Наличието на добре заредена кухня улеснява планиранoто хранене. Добре зареден килер е най-добрият начин да сте спокойни, че ще имате всичко необходимо, за да приготвите здравословна и ароматна храна всеки ден, дори в най-натоварените седмици, когато дори отбиването в магазина за хранителни стоки звучи нереалистично.
Аз съм Деси и съм автор на кулинарни рецепти. Може би вече ме познавате от кулинарния ми блог sprestilka.com. Тази публикация е продължение на малкия ми наръчник за планирано хранене. Този път ще ви споделя основните съставки, които да държите под ръка в кухнята си, за да ви улеснят и направят виртуози в планираното хранене.
Ще ви дам моят списък с артикулите, които използвам редовно и поддържам винаги налични удома за удобство при готвенето. Надявам се списъкът да ви е от ползва и ако тепърва започвате да изграждате килера си. Разделила съм го на сектори, така ще ви е по-лесно при пазаруването и при бърза справка за наличности:
Консерви:
1. Консерва с домати/ доматено пюре
Винаги се старая да използвам пресни домати само ако са в сезон, това обаче е твърде кратък период в годината. В останалите около 9 месеца на помощ идват консервираните домати. Най-добрият вариант е да сте ги приготвили сами, но нека бъдем реалисти, не всички имаме времето и ресурсите да приготвяме домашно консервирана храна. Купувам белени домати, те са бърз начин да добавите необходимия доматен вкус. Подходящи са за направа на множество сосове и могат да се редуцират до пюре. За по-често готвещите препоръчвам и консерва с доматена паста. Тя добавя дълбочина на множество рецепти, в които не е преобладаващ доматения вкус и се замразява лесно след отваряне.
2. Кокосова сметана/ кокосово мляко
Кокосовото мляко е чудесна веган алтернатива на млечните продукти. То може да бъде и добър безлактозен заместител при приготвянето на различни десерти и печива. Вкусна алтернатива за сутрешното ви смути. Пълномасленото кокосово мляко е базова съставка в много индийски и азиатски ястия като къритата. Опитайте се да си набавите продукт без изкуствени сгъстители и подобрители.
3. Консерва с нахут/ боб
Това е перфектния и бърз вариант на добра доза растителни протеини. Разполагате с по-малко от 15 минути, достатъчно време за направа на кремообразна разядка тип хумус на основата на нахут или боб. Това е бърза и засищаща добавка към салати и супи. Винаги може да държим налични и сухите варианти на тези бобови храни, но нека сме честни всеки в забързаното си ежедневие цени времето си и готовата консерва е перфектния компромис.
4. Тахан/ фъстъчено масло
Перфектната добавка към разядки и сосове. Смесени с подсладител като мед, кленов сироп или агаве и намазани върху филийка ви осигуряват питателна закуска. С добавка към банани или резени ябълка си осигурявате здравословен снакс. Таханите намират приложение не само в десерти и печива, но и в много маринати за меса и доста рецепти от азиатската кухня.
5. Консерва риба
Консервата с висококачествена риба в собствен сос или зехтин ви отваря множество възможности за направата на бърза вечеря. Топла салата или бързи брускети с бял боб и риба тон, защо не и бърза добавка на крем супа или паста. Тя е идеален вариант за сандвич или добавка в зелена салата с авокадо.
6. Консерва ферментирали зеленчуци
Тук можех да излеза от кръга на високополезната храна и да обобщя просто туршия, но предпочитам всички ние да избираме съзнателно храната си. Точно това е причината да избирате естествено ферментирали зеленчуци. Да, отделете от времето си и направете няколко буркана с естествено ферментирали краставици, моркови или зеле. Информация и рецепти в интернет има много. Ако се чудите за разликата във ферментацията тази статия е много подробна. Кимчи е прекрасен източник на пробиотици и може да добавите в рамен или в гарнитура на меса. Киселото зеле е винаги добра идея и локалната ни кухня изобилства от ястия с него. Фермент на зеленчуци като ряпа, цвекло, репички и целина могат да добавят интересен вкус към ястията на трапезата ви. Развихрете въображението си и добавете характер на храната си и естествени пробиотици в килера си.
Зърнени храни и паста:
1. Ориз
На пазара има десетки видове ориз. Дръжте в наличност от този вид, който готвите най-често. Предпочитате да хапвате често ризото, тогава дръжте наличн пакет Арборио. Фенове сте на домашното суши, заредете в килера си лепкав ориз Хакумаки. За универсален, аз съм приела ориз басмати и пакет от него е винаги наличен в нас. Оризът винаги е чудесен вариант за приготвяне на вкусно ястие с малко добавки без да се налага непланирано излизане до магазина.
