Планирането хранене е един от най-полезните навици, които може да изградим в живота си, но определено си има своите подводни камъни. Повечето начинаещи, а и не само те, се сблъскват с някои често срещани грешки при планираното хранене, които с малко помощ може да избегнем.

Аз съм Деси и съм автор на кулинарни рецепти. Може би вече ме познавате от кулинарния ми блог sprestilka.com. Тази публикация е продължение на малкия ми наръчник за планирано хранене. Този път ще ви споделя някои от най-често срещаните грешки в планирането на храненето, които аз също съм допускала и как да ги избегнем.
Не винаги е лесно да влезете в точния и утъпкан коловоз на планирането на храненето. Има някои често срещани грешки, които се допускат! Нека обсъдим тези „капани“, за да можете да ги избегнете и да се насладите на ползите, които планирането на храненето може да донесе в живота ви.
1. Не си давате достатъчно време за планиране
Всички ние разполагаме в малко време ( Да, сигурна съм че вселената се свива.), в което се опитваме да мултитаскваме и да прехвърляме по 5 задачи. Но както при повечето неща и тук, независимо отколко дълго време планираме храненето си, ако не отделим достатъчно време за направата на добър план не може да очакваме и добър краен резултат. Грешката, която повечето хора допускат е да пренебрегнат времето за подбор на правилните рецепти и съставянето на добър списък за пазаруване за сметка на самото пазаруване и приготвяне на храна. Резулатът почти винаги е разочароващ.
Решението: Дайте си достатъчно време за планиране на хранене, особено ако тепърва започвате. Препоръчвам да отделите от два до четири часа всяка седмица за планиране на храненето. Разгледайте календара и времето, с което разполагате за готвене, съобразете рецептите с целите си, но също и с нивата си на енергия и бюджета си.
2. Подбирате твърде „бляскави“ рецепти
Често срещана грешка, особено при начинаещите. Когато хората решат да опитат планирането на храненето, те започват да събират и харесват всички безкрайно красиви и бляскави рецепти от Instagram, Pinterest и различни телевизонни формати, които са мечтали да опитат. Тези рецепти често са сложни и имат скъпи съставки. В крайна сметка харчат повече пари, отколкото обичайно биха отделили за храна. Сложно им е приготвянето или нямат нужното време и опит за приготвянето на тези невероятни ястия всяка вечер. Следва разочарование и заключението, че планирането на храната не е работа за тях.
Решението: Златната среда е да не изпробвате повече от 2 нови рецепти седмично. Ако не ядете често у дома или сте новак в готвенето, сведете този брой до веднъж седмично или дори веднъж месечно. По-простите ястия ще ви помогнат да се почувствате добре в кухнята. Лесно ще постигате очаквания резултат и това ще ви насърчи. Освен това ще спестите пари, време за пазар, а и няма отделяте повече от час за направата им всяка вечер.
3. Планирате за вашето идеално аз
Това е една от най-честите грешки, които ни водят до провал и отказ в планираното хранене. В началото това беше и моята грешка. Планирах безкрайно здравословно меню, защото моето идеално Аз, яде с тонове смутита, зелени салати, плодове и риба, но реалното ми аз обича пица и пилешки крилца, а също и ориз и вино. Може би вашето „идеално Аз“ е гурме готвач, кето маниак или вегетарианец. Няма нищо лошо в това да се стремите към този идеал, но е важно планът за хранене да бъде реалистичен!
Решение: Напредвайте с малки, но сигурни крачки към идеалния си план. Ако до този момент сте се хранели само навън, не залагайте план за 5 готвения и хранения вкъщи. Отделете си ден или два за любими храни и вечеря навън. В противен случай, ще се стигне до поръчка на храна или ще прибегнете към емоционална покупка на джънк храна, защото храната у дома не звучи добре или отнема много време за приготвяне.
4. Подхождате прекалено амбициозно и нералистично
Типчна делитантска грешка, която аз също съм допускала. Разбрали сте за всички ползи от планирането на храна и се чувствате толкова вдъхновени и ентусиазирани, че създаването на план, който е прекалено амбициозен и който не отговаря напълно на вашия график, енергия, кулинарни възможности или нужди. Страхотно е, че подхождате с висок заряд, но създаването на план, който е прекалено амбициозен и който не отговаря напълно на вашия график или нужди, няма да бъде устойчив в дългосрочен план. Важно е да помним, че планирането на храненето е маратон, а не спринт. Дори и да успеете да удържите веднъж на свръхамбициозен проект, това ще ви изтощи и по-скоро ще напрегне, отколкото да облекчи ежедневието ви.
Решението: Започнете, като определите целите си и прецените графика си, за да видите какво ви се струва най-реалистично. Не се срамувайте от малките стъпки. Заложете готвене един -два пъти в седмицата. Съгласувайте с другите членове на домакинството, ако е възможно включете и тях в процеса. Открийте своя ритъм и рецепти. Пробвайте с шаблони за начинаещи в планираното хранене. Дайте си време, за да разберете какво работи за вас и какво не.

