“Розацеята и Аз” е част от поредицата ни Health & Beauty материали, посветени на здравето и специалната грижа за кожата. Днес ще ти споделя няколко ефективни продукта и стъпки, които да тестваш, както и навици, които да си създадеш, при грижата за кожа с розацея. Това със сигурност не е изчерпателен списък, а е моето предложение за постигане на един по-здрав и балансиран вид на кожата и една стъпка по-близо до справянето с мистерията Розацея. Независимо какви продукти използваш – винаги третирай кожата си внимателно. Препоръчвам ти да първо да тестваш новите продукти, за да си сигурен, че кожата ти няма да реагира на някоя от съставките. Всеки е различен, така че е важно да намериш своите собствени причинители на розацея.
Съществуват доста теории за причинителите на това заболяване – учени твърдят, че е възможно да се дължи на храносмилателни бактерии, генетична предразположеност, кожни акари или отклонения в кръвоносните съдове. Хубаво е да имаш цялостен подход към грижата за кожата си, което включва не само външна грижа, а и вътрешна – а именно правилен хранителен режим. В този ред на мисли, от изключителна важност е разбира се липсата на стрес, както и красивите мисли.
Започвам със стъпка номер едно и тя е почистване и тонизиране. В тази връзка споделям рецепта за домашен тоник с ориз или т. Нар. оризова вода, която се препоръчва за хора с чувствителна кожа, алергии или розацея. Тоникът ще успокои и омекоти раздразнената кожа, тъй като има противовъзпалителен ефект. Причината за това е съдържанието на ниацин (витамин В3), който озарява кожата без странични ефекти. А ето и рецептата как да си направим тоник с оризова вода… Просто постави половин чаша органичен ориз и една чаша чиста вода в стъклен съд. Покрий съда и го остави да престои една нощ. На следващия ден филтрирай водата и тоникът за лице е готов. Може да го съхраняваш в буркан в хладилника до една седмица. Според азиатската традиция можеш просто да запазиш водата, останала от готвенето на ориз (за предпочитане е да е органичен). Както при всеки друг тоник, нанасяй оризовата вода върху кожата на лицето и деколтето нежно с памучен тампон след цялостно почистване.
И понеже говоря за почистване – важно е то да е с подходящ мек сапун или друг нежен измиващ продукт, за предпочитане без синтетични съставки, който нежно ще премахне замърсяванията и едновременно с това няма да пресуши кожата. Тази стъпка е важна, ако използваш грим или след дълъг престой на открито. При по-леки замърсявания, можеш продължително да обливаш лицето с вода от чешмата, след което да го почистиш с флорална вода. Всъщност водата е естествен противовъзпалител, а освен това охлажда и насища с кислород. Старай се да използваш 100% натурални, чисти, био продукти съдържащи екстракти от здравец, лайка, равнец, лавандула и невен.
А ето и специалната програма за грижа за кожата при розацея, която нашите приятели от Екомаат споделиха с нас точно по темата:
Дневна грижа
Стъпка 1: Измий лицето само с вода, след което обтрий с флорална вода Здравец. Водата от Здравец почиства кожата от отделената през нощта излишна мазнина и тонизира.
Стъпка 2: Нанеси етерично масло от Здравец – то има изразено противовъзпалително и антиоксидантно действие. Използвай го като SOS серум за проблемните места – там където зачервяването е най-силно.
Стъпка 3: Постави няколко капки от флуид Здравец на цялото лице, в зоната около очите, шията и деколтето. Активните му съставки предпазват клетките от окисление, хидратират и помагат в изграждането на здрава хидролипидна бариера. То е и мощен антиоксидантен комплекс с бета каротени и витамин Е. Стимулира синтеза на колаген, възстановява еластичността и има изразен анти-ейдж ефект.
Вечерна грижа
Стъпка 1: Измий, ако е нужно, с мек измиващ сапун. Обтрий с флорална вода от Лайка, която почиства кожата от останалите замърсявания. Водата има силни дезинфекциращи свойства, свива кръвоносните съдове, лекува възпалената кожа.
Стъпка 2: Веднага след почистването нанеси аромакомпозиция „Маат за суха кожа“ – готова смес от растителни и етерични масла от лайка, бял равнец, лавандула и екстракт от невен. Маслото от бял равнец има противовъзпалителни свойства, маслото от лавандула се грижи за кожния имунитет, а екстрактът от невен изгражда епитела и възстановява пораженията върху кожата.
Aроматерапевтичните продукти имат пряко влияние върху емоциите и конкретно върху стреса. С вдишването, ароматът постъпва през обонятелната система в мозъка. По този начин ароматните молекули извършват фино хармонизиращо въздействие върху ума, тялото и емоциите. Намаляват се ефектите от стреса, с което се облекчава и реактивността на кожата, свързана с тях. Така по един неосъзнат от нас начин, ароматите влияят избирателно на различни процеси в тялото. Кожата като най-големия орган в човешкото тяло, отразява това положително влияние.
