Уличното изкуство в България преминава на ново ниво. Причина за това са осем художнички, които създават проект без аналог. “Познатата Непозната” е колкото противоречив, толкова и гениален начин за отдаване значимото на жените творци. С какво ни провокират, как са интегрирали тази идея в градска среда, кога и къде можете да срещнете това естетско улично изкуство и кои са те, ще разберете в текста.

Колко от вас могат да изброят три женски имена на творци от което и да е направление в сфера на изобразителното изкуство? Трудно ли ви е? Спокойно, не сте единствените. Пуснете в търсачката питане за художници и ще видите основно мъжки имена. Не само за България, а и в световен мащаб. Авторите мъже са и най-често показваните в постоянните експозиции на галериите. Този факт очертава един проблем – нуждата от популяризиране на жените художнички.

Решението на този проблем намират съвременни, изявени в изобразителното изкуство, български жени. Те работят в различни направления –
рисунка,
декоративно-абстрактни инсталационни форми,
графика,
фотография,
колаж,
художествена инсталация и пърформанс,
живопис,
декоративни изкуства,
лендарт
и ги обединява обща идея. Тяхната мисия е чрез изкуство и провокация да обогатят познанията на широката публика като я преведат през любопитните живот и творчество на малко познати и много признати жени в българското изобразително изкуство.
Провокациите започват от там, че изцяло насочен към почитането на жените в българското изкуство проект, стартира в гр. Трявна, където е една от първите изцяло мъжки възрожденски школи по дърворезба и живопис.
Авторките на това начинание са решени по интерактивен, модерен и естетски начин да да възродят паметта за женското присъствие в изкуството като предоставят достъп на любопитната аудитория до имената и творчеството на признати жени художнички от миналото и съвремието ни.

Провокация е и основната идея – “Коя е тя” е основният въпрос, чийто отговор ще намерите, когато сканирате QR кодовете към разлепените по стените пана с женски изображения. По изображенията няма никакъв текст, само QR кодове.
Тъй като фотографиите на художнички от миналото и на съвременни такива са поставени една до друга, следва въпросът “Какво е общото между тях?”.
Първата ви мисъл сигурно е – творчеството. Оказва се обаче, че допирните точки далеч не са там, или поне не само. Всяка една от съвременните авторки, участващи в проекта, черпи вдъхновение и открива сходство в живота и творчеството на жените, които са решили да представят. Не винаги тези жени работят в една и съща сфера на изкуството. За едни, критериите са сходни житейски съдби, за други са родно място. Процесът, по който подбират кого да представят, е дълъг. Понякога се запознават с живота и творчеството на стотина авторки, докато открият емоцията и вижданията на тези, които ги докосват.

Давайки възможност за свободна комуникация, характерно за улично изкуство, те разлепят пана на принтове по стените на сградите. Самите пана са без имена и информация. Единственият начин, по който човек може да разбере чие е лицето на изображението, е като сканира QR кода към него. Без да натрапват информацията, която споделят, те дават възможност на зрителите на това изкуство да се превърнат в участници и да обогатят общата си култура.
Авторките не очакват творбите им да имат дълъг живот, имайки предвид метеорологичните условия, човешката намеса и типа стена върху която са разлепени паната. Напротив. Краткият живот на тези инсталации е част от концепцията на проекта, която е за паметта. Това е препратка към идеята за трайността на спомена, който пазим за жените. Една от творбите им в Трявна има само 24 часа живот, други са издържали почти седмица. В момента има само едно пано, което все още стои залепено.
Без да е умишлено, първата провокация, която създават, е когато разлепят паната. Тъй като началото на проекта съвпада с началото на предизборните кампании, случаен минувач ги попитал от коя партия са. След като му обясняват, че кампанията им не е политически обвързана, и че това е изкуство, човекът махнал с ръка и отминал.
гр. Карлово, 10 септември, 2021
За да интегрират изкуството си в градска среда, художничките създават внушителни и монументални творби. С второто издание на “Познатата Непозната”, което се провежда в гр. Карлово, те увеличават мащабите на мисълта си и подготвят двуметрови фигури, отново от пана. Проектът привлича вниманието и на още една художничка, която решава да се включи към екипа им и те стават девет.
Отличителното за идеята е, че освен да провокира любознанието и интереса на хората, екипът на проекта цели да развие начинанието до енциклопедично ниво, като с радост включват и нови автори.
От 9-ти до 14-ти септември стартира художествената акция в Карлово, като бойна група започва разлепянето на произведенията на уличното изкуство . Ако вече ви гъделичка люботиството и желанието за обогатяване, отскочете до Карлово през периода до 14-ти септември, за да сте от първите, които ще се докоснат до тях. Двуметровите фигури в Карлово ще са 30, включвайки и лицата и биографиите на художничките-инициатори на проекта.

Проектът се финансира от “Български фонд за жените”, с подкрепата на Община Трявна и Национална Гимназия по Приложни Изкуства “Тревненска школа”, които осигуряват материална база и ресурси за проекта в гр. Трявна и Фонд Научни изследвания на СУ „Св. Климент Охридски“ и община Карлово, за второто издание.
Проектът тепърва ще се разраства, като предстоят още издания, в малките населени места, като по този начин обогатяват културното наследство и живота на жителите от малките градове, срещайки ги с хора на изкуството. Една от мечтите им е, да могат да приложат похватите си и по гарите на БДЖ, като превърнат железопътните пътувания в едно културно-обогатяващо преживяване.
Уличното изкуство изчезва бързо, точно както паметта за тези художнички, но остава в дигиталното пространство, отдавайки почит и внимание на значението и ролята на жената в изкуството.
Ако искате да обогатят и вашия град – свържете се с “Познатата Непозната”.
