Мария е от хората, които прибират моркови по джобовете си, когато забрави вкъщи торбичката си за многократна употреба. Тя често събира фасове от плажа, между къпането в морето и излежаването за тен. Носи си бутилка за многократна употреба и дори когато е на road trip с приятели, вечер приготвя храната за следващия ден за всички, за да не рискува да купуват нещо, опаковано в еднократна пластмаса. Но понякога е неизбежно.
И ако за някои това е прекалено, тя не е фанатична по тези въпроси, защото за нея това е начин на живот. Живот, който Мария мечтае да продължава за всички нас на планетата земя в чиста и красива природа, а не в система от изчезващи видове, купчини пластмаса и тонове непреработваеми боклуци, всичко от което изцяло по наша вина. И изцяло в ръцете ни да променим. Или по-точно в изборите, които правим всеки ден.
Срещам се с Мария малко преди да потегли обратно към Холандия, където живее и работи, за да я разпитаме за съвети за устойчив начин на живот и да ни разкаже как една самобръсначка може да спаси планетата.
Мария, личната ти кауза в социалните мрежи, а вероятно и в живия живот, е да образоваш хората по темите на устойчив и природосъобразен избор за простичките неща, с които се сблъскваме редовно. Кое те накара да станеш активен посланик на тази идея?
Филмът на Ал Гор „Неудобната истина“ (The Inconvenient Truth) беше първата ми среща с темите за опазване на околната среда, глобалното затопляне, замърсяване на въздуха и океаните и т.н. Гледах го още в тийнейджърските си години и си спомням, че плаках на него, след което детската ми стая се изпълни с плакати с лозунги „Save the world“, „Global Warming“. Дори имах тениски с подобни послания, които носех на училище, така че това вероятно е първото начало на моите мисли в посока към по-устойчив начин на живот.
Години по-късно, през 2017 г. с двете ми най-добри приятелки обикаляхме Коста Рика само с по една раница на гърба си и тогава научих, че това е единствената страна, която използва 93% възобновяеми източници, за да произвежда своята енергия. Друго интересно наблюдение за мен беше колко щастливи бяха всички местни хора. В последния ни ден там, докато чакахме автобуса за летището на една спирка попитах един възрастен мъж как успяват всички да са толкова щастливи. Това, което той ми отговори, се запечата в съзнанието ми и не спрях да го мисля по време на тринайсетте часа полет обратно.
Той каза: „Живеем в истина – честни сме към природата, към себе си и към околните“ (We live an honest life – honest to nature, honest to the others and honest to ourselves). В този момент се роди и моята лична цел – да намеря начин да водя честен, искрен начин на живот. Оттогава съм част от това свое пътуване, като чета много научна информация за устойчивия начин на живот и се опитвам да я споделям и разказвам на хората по интересен и опростен начин.
Напоследък все повече се замисляме за малките неща, които можем да променим в навиците си, за да създаваме по-малко боклук и да намалим негативния си отпечатък върху природата. Кои са петте лесни неща, които всеки човек да започне да спазва още днес по пътя към устойчивия природосъобразен живот?
- Торбички за многократна употреба – когато купим найлонова торбичка, ние я използваме средно 12 минути, преди да я изхвърлим, след което отнема до 1000 години, за да се разгради. Тези за многократна употреба можем да носим постоянно в чантата си, а освен практични могат да бъдат и много красиви.
- Сламки за многократна употреба – пластмасовите сламки са сред най-опасните замърсители в океаните, защото са сериозна заплаха за морските животни. Ако все още не сте гледали клипчето с костенурката със заклещена сламка в носа, не го гледайте! Просто спрете да използвате сламки, или си вземете многократни!
- Бутилка за многократна употреба – през 2016 г. в света са продадени 480 милиарда бутилки, което прави по около 1 милион бутилки на минута. Само в Черно море всеки ден се излива по 3000 кг пластмаса. Не е много трудно да носим свое шише и да си пълним вода, където е възможно. В България страхотно предимство е, че чешмяната вода почти навсякъде е супер за пиене.
- Чаша за многократна употреба – дори да си купуваме кафе в картонена чаша, за да сме спокойни, че не вредим на природата, всъщност грешим. Малко хора знаят, че и тези чаши имат пластмасов слой отвътре, който ги прави невъзможни за рециклиране. Вече има много голям избор от страхотни чаши за многократна употреба и не трябва да ни е срам да помолим да ни направят кафето в наша чаша, предвид ефекта, който ще постигнем, ако го правим редовно.
