В един слънчев ден, навръх Коледа през 2018 година, малка група ентусиасти, решават да сменят комфорта на дома си и класическото посрещане на светлия празник и отиват… на плаж. Преоблечени като приказни коледни герои и въоръжени с ръкавици, гребла, големи чували за отпадъци и стабилна порция ентусиазъм, те се озовават на един от любимите на родните летовници черноморски плажове – Аркутино – и започват да го чистят. Резултатът е няколко огромни чувала със събран отпадък, явяващ се единствената тъжна следа от силния летен сезон и една нова инициатива, която всяка година по Коледа дава доста допълнителен смисъл.
Шест години по-късно „Чистата Коледа“ е едно от най-чаканите коледни събития от стотици доброволци и любители на морето и околната среда, както и причина кореспондентите на националните електронни медии, в най-непопулярното време за Черно море, да насочат екипите си именно към него. На 26 декември 2023 се осъществи шестото издание на „Чистата Коледа“, а резултатът е петорно по-голям брой участници, които успяха да съберат към 80 чувала отпадък от морето и един вълнуващ празник, напомнящ на истински фестивал.
Малко след края на събитието се срещаме с главните виновници за случващото се – основателите и организатори на „Чистата Коледа“ Илияна Стоилова от сърф училище „Акаша” и Никола Бобчев от LessPlastic Bulgaria, които ни разказаха за всичко най-интересно около „Чистата Коледа“, тазгодишното мото на изданието и важността на събитието, отвъд приятното прекарване в празничния ден.
„Чистата Коледа“ се случи за шеста поредна година. Каква е равносметката – от последното издание и от началото на кампанията генерално?
Илияна: „Чистата Коледа“ се превръща в традиционно коледно събитие, което събира на плажа по празниците хора, както от черноморските градове Варна, Бургас, Созопол, Приморско и др.,така и всички, които имат отношение към морето. Има участници, които тази година пристигнаха от Пловдив, София, Кърджали. Броят на хората се увеличава с всяко изминало издание, а тази година се събрахме почти 100 души на плаж Аркутино.
Акцията се посещава от все повече млади семейства с деца, което много ни радва. Има както редовни доброволци, така и хора, които идват за първи път и остават вдъхновени, продължавайки мисията за по-чисто море. Определено се разширява кръга от доброволци, събитието е все по-разпознаваемо, а хората даже сами ни подканват да го организираме в социалните мрежи и на живо преди празниците.
Всяка година поднасяме чист коледен подарък на морето, но се стараем и да уважим с нещо малко усилията на доброволците, които присъстват на почистването. Винаги се стараем да подготвим нещо тематично, полезно и да подкрепим малки български производители, като набавим подаръци от тях за участниците в събитието. Дрескодът всяка година е задължителен и наистина е много симпатично, че хората го приемат, а даже дегизират и домашните си любимци, което внася страхотно настроение.
Тазгодишното мото е „За депозитна система и в България”. Може ли да обясните какво точно значи това и защо трябва и България да има такава?
Никола: Депозитната система е процес за усвояване на опаковката от напитки. По този начин опаковката не се превръща в отпадък, който се депонира или изгаря, а бива преработен и използван отново. Депозитна система в България съществува от десетилетия, но тя обхваща само стъклените бутилки. Стъклото може да се рециклира безкрайно много пъти и е ценен ресурс. Пластмасата не е по-малко ценна и, според пазара, варира – около 500 евро за тон. Чрез депозитната система се гарантира чиста суровина с добро качество, която може да се използва за направата на множество продукти повторно.
Депозитната система функционира много логично. Когато купим напитка, депозитът (например 0,10 лв.) е включен в цената на продукта. След като изпием съдържанието, вместо да изхвърлим опаковката, я връщаме и получаваме 0,10 лв. обратно.
Само за ден в България се изхвърлят над 3 млн. пластмасови бутилки, като по последни данни, едва 22% от тях се рециклират. Държави с функционираща депозитна система събират и рециклират над 90% от пластмасовите си опаковки от напитки.
Според Директивата на ЕС 2019/904 за редуциране на пластмасовите отпадъци, до 2029 година 90% от пластмасовите бутилки, пуснати на пазара, трябва да бъдат рециклирани. Тези нива на рециклиране за кратък период от време можем да постигнем чрез депозитна система. Добър пример за това е Литва, където през 2015 година нивата на рециклиране са сходни на тези в България, но само за две години след въвеждането на депозитна система през 2016 година достигат нива от 90%.
Тази година обхватът на кампанията се разшири доста отвъд Черноморието. Какво е новото и как все още могат да се включат желаещите?
Илияна: За да разширим обсега на кампанията организирахме игра, която продължава до 6 януари и, в която всички, които са съпричастни към кампанията могат да участват.
Това, което включва играта е да откриеш замърсено място сред природата, да се дегизираш коледно, да почистиш мястото, да направиш снимка или видео и да споделиш с общността в събитието Чистата Коледа 2023.
Всички снимки или видеа участват в томбола с награди, които са урок по сърф, зимни бандани, календари за 2024, коледни играчки, изработени от стъкло и други.