2. Суха паста
Още от далечните си студенски години имам изпитано правило, винаги в нас да има пакет паста и консерва домати. Тези два продукта ми осигуряваха евтин и бърз среднощен гуляй. Има милион различни рецепти за приготвяне на паста, както и много видове паста, така че тя определено не е скучен избор. Пастата е лесна и бърза основна съставка с добавка на консерва домати, маринара, песто или просто качествен зехтин и чесън си осигурявате питателна храна по свой вкус, без да прибягвате до доставка на храна в последния момент.
3. Леща
Вкусна, питателна и лесна за приготвяне. Тя е фантастичен начин да добавите протеин към салати, гарнитури и други. Ако се интересувате от добавяне на повече растителни ястия към вашата диета, лещата е едно от първите неща, към които трябва да се обърнете. Независимо от коя от разновидностите ѝ прибегнете, те всичките имат приятен землист вкус, който се комбинира добре с множество други съставки.
4. Овесени ядки
Има едно нещо, което купувам за дома в голяма опаковка, това са безглутеновите овесени ядки. Добрите стари овесени ядки са задължителна част от килера ви. С тях може да направите различни десерти, крамбъл, да сгъстите супа, а защо не и да направите крекери. Ако искате винаги да имате лесна и здравословна закуска, то овесените ядки са вашето решение. Това, което харесвам в овесените ядки е, че е наистина бързо и лесно за приготвяне, можете да ги персонализирате с всякакви гарнитури и ви държат пълни с много енергия от сутринта!
5. Киноа/Фаро/Булгар/Ечемик
Искате да сте една стъпка напред в разнообразното планирано хранене, то набавете си и част от тези зърна. Те дават добра основа за множество питателни гарнитури, вегетариански ястия или високохранителни салати. Изберете любимите си, те са почти взаимозаменяеми в повечето рецепти.
Подправки и сосове
1. Сол
Може би най-важната съставка в готвенето и качеството ѝ наистина е от значение. Подберете сол с добро съдъжание на минерали и с естествен произход. Тук има повече информация за различните видове сол. Толкова важна съставка за всяка кухня е солта, че дори има и поверие, което гласи, че ако една къща остане без сол, то това е на лош късмет. Аз си купувам дребно смляна келтска сол и държа в близост до печката, така ми е най-удобно при приготвянето на ежедневните ястия вкъщи. Ако имате място за добра сол на люспи като Малдон, набавете си, тя е чудесен завършек на стекове, шоколадови мусове и поръска на фокачи.
2. Пипер
Веднага след споменаването на солта, повечето от нас се сещат за черния пипер. Аз харесвам пиперът да е прясно смлян и си купувам на зърна. В повечето рецепти използвам пипер меланж, дава по-мек вкус и повече аромат. Винаги държа в наличност черен и бял пипер. За тези от вас, които обичат разнообразието и експериментите в кухнята препоръчвам да си набавите и зелен и розов пипер.
3. Основни подправки
Дръжте шкафа си зареден с подправки и вашите вкусови рецептори ще ви се отблагодарят. Разбира се, вида на подправките ще варира от предпочитаните ястия, но за мен най-често използваните подправки включват канела, кимион, червен пипер, пушен червен пипер, лют червен пипер и дафинов лист. Това аз наричам „стартов пакет за младия готвач“. За по-опитни готвачи, препоръчвам да държат налични – бахар, зърна кориандър, кардамон, карамфил, чесън на прах, индийско орехче, куркума, сусам, както и сушени билки като мащерка, джоджен, чубрица, босилек, копър и риган ( ако не може да си ги намерите в прясно състояние)
4. Горчица
Един от подценяваните герои в нашата кухня е горчицата. Тя има силата да трансформира и придава характер на доста ястия. Изберете си поне един предпочитан от вас вид и я използвайте, за да приготвите лесни сосове, дресинги, сосове за потапяне, маринати и сандвичи. Освен това, ако подберете по-кремообразен вид, с плътната си текстура горчицата десйтва и като емулгатор.
5. Соев сос
Възможно най-разпространената на Запад съставка от азиатската кухня. Толкова разпространена и широко използвана, че много често се чудим кой вид да подберем при пазаруване. Ако сте начинаещ готвач, подберете лек или още популярен като универсален соев сос. Това е типът, към който най-често се обръщаме в нашия килер, с най-голяма гъвкавост, когато става въпрос за азиатско готвене. Предпочитам естествено ферментиралите, но пък другия вид е по-слабо солен.
6. Песто
Повечето от нас, когато говорим за песто, имаме предвид песто Дженовезе или иначе казано зелената и вкусна паста от босилек, зехтин, пармезан и кедрови ядки. Пестото, обаче е множество и различни видове, с чушки, гъби, сушени домати и пр. Вие дръжте в наличност тези видове, които харесвате и обичате да консумирате. Така че винаги ще имате на разположение дресинг за салата, вкусна среднощна вечеря, а защо не глазура за пиле или риба.
Следва втора част.