди буци. Ако имате повече място и десертите са част от вашето ежедневие, добавете в списъка и качествена захар мусковадо, тя придава прекрасна плътност и аромат на ром. Ако нямате проблеми с рафинираната захар, то добавете и пакет пудра захар към списъка.
2. Мед
За мен медът е като захар, но с множество ползи. Пълен с аромати и практически е невъзможно да се развали. Освен като прекрасен овкусител на топли напитки като кафе и чай, той може успешно да замести захарта в множество рецепти. Като бонус е прекрасен продукт за домашна козметика. Избягвайте евтиния мед в търговските вериги, тъй като всичките му разновидности имат еднакъв фалшив вкус. Намерете си добър пчелар или проверен търговец на мед и след като започнете да опитвате различни сортове, ще бъдете изумени от вариациите на вкуса на този пчелен продукт! Добре е да отбелжа, че медът е силен алерген, но ако нямате проблеми с него, то той е задължителен в базовия списък с продукти.
3. Кленов сироп
Алтернативен естествен подсладител, който далеч не изчерпва функциите си само за овкусяване на палачинки. Добиван от кората на кленовите дървета, има две основни стъпки за производството на кленов сироп: В кленово дърво се пробива дупка, така че сокът му да се излива в контейнер, който после се вари, докато се изпари излишната течност от него. Има няколко различни класа кленов сироп въз основа на цвета. Клас B е най-тъмният и може да се похвали с най-силния кленов вкус. Той е и подходящ за печене. Купувайки кленов сироп (а и не само) четете етикета. Така ще купите естествен и натурален кленов сироп, а не само сироп с вкус на клен, който може да бъде пълен с рафинирана захар или царевичен сироп с високо съдържание на фруктоза. Аз винаги имам малка бутилка кленов сироп, и го ползвам при направа на мусове, тиквено масло, и множество есенни печива, в които искам да постигна лек карамелов вкус. Все пак имайте едно наум при консумацията му, той е пълен с голямо количество захари.
РАСТИТЕЛНИ МАЗНИНИ И КИСЕЛИНИ
1.Олио
Доброто старо олио е от тези супер базови продукти, без които почти е невъзможно да сготвим. При пържене и сотиране е важно да имате под ръка добро неутрално растително масло с висока точка на димене. Слънчогледовото олио е точно такова. Но него може да използвате и за салати, дресинги при печива. Приложението му е голямо. Дори и за хора, които нищо не могат да сготвят е достатъчно в кухнята им да има олио за една циганска баница :).

2. Зехтин
Аз готвя основно със зехтин и държа сред запасите си минимум два вида. Един, който е подходящ за готвене и един екстра върджин с много високо качество, който използвам за салати и като финиш на някои ястия. Експертите по хранене и готвене са съгласни, че едно от най-универсалните и здравословни масла за готвене и ядене е зехтинът, стига да е екстра върджин. Добре е да знаем, че зехтинът има относително ниска точка на димене в сравнение с други масла, така че е най-добре го ползвате в рецепти за готвене, които изискват ниска и средна температура.
3. Кокосово масло
Въпреки множеството спорове дали и до каква степен е полезно кокосовото масло, аз държа винаги да имам такова в кухнята си. Това масло е богато на наситени мазнини. А наситените мазнини могат да бъдат по-здравословен избор, когато готвите при много висока температура или пържите храна. Като бонус е страхотно за любителите на домашни маски за коса и балсами за тяло.
4. Сусамово масло
Знам, че казах, че ще включа само базови продукти в списъка, но си позволявам тази малка волност, за любителите кулинари. За азиатските рецепти няколко капки сусамово масло правят чудеса. Препоръчвам да съхранявате сусамовото масло в хладилника, за да го предпазите от гранясване.
5. Ябълков оцет
Натурален и нефилтриран, това е моята препоръка за ябълков оцет. Много по-ароматен и полезен от белия оцет и идеален за приготвяне на дресинги и бързи туршии. Ябълковият оцет има различни здравословни свойства, включително антимикробни и антиоксидантни ефекти. Ябълковият оцет е 5-6% оцетна киселина и това го прави сравнително лек оцет. Той също така има различни други приложения, които не са свързани с храната ни – естествен балсам за коса, продукт за грижа за кожата и почистващ агент.

6. Балсамов оцет
От супер прости дресинги за салата до самостоятелен финиш върху зрели сирена или плодове, балсамовият оцет е една от най-използваните подправки в кухнята ми. Дори намира приложение в приготвянето на десерти. Изберете добър балсамов оцет от средния клас, който не е воднист като тези от ниския клас, но е на разумна цена.
7. Винен оцет
Това е идеална основа за глазури, марината, салатни дресинги и дори домакински почистващи препарати. Магия е! Накисването на увехнали листни зеленчуци в студена вода и малко бял винен оцет (готините кулинари го наричат „wut-wut-vee“) може да им вдъхне нов живот и свежест. Освен това почиства, дезодорира кухненските повърхности и е на най-ниската цена сред всички видове оцет.
Това беше моя списък базови съставки, които ми носят спокойствие в кухнята и ми помогат да организирам храненето си. А то, храненето е безкрайно важен процес за живота ни, в който всички ние се стараем да бъдем по-добра версия на самите себе си и да хармонираме в безбройните задачи. Надявам се и на вас списъка да ви бъде от полза, ако имате идеи по-него ще се радвам да ми ги споделите.