Обещахме ви, че често ще получавате съвети за здравето на косата от нашето гуру в света на красотата – Невси Зи, затова в месеца на Жената споделяме едно интервю, от което можем да научим наистина много. Разговаряме с Невси за ритуалите за красота, които ще ни помогнат да върнем живота на косата си през зимните месеци и в самото начало на пролетта. Точно, както природата се обновява и съвсем скоро ще се прероди за новия по-красив сезон, това трябва да направим и ние, като дадем на косата си грижата, от която има нужда. Невси разказва, а ние попиваме всяка нейна дума…

Здравей, Невси! Поводът за срещата ни е отново красотата! Имаме няколко въпроса за теб, свързани със здравето на косата през зимния сезон. Какви са най-честите проблеми, които могат да се появят през студените месеци с косата и скалпа?
Още с настъпването на първите студени дни усещаме изпръхналата кожа на ръцете и лицето си, веднага изваждаме балсам за устни и започваме хидратиране, но често забравяме за косата, която е изложена на студените температури, вятъра или пък отоплението в затворените пространства. Липсата на влага във въздуха води до сухота и дехидратация, които я правят твърда, чуплива и склонна към накъсване и заплитане. Носенето на шапки и шалове допринася за механичните увреждания, косата става безжизнена и с липса на блясък. Появяват се проблеми и със скалпа – лющене, сърбеж, пърхот, кожата на главата ни е стегната и чувствителна, склонна към зачервяване и дискомфорт. По-ниските температури могат да забавят кръвообращението в скалпа, съответно да намалят растежа на косата.
Какви са ритуалите, които препоръчваш, за ежедневна грижа на косата през зимата?
Добре е косата ни да е защитена от студа – носете шапки, но от естествен материал и се уверете, че косата ви не е мокра. Всяка добра грижа започва от измиването с професионален шампоан: искам да добавя, че правилното миене на косата е изключително важно, затова да не се омазнява бързо скалпа, прическата да се задържа по-дълго. За целта препоръчвам нанасяне на шампоан само в корените и много старателен масаж за отнемането на себума, който се образува. Понижаването на температурата на водата помага за запазването на хидратацията. Инвестирайте в микрофибърна кърпа за подсушаване на косата ви. Хидратиращи маски поне веднъж седмично за възстановяване на жизнеността на косата. Лично аз използвам поне един път на седмица кокосово масло с витамин А, което затоплям и масажирам скалпа си с него, това помага на кръвообращението на скалпа, както и на сухите краища на косата ми. За стилизиране задължително да се ползва термозащита, Leave in терапия след всяко измиване. Естествено доверете се на вашия фризьор за правилния избор на продукти за вашата структура на косата. Продуктите, които трябва да ползвате, е добре да са съобразени с цвета на косата ви, вида прическа и с вашия начин на живот.

Колко често да мием косата си през зимата?
Ако сте с по-фина, тънка или мазна коса, скалпът ви произвежда повече себум, можете да миете косата си 2-3 пъти седмично, но за нормална до суха коса 1-2 пъти седмично, като задължително се правят терапии с подходящи маски, серуми или кератинови терапии. Ако посещавате сауни и парни бани, носете шапка, а дори още по-добре – използвайте това време и измийте косата си и сложете маска, докато се наслаждавате на топлината. Ако имате проблемен или чувствителен скалп, използвайте шампоан без сулфати, алкохол и агресивни почистващи съставки, по- скоро търсете продукти с пантенол, лайка, алое вера, които успокояват и хидратират скалпа. Избягвайте лак за коса, повечето съдържат алкохол, ако ползвате сух шампоан, изберете съставки като оризово или овесено нишесте в състава си вместо талк. В дома си използвайте овлажнител за въздух.
През студените месеци знаем, че косъмът се наелектризира, това вредно ли е и как да го избегнем?
Наелектризирането на косата не оказва директно вредно влияние върху нейното здраве, но по-скоро може да я изсуши, което от своя страна да доведе до увреждане. За да се предотврати това, е важно да се поддържа хидратацията на косата чрез подходящи хидратиращи продукти.
Освен маска, грижа, която нанасяме отвън, организмът ни също трябва да се погрижи за осигуряването на ценни минерали и витамини, разкажи ни малко повече за продукта Kerabione през погледна на фризьор?
Kerabione e хранителна добавка, предназначена за поддържане на здравата коса и нокти. От гледна точка на фризьор тя е полезна за клиентите, които търсят начини да подобрят здравето и външния вид на косата си отвътре. Продуктът съдържа биотин, селен и цинк, които са от съществено значение за растежа и здравината на косата. Любимата ми съставка в тази добавка е бамбук. В стъблата на бамбука се съдържа значително количество силициев диоксид (силиций), който е основен минерал за образуването на колаген, като се счита за вещество, което помага за увеличаване на еластичността на косата и подобряване на здравето на костите. Силицият, както и други микроелементи, формира връзки между колагеновите влакна и усилва тяхната структура, което помага за предотвратяване на стареенето на кожата и косата. Kerabione е полезен продукт за клиентите, които имат проблеми с косопад или суха и крехка коса. Той не заменя външните грижи, но допълва и подпомага здравето на косата отвътре. Съчетавайки Kerabione с правилни външни грижи и балансирана диета, клиентите могат да постигнат по-добър вид и здравина на косата си.
Какво представлява Биотинът и защо е толкова важен за здравата коса и нокти?
Биотинът е важен компонент за ензимите, участващи в метаболизирането на мазнини и въглехидрати, влияещи върху клетъчния растеж и засягащи аминокиселините. Известен също като витамин B7 или витамин H, той е водоразтворим витамин. Той е коензим за ензими, участващи в реакциите на карбоксилиране, които са важни за метаболизма на мазнини, въглехидрати и протеини. Най-често се препоръчва за укрепване на косата и ноктите.