Освен чисто физическата помощ с почистване на плажовете, вашата мисия има и силен информационен характер. Наблюдавате ли някакви изменения в мисленето на хората по темата?
Никола: Все повече хора започват да разпознават кампанията и да се чувстват част от нея. Настъпи ли декември, хора в социалните мрежи или по улиците в Созопол ме питат: „Тази година ще чистите ли отново, искаме да се включим?“. Или в дните след събитието: „Кога ще организирате следващото почистване?“. Това лично мен много ме радва.
Има хора, които не пропускат нито едно почистване. Други, които не могат да присъстват, правят всичко възможно, за да допринесат, кампанията да достигне до повече хора. Хората предават идеята за по-малко отпадъци сред природата.
Много мило ми стана, когато една от участничките каза, че на първото и почистване на плажа е била бременна, а сега детето бяга по плажа и го почиства с нея.
И това не е само единичен случай. Всяка година по плажа се радваме на много детски усмивки и мъдри заключения за замърсяването.
Може ли да ни дадете малко статистики за свършеното до момента в рамките на „Чистата Коледа“ от появата на инициативата преди шест години?
Никола: Първата година бяхме 17 човека и събрахме 24 чувала отпадъци. Тази година бяхме 92 доброволци и успяхме да съберем цели 78 чувала отпадъци от плажа, чието тегло възлиза на 580 кг. Надявам се Чистата Коледа 2024 да събере над 100 доброволци и да поставим нов личен рекорд.
Общият брой участници през годините е 318 и сме събрали близо 3100 кг отпадъци.
Каква е визията ви за развитието на кампанията в един идеален случай? Какви са големите крайни цели?
Илияна: Голямата цел на кампанията е да бъде припозната от Черноморските общини и да бъде включена в коледната програма на всяка. През тази година ще отделим време, за да представим кампанията по подробно на няколко от големите общини. Радваме се, че през тази година имахме подкрепата от община Приморско, които се погрижиха за извозване на отпадъка и ни предоставиха контейнер за разделно събиране. Освен, че има чисто санитарен характер, тъй като обикновено след зимните бури и големи вълни плажовете се покрити с отпадъци, събитието има и силна комуникационна мисия. Има образователен характер, възпитателен характер и най-хубавото е че „говори на езика” на всички, тъй като представя проблема през призмата на хумора и веселото преживяване.
Това, което ме вдъхновява е че такова събитие обединява всички – общини, граждани, НПО организации, собственици на бизнеси по морето, деца, възрастни.
Плажът е на всички и през лятото и през студените месеци. Зимното море носи една специфична красота и живущите там й се наслаждават през цялата година. Морето не съществува само през лятото, а плажа е място за отдих и през зимата.
Един такъв малък жест като почистване на плажа по Коледа, носи със себе си много удовлетворение, изгражда чувство за общност, кара хората да обърнат внимание на сериозен проблем, изразява грижа към заобикалящата ги околна среда.
Вашето лично послание към читателите за една по-чиста природа и качествен живот?
Никола: Не бих си позволил да кажа на някого какво да не прави. Човек трябва да го усети сам за себе си. По скоро ще споделя моите виждания. За мен има множество пластмасови предмети, които са ненужни – към това включвам пластмасови бъркалки, сламки, торбички, прибори за хранене, пластмасови украшения и декорации, конфети и др.
Избягвам да употребявам подобни продукти. Вече съществуват множество алтернативи. Съществуват клечки за уши и дръжки за бъркалки от хартия. Детските играчки от дърво отново набират популярност. Все повече фирми предлагат перилни препарати, козметика и санитарни изделия без пластмаса.
Ако сравня днешните възможности на пазара с тези от преди шест години, то днес имаме много по-голям избор. Нужно е просто да изберем алтернативния вариант, като понякога трябва да жертваме съвсем малко удобството си, за сметка на избраната от нас кауза.
И не на последно място да сме активни при вземането на решения на държавно ниво, като това да подкрепим въвеждането на депозитна система в България.
Илияна: За да имаме по-чиста природа, според мен е важно да сме заедно в решаването на проблеми, вземането на решения и отстояването на позиции.
Важно е да имаме силни общности по населени места и всеки един от нас има сила да създава такива.
Морето събира всички, защото ни дава свобода, защото ни създава предизвикателства, незабравими моменти, носи ни прехрана. То е за всички и е интересно как всеки било то в сферата на науката, водните спортове, изкуството, точните науки, дигиталния маркетинг, политиката и т.н, може да допринесе с уменията си, със знанията, контактите, дори и с хобитата си за това да имаме по-чиста природа. Посланието ми към читателите е да бъдем активни, да не подминаваме, да не бъдем апатични към проблемите, да се информираме по-задълбочено по теми, свързани с околната среда, за да имаме по-ясна позиция. Да не си мислим, че нашият глас, нашата поредна пластмасова сламка или фасю, забит в пясъка, нямат значение. Всяко наше действие и намерение в дадена посока има значение и рано или късно дава резултат!