Знаете ли, че по-ниските хора имат по-голям шанс да станат добри скиори. А замисляли ли сте се защо голяма част от оперните изпълнители и гайдари са по-едри? Дали си мечтаят да имат други тела? Едва ли. Те просто се възползват оптимално от това, което им е дадено като физика.
За това е от истинско значение да познаваме тялото си и процесите, през които преминава. В тази статия ще намерите малко информация за видовете структури на тялото и два важни съвета за трениращите.
Проверихте ли Какъв е гласът на твоето тяло? Усетихте ли вибрациите на тялото си? Когато разберем какво е най-подходящо за тялото ни и какво развива потенциала ни, животът се случва с лекота и усмивка. Не, че няма трудности, само ги преминаваме по-смело и леко. Дисциплината, която си изграждаме, е двигател на мотивацията да вървим по-пътя на хубавия живот. Това тренира волята ни и помага за бързото и лесно отмятане на ежедневните задачи.
През 40-те години на XX в. учен на име д-р Шелдън развива концепцията за трите типа тела или така наречените Соматотипове. Той разделя структурата и развитието на човешкото тяло на 3 вида – ендо-, екто- и мезо-морфи. Наименованията идват от пластовете на човешките клетки. Според тази теория ендоморфите са с по-закръглени и овални черти; ектоморфите са винаги слаби и с фина костна структура; мезоморфите са по-мускулести и с квадратни/трапецовидни тела. През годините изследванията доказват, че никой не е само в една категория, а напротив. Всеки човек е смесица от трите. Още повече, че миксът от типове се сформира като резултат от начина ни на живот, генетиката ни, културата и ежедневните решения, които взимаме през целия си живот.
Чрез правилния режим на хранене и правилните тренировки, можем да влияем на хормоналните промени в тялото, които пък на свой ред влияят на метаболизма и цялостното ни здраве и тонус. Полезно е да се обръщаме към специалисти – треньори, диетолози, рехабилитатори и други медицински лица, за да открием точните компоненти, с които да повлияем оптимално на физиката и психиката си. Дори и само по пътя на опита и грешката да търсите и откривате полезните за вас неща, има две важни правила, които е добре да спазвате:
- Не прекалявайте с разнообразието от упражнения. Придържайте се към изпитана за вашето тяло компилация от действия. Старайте се те да са смесица от пластичност, сила, издръжливост и баланс. Когато тялото има възможност да запамети движението на мускулните групи които тренирате, резултатите не само ще си проличат скоро, но ще са и по-трайни.
- Не прекалявайте с упражненията за една зона. Винаги тренирайте цялото тяло. В случай, че претренирате някоя зона е възможно мускулът да започне да се самоизяжда. А това едва ли е желана от вас реакция.
Правейки редовно едни и същи упражнения си създавате дисциплина и стимулирате развитието в желаната посока като така резултатите се проявяват по-бързо. За да си създадем дисциплина е нужно да извървим трънлив път, защото най-трудно е изкореняването на стари и засяването на нови навици.
Научно доказано е, че човек се мотивира повече, когато има ясна цел. Това помага за изясняване на стъпките и за ползите/наградата след това. А, наградата е „новото нормално“. Нормално, в което имаме повече енергия, по-добър метаболизъм, а физическите тренировки и усилия вече стават част от живота ни, вместо досадно задължение. Дисциплината е един постоянен поток за вътрешна мотивация. За да потече този поток е нужно да разтопим ледовете на съзнанието. Това става като запалим огън. Вътрешен огън. Огън на желание. Огън на мечта.
Никой не ТРЯБВА да се подлага на диета или да започне да тренира. Това се случва само, когато човек осъзнае преимуществото на здравето. Когато човек разбере, че здравето е напълно достижимо и е в негови ръце, започва да вижда смисъла в промяната. Само се замислете, че мускулите са тези, които държат скелета ви изправен. Ако не тренирате мускулите си сте предразположени към изкривявания и травми на гръб, кръст, колене и всички стави. Все пак не случайно сме еволюирали през хомо еректус до хомо сапиенс. Не търсим обратна еволюция, нали?
Споменавайки в началото скиорите и оперните изпълнители, искам да подчертая важността на това, да действаме в живота според това, което имаме. За да бъдем здрави, красиви и щастливи, е важно да познаваме и приемаме формите си. Нека вместо да се стараем да променяме тялото си, само го стилизираме. Да подобрим силните си страни и да се погрижим за слабите. Да се стремим да го поддържаме в най-добра форма. А формата за всеки е различна.
И нека здравословният начин на живот не се превръща във фикс-идея. Здравето е тогава, когато изпитваме удоволствие и радост от живота.
Лично за себе си се старая да бъда по-дисциплиниран човек. В началото, усилието беше по-трудно от сега.
Сега виждам защо си заслужава.
Автор: Златина Стоянова
Снимки: водещ кадър Eternal Happiness from Pexels / azerbaijan_stockers – www.freepik.com / Maksim Goncharenok from Pexels / Toa Heftiba on Unsplash