Мислите ли си понякога: “Ако преди години бях правил нещо си , сега щях да съм по-добре.” ?Обикновено това нещо си е свързано с навици, които подкрепят и подпомагат най-доброто развитие на живота ни.
Когато човек е млад е по-склонен да не мисли за бъдещето като близък момент, а като за безкрай от необятни и далечни възможности и рядко обръща внимание на навиците си. Винаги съм се възхищавала на тези, които имат ясна визия още от 20 годишни. Не всички сме такива, за добро или лошо. И все пак, никога не е късно да въведем нови и полезни дейности, които да се превърнат в част от ежедневието ни и го обогатят.
Един от основните стълбове на нашето съществуване е храната. Дали се храните за да живеете или живеете, за да се храните, това е основното гориво за физиката ни.
Внимателното хранене води до добро храносмилане, което пък до добро здраве, а в добро здраве обикновено живеем добре. Все причинно-следствени връзки. Погрижим ли се за началната точка, механизмът се завърта лесно и изцяло. Тогава сме по-стабилни емоционално и лесно контролираме настроението си, имаме хубава, плътна и блестяща коса, здрави нокти и кожа, поддържаме оптимално тегло.
Тук искам да вметна следното. Оптималното тегло е различно за всяка структура и всеки организъм. Опознайте и заобичайте структурата си. Не може да искате от патето да бъде орел. И двете същества са сами по себе си достатъчно полезни за природата и дават най-доброто от себе си за своето съществуване. Помнете, че всяка структура е създадена с цел. За да откриете вашата цел, започнете с тялото.
Здравето и животът ни са силно свързани с мисловните процеси в главата, които водят до емоционални такива. Стресът, притесненията и страховете настройват функциите на тялото в защитен режим и опитвайки се да се справи с тях, то губи енергия, с която бихте могли да създавате хубавия си живот.
Чисто биологично сме създадени да се наслаждаваме на живота в неговия чист вид. Това в днешно време би означавало:
- да имаме “хигиенни навици” със социалните медии и да се стараем да имаме няколко “чисти” часа преди сън. Така като и храненето е полезно до 1-2 часа преди сън.
- Също много важно е да сме близки с хората, които обичаме и които се грижат за нашето благосъстояние. Тази близост помага за производството на серотонин и допамин, и регулира емоциите и мислите ни. Така да се каже, създава една цедка за заливащото ни в ежедневието.
Към чистотата на живота няма как да не добавим и физическите упражнения. Без да сме напълно и изцяло фокусирани върху тренировките (освен ако не сме професионални спортисти) е важно да отделяме време за да загреем тялото и да поддържаме добра функционална физика.
Тъй като фокусът тук е върху храната и конкретно захарта или захарите, продължавам с тях.
Лично аз не съм нито вегетарианец, нито веган, нито потребявам само и единствено продукти с био-сертификат.
Вярвам, че крайностите ни балансират, но не вярвам, че е полезно да се живее в крайности.
Все пак има естествени закони, които действат винаги в наша полза, когато ги спазваме. За това е полезно да ги съобразяваме.
Първото и основно е – да включваме в менюто си сурови, необработени храни.
Зеленчуци, ядки, плодове…
Богати на витамини, минерали, фитонутриенти, антиоксиданти, фибри и водно съдържание, те са основен източник на енергия през живота ни.
Тук идва мястото на захарта. Заклеймена като Враг Номер Едно, заедно с глутена, е важно човек да знае някои неща.
- Не всички захари са вредни.
- Захар има във всеки плод, в много зеленчуци и ядки.
- Захарта сама по себе си е дори от жизнена необходимост за доброто и правилно функциониране на мозъка и клетките ни. Глюкозата е основният им източник на енергия.
- Това, което вреди, са преработените захари. Третираната бяла захар и количествата от нея, които се използват и още по-страшното са изкуствените подсладители, които са в почти всеки хранителен продукт, който се продава в хипермаркетите.
Няма нищо лошо в това, да ядем сладко и да подслаждаме храните си. Важно е с какво.
Използвайки нерафинирана кафява захар, мусковадова захар, кокосова захар, пасифлора… или естествени подсладители, като мед, сироп от фурми, кленов сироп и др., зареждаме организма си с полезни глюкози, които щадят гликемичния ни индекс и носят наслада на душата ни.
И последно – яжте бавно. Наслаждавайте се на всяка хапка. Сдъвчете я с удоволствие, за да ви зареди и подкрепи в приключението на живота.
Животът е хубав.