- Колко и какви дрехи си купуваме – 95% от дрехите, които изхвърляме, могат да бъдат рециклирани или преработени в нещо ново. В последните 15 години сме увеличили с 60% потреблението си на дрехи, които пък носим наполовина по-малко. Купуването на дрехи за едно семейство допринася с 1.5 тона въглероден диоксид годишно, което е все едно да караш 6000 коли! За направата само на една тениска се използват 2720 л вода, което е количеството, което пием за 3 години. Не искам да продължавам с тези статистики, защото са наистина ужасяващи. Мисля, че всеки от нас може да подари, продаде или даде за рециклиране дрехите, които не носи, а при всяка нова покупка да помисли дали това е нещо, което ще ползва достатъчно често и достатъчно дълго, за да го има.
Според някои е лудост да се спасяват океаните, кораловия риф, морските животни и растения, като си имаме „истински“ проблеми, за които да се грижим. Можеш ли да ни помогнеш да разберем по-добре мащаба на ситуацията?
Истината е, че само 28% от кислорода в атмосферата идва от горите. По-голямата част от кислорода (около 70%) се произвежда от растения във водните басейни. С всичко, което правим, ние замърсяваме водите и така унищожаваме живота в тях. Животът на земята е една еко система и всички части са зависими една от друга. Всяко действие, което предприемаме, всеки избор, който правим, всеки един ден има влияние над това как ще оставим планетата след себе си. В този дух без кислород как ще я караме? Аз лично приемам това като съвсем истински проблем J
Мащабът обаче е по-голям дори от океаните и проблема с кислорода. За съжаление индустриите, които са основните замърсители и допринасящи към начина на живот, който сме свикнали да живеем днес, са твърде големи и влиятелни. Те имат прекалено много власт върху правителства, международни организации и могат да си позволят да не се говори за проблема в истинската му величина. Ето защо заедно трябва да направим така, че да променим изцяло начина, по който бизнеса работи. Аз лично съм убедена, че има начин да правиш бизнес, като в същото време си в услуга на другите и не вредиш на природата. Въпрос на нагласа е.
Разкажи ни за новия ти проект, който е интересна вещ, ежедневно използвана от много хора – самобръсначката. Ти стоиш зад бранда OH!NESLY, който съвсем отскоро предлага многократна самобръсначка – от онези, които сме виждали по старите филми или при дядовците си. Защо самобръсначка, как ти хрумна и как тя ще ни помогне да спасим планетата?
Самобръсначката е всъщност само първият продукт, който с моята приятелка и ко-създателка Полина, избрахме да разпространим. OH!NESLY е бранд, който има в центъра си честността към природата, околните и себе си, и нашата работа е свързана освен с предоставяне на устойчиви продукти за ежедневието ни, също и с изграждане на общност за хората, които имат нужда от информация, съвети и улеснения, за да живеят в истина. Самобръсначката е продукт, който използваме често в банята и ние решихме, че не е необходимо да използваме пластмасовите, които се изхвърлят само след няколко ползвания. А OH!NESLY самобръсначката е освен устойчива, също и много красива! Sustainable is the new sexy!
Тоест ти твърдиш, че всеки от нас има влияние върху ефекта на човечеството върху природата и всъщност ще струва по едно малко ежедневно усилие от всички да променим посоката към по-добро?
Ами да. Наистина е толкова просто. Всеки от нас има четка за зъби например. Зъболекарите препоръчват да сменяме четката си за зъби на всеки 3 месеца. Ако спазим това правило и живеем средно 65 години, ще използваме около 260 четки за зъби. На всяка ще са й нужни 400 години, за да се разгради. И това е само за четките за зъби, а с много предмети от ежедневието ни ситуацията е доста сходна. Може да прочетете още интересни факти на профила ми в Instagram @roseandmatcha.
Понякога ме питат дали съм си въобразила, че ще спася света. Истината е, че няма значение дали това, което правя или не правя, ще спаси света. По-важното е, че хората ме виждат, когато събирам фасове на плажа или купувам маслини в собствена кутия и се замислят. Някои се усмихват, други ми благодарят. Важното е да успеем да информираме повече хора и да ги накараме да разберат за проблема, дори и да не вярват в него.
Както Барак Обама е казал „Ние сме първото поколение, което знае, че унищожаваме планетата си и последното, което може да направи нещо по въпроса“. А ако не вярвате на Обама, потърсете в гугъл някое видео на Greta Thunberg (момиче от Швеция, родено през 2003 г., което е в основата на ученическите протести в цял свят Fridays for Future) и просто се вслушайте в думите й. Ние сме в основата на проблема и ние сме решението. Всчко дейстие има значение.
Автор: Владислава Генова
Снимки: Личен архив