Следва любимият ми испански козметичен бранд Laboratorios BABÉ и техните ампули Bicalm +, които предотвратяват зачервяванията и възпаленията. Антихистаминовите свойства на овеса в състава им намаляват сърбежа, възпалението и зачервяването, а женското биле успокоява дразненето. Както всички ампули на BABÉ и ампулите Bicalm + възстановяват оптималното ниво на хидратация. Подходящи за всички типове кожа, включително и свръхчувствителната. Подпомагат лечението на розацея, телеангиектазия, купероза, еритроза и атопични огнища. Самите ампули идват в опаковката със специални накрайници за лесна и безопасна употреба. Прилагай веднъж или два пъти на ден – на почистено лице и след това хидратирай както обикновено. Можеш да включиш в ритуала си и измивният им успокояващ гел със SYNDET формула (формула без сапун) и мицеларната вода, които са подходящи за много чувствителна кожа. Ще намериш продуктите на BABE в онлайн магазините на аптеки Ремедиум и аптеки Марви, както и останалата аптечна мрежа.
И като казах хидратация – препоръчвам ти кремът с алое вера на е Лек. Съдържа още масло от синя слива*, кокосово масло Virgin БИО* масло от пшеничен зародиш, масло от таману*, мащерка, иланг-иланг, бергамот. Продуктът е с регенериращо действие, въздейства при розацея, предпазва кожата от вредното въздействие на токсините в околната среда, като оформя защитен слой. Има силен подхранващ и подмладяващ ефект. Кремът трайно премахва разширените капиляри, допринася за редуциране на червенината и склонността на кожата да реагира със зачервяване под действие на различни стимули (емоция, атмосферни влияния, храна). Допълнително оказва противовъзпалителен ефект, намалява отока и повишената чувствителност на кожата. Освен това има силен анти-стареещ ефект и изравнява тена на кожата. Няма как да не спомена и за тоникът за лице на е Лек с флорални води – подходящ e за чувствителни и възпалени места по кожата на лицето, действа успокояващо и антибактериално. Във вълшебния му състав са чисти етерични масла от чаено дърво, мащерка, лимонена трева и лавандула. Намалява производството на себум, свива порите и овлажнява.
*Био сертифицирани съставки
И понеже все още сме на вълна козметика – напомням ти да не забравяш да използваш продукт за слънцезащита през всеки сезон.
Продължаваме с една специална детоксикираща програма на Facecare, при която с помощта на отрицателно заредени йони се намалява киселинността, което от своя страна не дава възможност различните бактерии и гъбички да се развиват. Процедурата се извършва посредством апарат, който произвежда силно концентриран с отрицателни йони въздух. Апаратът се поставя в самостоятелно помещение, където лежиш и релаксираш със специална прозрачна каска, поставена върху лицето ти. В продължение на 30 минути, дишаш от наситения с отрицателни йони въздух. Попадналите в организма отрицателни йони се свързват със съществуващите там положителни йони и ги неутрализират. Образува се отпаден продукт под формата на вода, която се изхвърля посредством лимфната система. Подпомага се изхвърлянето на застояли секрети в организма. Намалява се киселинността в тялото и то се справя успешно не само с гъбичните заболявания, но и с умората и стреса. А препоръката от Facecare е, че за пълноценно детоксикиране е необходим курс от 10 процедури за период от 4 седмици.
Следва факторът хранене и хранителният режим. Споделям ти някои добри храни, на които да наблегнеш и да включиш в режима си в борбата с розацеята: целина, краставици, ананас, зелен чай. Храните, богати на естествени пробиотици, помагат за балансиране на чревния микробиом, тъй като намаляват възпалението на червата. Това са киселото зеле, кефирът, кисело мляко от живи култури, сок от цвекло, банани, тиква, куркума, сьомга, гхи, ленено семе. Напомням ти да изключиш от менюто си кафето, както и червеното вино, розе, захарите и пикантните и пържени храни. Бъди внимателен с шоколада, доматите и маринованите меса и избягвай млечните продукти и глутена, както и храните, богати на хистамини. Това са доматите, кравето мляко, сметана, шоколад, кренвирши, бекон, пушена риба. Освен това, някои хранителни добавки биха били от полза за облекчаване на симптомите – примери за това са масло от вечерна иглика, масло от пореч, витамините A, C & E, B3 (Niacinamide) и цинк. В допълнение, специалистите препоръчват да се изследваме за наличие на бактерия Хеликобактер пилори.
Розацеята е хронично заболяване и възпаление на кожата и е важно да се консултираш с твоя лекар или дерматолог, за да разработите програмата, която работи най-добре за твоя индивидуален случай.
Снимки: личен архив участници | водеща снимка: Photo by Myicahel Tamburini from Pexels