Кои са другите ценни вещества в състава на Kerabione?
За мен това е продукт, на който може да се доверим. Съставките, които работят заедно, за да поддържат здравето и външния вид на косата, кожата и ноктите, са аминокиселини – L-лизин, L-цистеин и L-метионин, които са важни за синтеза на протеини и здравето на косата и ноктите. Витамин С и B, които са антиоксиданти, витамин А подпомага клетъчния растеж и защитава клетките от оксидативен стрес. Витамин B2 и Витамин B3, които са важни за метаболизма на енергията и здравето на косата. Мед, Силиций, Хиалуронова киселина…Това са съставки, препоръчани от трихолозите и подпомагащи поддръжката на здравата коса.
Като фризьор през годините препоръчваш ли на своите клиенти хранителни добавки за допълнителна грижа за косата?
Разбира се – за мен консултацията е на първо място. Трябва да познавате добре клиентите си. Препоръчването на хранителни добавки за грижа за косата е обичайна практика, особено за клиенти с проблеми като косопад, суха или крехка коса. Всичко зависи от индивидуалните нужди на клиента и проблемите с косата, които той или тя изпитва. Обикновено се съчетават с балансирана диета и правилни външни грижи за оптимални резултати.
Колко време е препоръчително да приемаме добавката и колко често през годината?
Обикновено хранителните добавки за коса и нокти се препоръчват за прием през определен период, докато се наблюдава положителен ефект. За да се постигнат оптимални резултати, препоръчително е да се приемат през 3 до 6 месеца без прекъсване, след което да се направят паузи или да се коригира приема според индивидуалните нужди. Аз лично използвам стимулиращи витамини през пролетта и есента, като ги приемам за 2 месеца в тези два сезона.
След бременността ми направих 6-месечна терапия, която доста помогна с пигментацията на кожата и спирането на косопада ми. Много съм доволна от това, че Kerabione е на достъпна цена и комбинира множество добри съставки, които, ако трябва да търсим и дозираме индивидуално, ще са много повече таблетки за приемане! Това определено улеснява решението ми, когато избирам или препоръчвам добавки.
И не на последно място – сподели на читателите ни бабина хитрина – маска, която да подсили растежа и да подхрани косата ни през зимата…
Ако съм честна, използвам много и различни продукти, тествам и консултирам производители от цял свят, не ми остава много време за бабини хитрини. Но все пак обичам да пръскам корените на косата си с коприва – традиционен и натурален метод за грижа за косата, който предлага множество ползи за здравето и външния вид на косата. Копривата е богата на витамини, минерали и антиоксиданти, които помагат за укрепване на косата и стимулиране на нейния растеж, както и подобряват състоянието на скалпа.
Бяла, зелена или жълта хума. Тя е натурален продукт, който се използва като грижа за косата поради своите лечебни свойства. Богата на минерали, които абсорбират замърсяванията и мазнините от скалпа, стимулират кръвообращението и подобряват нейното здраве.
Когато пътувам по света, винаги се уча от традициите на различните култури – хума ползват много в Мексико, докато към повече терапии с етерични масла в Индия. Винаги разчитам на съветите на фризьора, защото, ако сте в добри ръце, ще имате козметичен режим, а добавите ли и Kerabione, вече имате гаранция за прекрасна коса.

Kerabione е наш любим продукт, който през годините е доказал качеството си и активната си формула. За нас е важно съдържанието ни е да е максимално честно и затова гарантираме, че продуктът действа. Може да научите повече тук.