Кайя Христова и Йоана Ангелова представят „Стара София – Детайли от софийските улици” на 01.11.23г. в Български културен център в гр. София , ул. Веслец №13 от 19.00 ч.. На откриването ще се влиза само с покани. Изложбата ще може да се види до 30 ноември включително.

Кайя Христова е фотограф със специфичен интерес към градската среда и архитектура, като артист тя търси преди всичко многопластовото въздействие на запечатаните от нея кадри – където всеки може да открие своята история, своя отговор, дори да сътвори нещо ново, мечтаейки или размишлявайки върху свой проблем и болка.
Тази тема за Стара София е важна за мен, защото първо е моят роден град, както и затова, че се старая да запечатвам архитуктурните ни сгради, които лека полека започват да изчезват от централна градска част с всяка следваща година, която изтича.
Мисля, че не съществува друга д-ва като България с толкова много история назад във времето, която зорлем си изтрива паметта. А, човек когато няма памет, няма спомени какъв живот е това?! Нека пазим и ценим историята си, културата, изкуството, грамотността си.
В този смисъл отоново съм направила серия от града с различни гледни точки, ракурси, в които ще я покажа и в този прекрасен проект.
„Ако можеха да говорят“ нашите сгради навярно щяха да крещят от нехайното отношение към тях. Празни, изтощени, обрасли, никакво отношение към това да бъдат поддържани и зачитани.
Продължавам с моят колега Йоана Ангелова в проекта „Стара София – детайли от софийските улици“ , ако си спомняте не отдавна през зимата на 2019 г., представих иновативният мои личен проект Стара София. Градът, фотографът, бижутерът и визуализациите наред с моят колега Невена Велева. Изложбата беше открита от куратора: д-р Райна Дамяни в Галерия СОФИЯ Галерия за съвременно изкуство при Цветелина Русалиева.
Йоана Ангелова
„Детайли от Стара София“
Аналогова фотография, многократна експозиция
Всеизвестен и неоспорим е фактът, че в наши дни дигиталната фотография доминира над филмовата. Това, разбира се, ни най-малко не пречи да насочим част от творческите си търсения в тази посока – редица автори продължават да работят с аналогови технологии; да се заиграват с филмовата фотография, а също и със самата идея за фотографията.
Разбира се, творческата фотография често включва различни манипулационни техники. Именно по тази причина за фотосерията „Детайли от улиците на Стара София“ е използвана техниката на двойната (многократната) експозиция. Днес можем лесно да създадем подобни изображения посредством редактиращите образа програми, но в миналото това е било малко по-сложно. Навремето двойните експозиции се правели при заснемане на изображението върху фотографския филм. На практика вместо фотофилмът да се навие напред (или пък фотоплаката да бъде сменена), се е заснемала друга експозиция, така че да се насложи в камерата. Това е и избраният подход за реализацията на снимките от настоящата серия.
В наши дни хората са свикнали с променените изображения, така че техниката вече не е новост. Но многократната експозиция все още ни дава възможност да разширим творческите си граници и да създадем неповторими изображения.
Представената в изложбата серия снимки с архитектурни детайли и гледки от улиците на Стара София свидетелства за възможността да бъде показано какво „вижда“ камерата в сравнение с това, което човешкото око не може (или не успява) да види. Всички фотоизображения са създадени без помощта на каквито и да било дигитални интервенции.
Серията многократни експозиции с детайли от софийските улици на практика материализира енергията на дълбоко вкорененото във фотографията, в градската архитектура (и може би проникнало във всички сфери на живота ни) противопоставяне – било то на старо и ново, минало и настояще и т.н.
Представените фототворби са направени при заснемане на изображението върху цветен негативен филм Kodak Professional Ektar 100/135-36 exp., така че експозициите да се насложат в камерата. Снимките, запечатани върху класическия „лайка формат” (35 mm филм), показват картини от столичните улици и булеварди, по които често крачим забързано без дори да се оглеждаме.