Той е посветил живота си на музиката, и по-точно – на джаза. За него тази музика е невидимият двигател, който кара емоциите да водят, играе на струните на душевността на хората, без да разберем как става. Той е Петър Димитров и срещата ни с него е броени дни преди старта на A to JazZ фестивала, на 6 юли, за да ни разкаже какви изненади, нови инициативи и участия ни очакват на тазгодишното вече 4-дневно издание на събитието в София, и как A to JazZ обединява експерти и артисти с мисията за зелена трансформация на културните събития. А защо тази година A to JazZ не е за „изпускане“, ще разберете от разговора ни тук.

Здравей, Петър! Къде те намираме?
Между офиса и фестивалния парк – обичайното трасе по това време на годината. Разбирай, в полет на мисълта, съзнанието, трескавостта и вълнението от реализирането на една мечта за пореден път – A to JazZ.
Ще ни разкажеш ли малко повече за музиката, на която си посветил живота си…
Музиката е единственото абстрактно изкуство, то ни въздейства без да го видим или докоснем… Играе на струните на душевността на хората, без да разберем как става. Оттам идва вдъхновението и магията A to JazZ, която се превърна в най-емоционалното преживяване за над 50 000 души във фестивалния ни парк. Музиката е невидимият двигател, онзи, който кара емоциите ни да ни водят. Именно на това съм посветил живота си – да правя хората щастливи чрез музиката. Но мотивацията ми отива дори отвъд това, защото аз и целият екип полагаме много усилия чрез A to JazZ да представим на публиката музиката и фестивалното преживяване на много високо ниво така, че да спомогнем за оформянето на зряла фестивална и градска култура у нас. Другият ни фокус, на който сме се посветили е припознаването на българската джаз и уърлд музикална сцена на европейските пазари, както и страната ни като нова и привлекателна дестинация за фестивален, културен и конгресен туризъм и бизнес. С две думи, мечтаем и работим по реализация на мечтите си.







Какво е джазът за теб?
Истинска свобода и полет на творческата мисъл. Импровизацията в джаза винаги е базирана на хармонична основа, която ти дава неограничени възможности и ако си добър импровизатор, нещата ще ти се получат повече от добре. Точно както става с A to JazZ. Всъщност продуктът, който създаваме, е огледало на начина, по който живея. Тоест – джазът е всичко за мен.
Как се роди идеята за A to JazZ Festival?
Вечният въпрос… От лошия пример се роди – преди много години видях нещо много непрофесионално и се зачудих как е възможно да подхождаш така към собствения си културен продукт… Та той е за хората, дай им най-доброто, вдигай нивото непрекъснато! И така се появи вдъхновението и въобще идеята за това да правим хората щастливи чрез музиката и нейното максимално професионално представяне. Непрекъснато вдигаме нивото, публиката ни го знае, международните ни партньори го знаят, а те стават все повече, както и чуждестранната ни публика, и така A to JazZ вече е един от средно големите фестивали в Европа, ясно присъстващ на европейската културната карта. Сега посрещаме над 50 000 души публика, излъчват българския фестивал в най-голямата телевизия за джаз и класическа музика Mezzo, тази година имаме първия ни шоукейс модул, за който кандидатстваха над 160 артисти от 38 страни и очакваме над 50 делегати и лектори на нашата малка, но много съдържателна конференция по време на фестивала. А през 2011-а започнахме в Докторската градина с 500 души и 3 души екип, когато същите събирахме отпадъците, редихме сцена, поливахме тревата и носихме столове.

Какво да очакваме от събитието тази година и кога започва?
Най-голямата новина е, че A to JazZ е вече 4 дни! Започваме още в четвъртък, 6 юли, с новия ни международен шоукейс модул за уърлд музика, на който ще чуем избрани артисти от страни като Конго, Франция, Унгария, Белгия, Холандия, Румъния, Гърция, Сърбия… избрани от над 160 кандидати. Другата новина е, че нашата конференция A to JazZ Talks, която е посветена именно на кариерното развитие на младите артисти, както и на фестивалния сектор, ще предложи уникално съдържание след 3-годишна пауза. Поканили сме 14 водещи лектори и делегати от целия музикален спектър и индустрия в Европа. Панелите ни са на теми: „Как да се подготвим за шоукейс“, и „Как да достигнем пазара“ – много ключова тема за музикантите, както и „Екология на музикалните фестивали“, насочена към устойчивите практики, фестивалите с нулев отпадък и възможностите за трайно намаляване на отпечатъка от фестивалната и музикалната индустрия въобще. За първи път въвеждаме система за чаши за многократна употреба, както и продължаваме да развиваме разделното събиране на отпадъците по време на A to JazZ – все дейности, които не са активно засегнати в организирането на културни събития от такъв голям мащаб у нас, но са част от фестивалната култура по света. Грижата за чистотата и природата е приоритет за нас.
Извън това, в творчески план имаме уникална селекция от млади, съвременни музиканти, може би най-силната досега. Нашите култови джемсешъни и афтърпартита на нощната ни сцена в „Топлоцентрала“, детските ни образователни събития A to JazZ Kids и пъстрият ни артбазар са отново част от програмата ни. Очаква ни невероятен фестивал!
Една от звездите, които ще огласят София с музиката си през юли, ще е и любимият ни Bilal, как се работи с артисти като него?
Все още работим на ниво мениджмънт и мога да кажа, че се работи чудесно с тях. Надявам се и артистът да е като мениджъра си. Вижте, това не са просто звезди в онзи смисъл на думата. Те на първо място са музиканти, а за нас (музикантите) е важно на сцената всичко да е наред и да има всичко необходимо, за което си се договорил. Тогава „защо нямам шампанско от южния склон на еди-къде си“ не е актуален въпрос – ако всичко ти е наред на сцената и публиката скандира името ти, няма място за излишни претенции. Никога не сме имали проблеми с артистите, освен когато не искат да слязат от сцената просто защото преживяването им като музиканти там, пред многохилядната публика, е невероятно… През 2018-а Кори Хенри го свали полицията, защото закъсня с 15 минути и излезе от крайния час, записан в закона, ако не помните… Той ще го помни цял живот.

Как преминава един твой ден?
Не искам да ви споделям, защото аз самият още не мога да повярвам, че стигнах дотук… Седя в един офис по 14 часа на ден и пиша, говоря по телефона, напрягам се, като приключа, работа (тя не приключва), децата ми отдавна спят… Не се оплаквам, напротив – просто казвам, че да организираш културни събития, да си музикант, да твориш е истинска работа, професия като всяка друга. Просто си отговорен за това хиляди хора да са щастливи, това е.
Ще ни споделиш ли кой е саундтракът на деня ти?
Звукът от принтера…На фона на Rage Against the Machine и Suicidal Tendencies. (изненадаааа!)
Кой е най-великият ти музикален спомен?
Грегъри Портър (2022), Нюйоркска филхармония с Густаво Дудамел (2020) и „Металика“ (2010). И няма да забравя колко се вълнувах от „Спирит ъф Бургас 2007“ – 2009… Това беше най-сериозната българска заявка за истински международен фестивал.
Защо да не изпускаме A to JazZ?
Това е най-големият фестивал за градска култура и музика у нас и преживяването ще е велико!