Повече от 40 гости – представители на водещи научни и обществени организации от цял свят – ще пристигнат в София за да вземат участие в първата у нас “Среща на европейската мрежа за интерактивни дигитални наративи”, която ще се състои от 13 до 15 септември във Френски институт – София. Събитието се организира от Димитър Узунов и Arte Urbana Collectif, които познаваме добре покрай форматите Summer Scriptwriting Base – резиденции за съвременни форми на творческо и сценарийно писане, международния фестивал за наука и изкуство ‘Театър на чудесата”, както и кино-образователните им събития за младата публика “Срещи на младото европейско кино”, “Кино в училище” и др.
Срещнахме се с Митко ден преди официалния старт на Срещата, за да ни разкаже всичко интересно за това толкова интересно дебютно за София събитие. Отговорите ни се сториха наистина интригуващи и вече запазихме своето място за отворения за широката публика 15 септември. Ето какво ни сподели той…
От 13 до 15 септември в София ще се проведе първата у нас “Среща на европейската мрежа за интерактивни дигитални наративи” – събитието и гостите звучат наистина интригуващо! Как Арте Урбана попадна в тази прекрасна европейска програма и какво ви мотивира да организирате събитието в София?
Срещата се организира в рамките на европейския проект INDCOR, който има за цел да създаде интердисциплинарна мрежа за изследване на потенциала, който интерактивните дигитални наративи имат за боравенето с комплексните проблеми, с които съвременната човешка цивилизация се сблъсква. Проектът започна през 2019 г. и бях поканен от ръководителя му, д-р Хартмут Кьониц, да взема участие. С него се познаваме покрай една друга инициатива на Арте Урбана – лятната академия Summer Scriptwriting Base. За срещата в София организацията вече има по-значително участие.
Повече от 40 изявени международни специалисти от повече от 20 държави звучи наистина впечатляващо! Може ли да ни разкажеш нещо повече за тях?
Гостите са от цял свят. Това са хора, които професионално изследват или се занимават с различни форми на интерактивни дигитални наративи. Имаме учени, хора от медиите, неправителствени организации като Световния икономически форум, артисти. Поканили сме наистина богата палитра от професионални профили, което е и целта на проекта INDCOR.
Темите на събитието са доста актуални и интересни – може ли да споделиш с читателите малко повече за тях и какво със сигурност не трябва да изпускат в отворения за посетители ден – 15ти?
Срещата ще се проведе във Френския институт в София, който се намира на пл. Славейков. В отворения за посетители ден от срещата бих препоръчал лекцията на Хартмут Кьониц за същността на интерактивните дигитални наративи от 10:00 ч, както и дискусията за употребата им в служба на обществото от 16:15, с хора от различни организации, в които са въведени интерактивни дигитални наративи. Въобще, бих препоръчал на тези, които могат да си го позволят, да дойдат на цялата среща от 9:30 до 17:30.
За какви хора от широката публика е подходяща “Среща на европейската мрежа за интерактивни дигитални наративи”?
За хора, интересуващи се и занимаващи се по принцип с всякакъв тип наративи и обществени дейности – журналисти, активисти, членове на местната и националната власт, студенти, преподаватели и др.
Може ли да обясниш по-точно термина “интерактивен дигитален наратив” и в кои сфери и индустрии се използва той?
За да се обясни термина, трябва да разгледаме думите, които го изграждат: “наратив” означава разказ, “дигитален” – че е в дигитална форма и “интерактивен” – който има някаква форма на взаимодействие с потребителя, да го кажем най-общо. Класически форми на интерактивни дигитални наративи са например видео игрите, особено тези, при които разказването на истории е по-силно застъпено. Днес интерактивните дигитални наративи навлизат във всички области, които боравят с по-традиционни форми на наративи – журналистика, изкуство, ПР и т.н.
А как виждаме ролята на интерактивните дигитални наративи в близкото бъдеще?
Все по-осезаема. Дигиталният формат предопределя лесното разпространение в глобален мащаб, а интерактивността ги прави забавни и лесни за употреба.
Сред темите на конференцията е и така актуалната тема за съвременните медии и т.нар. Fake News. Може ли да споделиш малко повече за това явление и по какъв начин то ще бъде представено като тема?
Какво представляват всъщност фалшивите новини? Много често проблемите, с които се сблъсква дадено общество или човечеството като цяло, са много комплексни и изискват взимането под внимание на много гледни точки и източници на информация. Фалшивите новини много често предлагат едно лесносмилаемо, наглед логично обяснение на дадения проблем. За мозъка ни това обяснение обикновено е достатъчно, тъй като той се ръководи от принципа за икономия на ресурси. А да мислиш, изисква голям енергиен ресурс. Фалшивите новини са една опростена визия за света, но както името подсказва – тя е невярна и на нейна база, не може да се създаде работещо решение на дадения проблем.
В рамките на събитието ще бъдат разисквани резултатите от европейския интердисциплинарния научен проект INDCOR (Interactive Narrative Design for Complexity Representations) – може ли да разкажеш малко повече за този проект и защо той е важен?
INDCOR е изключително важен, защото поставя основите на академичното изучаване на интерактивните дигитални наративни както и създаването на интердисциплинарна глобална мрежа от хора, занимаващи се с тях. Проектът е финансиран от COST, европейската инициатива за наука и иновативни технологии, което свидетелства за голямата важност, с която ЕК се отнася към изучаването и употребата на дигиталните интерактивни наративи.
Какво ни готвите след края на Срещата?
След Срещата предстои едно друго много интересно и вълнуващо събитие на Арте Урбана – креативно пътешествие в Колумбия! За него обаче ще разкажа в друго интервю.