5. Не планирате с наличната във вашата кухня храна, която трябва да бъде изразходвана
Ок, това обикновено е задача за напреднали, но това да може да усвоим максимално наличностите без да разхищаваме храна и пари, ни вкарва в голямата игра. Има два основни типа съставки, тези които са специфични за всяка рецепта и тези, които повечето от нас поддържаме като наличности. Доста хора подбират рецептите според критерии, здраве, диета бързина и пр. Малко съобразяват със списъка с наличните вече продукти. Това не значи, че не може да е здравословно. Точно тук ви връщам на първа точка, а именно достатъчно време за добър план и подбор.
Решение: Преди да започнете с подбора на рецептите разгледайте, какво има налично в килера, хладилника и фризера ви и кое трябва да бъде използвано преди да излезе от годност. Всички държим, яйца, масло и сирене за всеки случай. Някои замразяват месо ( про съвет от професионалните кухни: винаги отбелязвайте за на замразените пакети с храна датата им. Така няма да рискувате годноостта им.) или поддържат консерви. Огледайте се кои от тези продукти е време да употребите и подберете рецепти с тях.
6. Не приготвяте правилното количество храна
Повечето рецепти са предназначени за 4 души, освен ако не е посочено друго в рецептата. Всяко домакинство е различно, логично е сам човек да има нужда от различни количества храна от 6 членно семейство. Ако сте новак, често тази подробност не се взима под внимание и количеството храна е или излишно, или по-лошо- недостатъчно за всички. Друг проблем с подобна насоченост е приготвянето на по-голямо количество храна, отколкото може да съхраните. Особено съблазнителна идея за по-големите домакинства е приготвянето на няколко ястия, които могат да бъдат замразени и съхранявани в хладилника. Това на теория е умна идея, но ако нямате правилните съдове или достатъчно място във фризера на практика е неприложима.
Решение: Винаги бъдете наясно за колко порции е посочена рецептата и коригирайте съответно, така че да съответства на нуждите на домакинството ви. Съобразете пространството във фризера ви и се снабдете предварително с удобни и побиращи се съдове за замразяване, в които да готвите такъв тип ястия.

7. Правите го скучно
Колко от вас при споменаването на здравословно хранене си представят печено или варено пилешко месо и зеленчуци на пара? Това в основата си не е лошо, но задължително ли е придържането към определен режим да бъде еднообразно и скучно? Приготвянето на еднотипна храна твърде често лесно ще ви демотивира и отклони от планирането на хранене. В крайна сметка храната е доста голяма част от живота ни и споделените ни мигове, за да я превръщаме в скучен и енообразен детайл.
Решение: Отделете малко повече време и намерете блогъри, книги или сайтове, които се придържат към подобен на искания от вас хранителен режим и потърсете рецепти, и вдъхновение от тях. Планувайте посещения в заведения за хранене с подобна на вашата философия за вдъхновение и експериментирайте. Добра отправна точка са и вечери посветени на даден тип храна или кухня. Например пица сряда или петък на френската храна.
8. Нямате резервен план
Дори и най-умелите в планирането хранене остават извънредно до късно на работа, претърпяват неуредици и непредвидени инциденти. Или пък им идват извънредни гости. А понякога просто не ви е до точно това готвене – всички се разболяваме или пък се влюбваме :). Не е нужно да ядете филия с лютеница или да поръчвате от денонощния китайски ресторант, защото нямате план Б. Резервните ястия са тези, които винаги можете да имате под ръка: те не изискват никакви нетрайни съставки и са глупаво лесни.
Решението: Помислете за няколко ястия, които биха могли да бъдат резервни варианти за вашето семейство и не забравяйте винаги да имате под ръка съставките за тях. Това са супер простите рецепти, които практически знаете наизуст. Те се приготвят и бързо като омлет, палачинки или замразени тортелини, замразена пица, или паста и сос.
9. Опитали сте само веднъж
Ако сте начинаещ в планирането на храненето, това може да бъде изтощително и объркващо и да доведе до лош първи опит. Гледането на празен календар за седмицата и мисленето да запълните всички тези дни със здравословна закуска, обяд и вечеря може да бъде обезкуражаваща задача. Планирането на хранене изисква известна практика. Планирам хранене от години и все още от време на време променям подхода си или имам седмици, които изобщо не вървят по план.
Решението: Ще направите някои от тези грешки. Някои от тях и по няколко пъти. Не очаквайте всичко да върви перфектно при първия ви опит. Просто продължавайте да се опитвате.
Грешката е да кажете „планирането на храненето не работи за мен“ и да спрете да се опитвате. Ангажирайте се да го опитвате отново и отново и ще го накарате да работи за вас.
Познавайки и избягвайки тези грешки, вие имате чудесна възможност и отправна точка да се превърнете в успешен планьор на храненто за вас и вашето семейство.