Постижима ли е и днес диетата на нашите предци?
В съвременния свят има много предизвикателства пред ежедневието ни, които налагат нуждата от промяна в начина ни на живот и поведение. Безспорно такъв е случаят и с начина, по който се храним. По данни на Global Nutrition Report една трета от преждевременните смъртни случаи в Европа и Северна Америка биха могли да бъдат предотвратени със здравословна диета. Въпреки нарастващото осъзнаване на проблема, хранителните навици не са се променили и около 65% от населението на двата континента все още е с наднормено тегло или затлъстяване. Последствията от това се изразяват в широко разпространение на заболявания като захарен диабет, атеросклероза, затлъстяване, сърдечно-съдови заболявания и инсулти.
В същото време начинът, по който се храним, има огромно влияние не само върху телата и здравето ни, но и върху планетата. Ефектът, който хранителните системи имат върху околната среда, става все по-ясен и значим – от измененията в климата до нарушенията в екосистемите и биоразнообразието. Затова е важно да направим промени в менюто си. Но дали тези промени са нещо ново за нас или просто се връщаме назад към корените си? И имаме ли подкрепа от страна на търговските вериги, за да направим тези промени в ежедневието си?
Повече растителни продукти
Предците ни обичайно са се хранили предимно с продукти на растителна основа. Според последните научни проучвания на водещи организации в областта на храненето като EAT Lancet консумацията на растителни продукти допринася не само за собственото ни здраве, но и за грижата за околната среда. Като един от водещите търговци на хранителни стоки, от който стотици хиляди души в страната пазаруват ежедневно за своята трапеза, Lidl следи внимателно темата и непрекъснато подобрява своите продукти и асортимент. Една от целите на компанията е свързана именно с увеличаване на гамата ѝ от продуктите на растителна основа. Затова наред с богатото разнообразие от бобови изделия и варива, консервирани и замразени растителни храни, по рафтовете виждаме все повече предложения от собствената марка на веригата – Vemondo. Тя предлага апетитни веган и вегетариански предложения при това на достъпна цена. Те са чудесно решение не само за хората решили да не консумират животински продукти, но и тези, които искат да разнообразят менюто си, да преминат на по-лек хранителен режим или просто са любопитни да опитват нови неща.
По-малко добавки
Да не забравяме за плодовете и зеленчуците. Lidl предлага над 130 свежи и проверени за над 700 вида остатъци от пестициди плодове и зеленчуци. Чистата храна е още нещо, което доближава начина ни на хранене до този на предците ни. Те са използвали по-малко преработени, прекомерно овкусени храни и такива с добавки. Лидл България също работи за намаляване и избягване на хранителните добавки в продуктите си собствена марка. През 2019 г. Lidl беше и една от първите компании на пазара за търговия на дребно с хранителни стоки, която оповести сериозните си цели по отношение на остатъчните вещества, замърсителите и добавките в асортимента от собствени марки в своята политика за рационално хранене. Един от резултатите е превърналата се в любима на мнозина серия Clean Label с месни продукти без консерванти и овкусители, а собствената марка Vemondo отдавна привлича всички, които искат да се хранят с веган и вегетариански продукти на разумна цена.
По-малко сол и захар
Lidl също така работи по стратегическата си цел за намаляване на добавената сол и захар в продуктите си собствена марка. А постигнатото до момента е видимо за всички на рафтовете в техните магазини. Така например детският кетчуп Kania Junior има 28,1% по-малко захар, а любимият ни айран Pilos има 20% по-малко сол спрямо първоначалната си рецепта. Най-хубавото е, че тези промени не влияят на вкусовите качества на продуктите.
Повече пълнозърнести продукти
За малко да пропуснем хляба, който предците ни са приготвяли от пълнозърнесто брашно, а съвременните експерти като тези от Вашингтонския университет посочват като ключов фактор за здравословно остаряване. Те съдържат повече диетични фибри, вторични растителни вещества, минерали и витамини отколкото продуктите от смляно бяло брашно, тъй като повърхностните слоеве на зърното са запазени. Диетичните фибри са несмилаеми за нас, хората, но от друга страна формират хранителната основа на нашите чревни бактерии. Според проучвания на водещи учени това намалява рисковете от диабет и сърдечно-съдови заболявания и има положително въздействие върху дълголетието ни. Ето защо във „Фурната на Lidl“ може да откриете разнообразие от пълнозърнести хлебчета по изцяло чисти рецепта. Веригата цели да увеличи предложенията си в тази посока, като до 2025 година добави и информация за съдържанието на фибри в тях, за да помогне на потребителите да се ориентират по-лесно и прозрачно за състава им.
Когато става дума за нашето здраве и начинът, по който се храним, компромисите не са вариант. В този смисъл е добре да се доверим на онези компании, които непрекъснато развиват асортимента си, инвестират в продукти, които са по чисти рецепти и следят за качеството на продуктите си, за да можем ние, потребителите, да взимаме спокойно решения за храните, които консумираме. А както стана ясно храната е ключова за нашето здраве и е съвсем постижимо да се храним рационално според последните научни заключения, особено когато всъщност те са в унисон с основни принципи, изпитани във времето от предците ни.
Всички затаяваме дъх при мисълта за бабините гозби, изпълнени с любов, с уют и с много удоволствие за сетивата. В тях е въплътена не само емоционалната ни връзка с нашите близки, но и много мъдрост, от която продължаваме да черпим и днес, когато да се храним като нашите баби и дядовци може да е лесно, вкусно и достъпно с Lidl.