Представете си ситуацията: Средата на юли е. Пътувате по обяд, с БДЖ, посока София – Пловдив (например). Колкото и да отваряте врати и прозорци, температурата е доста висока и дори може да надвишава тази навън. Вариантите да се прави течение не са много здравословни. Горещо ви е и сте жадни. Имате 3 възможности…
- Едната е да си вземете бутилка 1.5 л за тези средно 3 часа път. Това прави по половин литър на час. От тук следва коремът да се издуе, което рядко е приятно и най-вероятно означава, че трябва минимум два пъти да отидете до тоалетна. Ако сте от хората, които се потят, така стимулирате допълнително потене. Водата няма да има нужната си зареждаща функция, защото когато не се движим активно, не използваме мускулите си. Съответно те нямат нужда да бъдат захранвани допълнително. В такъв момент организмът има нужда да намокри основно лигавиците на устата, очите и носа.
За разлика от храната, водата се абсорбира много бързо, особено ако е приета на празен стомах. Броят изпразвания на пикочния мехур зависи от обема му и количеството изпита течност. Следващия път, когато пиете нещо, наблюдавайте колко бързо усещате как водата се складира до следващото ходене до тоалетна.
- Другата опция е да не пиете никаква вода. В хладен ден вероятно няма да е проблем да не пиете течности 3-4 часа, но в горещи дни е силно препоръчително да имате бутилка с вода в себе си. Винаги е по-добре да имаш шише вода до себе си и да не го използваш, отколкото да нямаш и да ти трябва.
- Или да си носите малка бутилка и да пиете на малки глътки, като овлажнявате устата. Тя на свой ред хидратира носа и очите. Уши-нос-гърло. В случая и очи.
Без значение дали сте във влака, в колата, навън или вкъщи, ако не се движите нямате нужда от много вода. Особено, ако искате да имате по-прибран корем. Водата, както всяко нещо, което погълнем, издува корема и го разтяга. Споделям ви това от личен опит.
Умните хора се учат от грешките си, а мъдрите от грешките на другите. Знам, че “Лицата на града” се чете от умни и мъдри хора, за това пиша да споделя преживяното и наученото по темата с „достатъчното пиене на вода“.
В желанието си да се предпазим от дехидратация и да се хидратираме достатъчно, можем да изпаднем в друга крайност – прехидратация. Това е тънкият елемент, за който ще ви разкажа в статията. Този нюанс, който очертава границата между зареждането чрез пиене и вредното наливане. Също така, ще обърна внимание на качеството на течностите, които пием и ще ви споделя три изпитани предложения за домашна алкална вода.
Какво друго прави водата, освен че хидратира?
Водата е източник на живот. Освен, че сме създадени от 60% вода, тя:
- Регулира телесната температура;
- Овлажнява лигавиците на носа, устата и очите;
- Пренася хранителни вещества и кислород към клетките;
- Помага за изхвърлянето на токсините от бъбреци и черен дроб;
- Помага за разграждането на витамини и минерали в организма;
- Помага на мозъка да работи оптимално.
Поддържането на изброените системи държи организма ни във форма, която се справя по-лесно с предизвикателствата в живота. Всеки знае колко важна е водата (и това, че сме краставици с чувства). През лятото водата става още по-важна, защото се изпарява по-бързо. Както от природата, така и от нас. (И ние сме природа, after all). В желанието си да поддържаме добър тонус, еластичност на кожата и добро здраве като цяло, особено в горещите летни дни, често се наливаме с вода. Прекаляването с всяко нещо, колкото и здравословно да е то, води до странични и нежелани ефекти. Същото важи и за водата.
До какво води прехидратацията?
Водната интоксикация има доста от симптомите, валидни при дехидратацията:
- Главоболие
- Гадене и повръщане
- Умора
- Мускулни схващания
- Болки в гърдите
Към тези добавяме и досадното често уриниране. Нормалното уриниране и изпотяване са полезни, защото изхвърлят токсините от тялото. Но! Когато станат по-чести и по-обилни, изхвърлят и електролити, като това нарушава баланса им. Това е балансът на натрий (сол), калий, калций, магнезий и фосфор. Тези микроелементи осигуряват електрическите импулси в тялото, които поддържат целия ни организъм жив и предават сигнали и импулси към мускулите ни. Освен това, излишната вода причинява издуване, не само на корема, но и на клетките и органите ни.
Как да си помогнем, за да не преминаваме здравословната граница на хидратацията?
На първо място е важно да не посягаме по навик към водата, а да слушаме инстинкта си, т.е. когато усетим жажда. Това може да се случва по-често в горещите месеци и по-рядко в студените.
Активно спортуващите е важно да обръщат по-специално внимание на количеството течности и разпределянето им през деня, тъй като те изразходват повече вода. При тях би изглеждало така:
- До 500 мл вода в рамките на час/два преди тренировка. Това време и количество са достатъчни за да усвои водата в организма.
- По време на тренировка е важно да се пие вода на малки глътки, през 15-20 мин, като препоръчителното количество е около 150 мл. Този обем не създава дискомфорт по време на тренировките;
- След тренировка е добре отново през 15-20 мин. да изпиете останалото количество течности за деня. Ако тренирате вечер е важно да не прекалявате, за да си спестите нощните ставания.
Тук е полезно да се отбележи, че пиенето на малки глътки е много полезно и препоръчително, когато е много горещо, не сме активни и не се движим.
Второто важно нещо е да съобразим количеството вода и храните с високо съдържание на вода. Течности много, различни на вкусови и хранителни качества. Все пак динята, краставицата, лимона, и още много, са пълни основно с вода и ако ядем достатъчно от тях, могат да бъдат заместител на чаша вода. Кафето и чаят пък са диуретици, които дехидратират, а плодовите сокове и други безалкохолни напитки са пълни със захар, която пък има други вредни и полезни качества. Третата препоръка е да пием алкална вода. Най-хубавото е, че можем да си я приготвим в домашни условия.
Има хора, които не обичат да пият вода, защото вкусът ѝ им е скучен. Пият кафе, чай, сок, но не и вода. Донякъде ги разбирам. Със сигурност в един момент ти се иска нещо по-свежо – да си добавиш лимонче, ментичка, малинка… В такъв момент можем да си приготвим алкална вода. Богатата на електролити вода има освен вкусови, и хранителни качества. Има много рецепти и предложения, като те всички варират според вкусовите предпочитания. Основните елементи са – вода, сол (или продукт съдържащ сол), киселина. От там нататък надграждаме. Важно е да си набавим с водата поне 3 елемента от изброените по-долу, като за улеснение съм споделила и продукти, които ги притежават.
- Храни богати на калий са: цитруси, кайсии, пъпеш, киви, банан;
- Храни богати на магнезий са: ядки, пълнозърнести, зеленолистни зеленчуци, тиква и тиквени семена;
- Храни богати на натрий са: мляко, цвекло, целина, домати, маслини, сол
- Храни богати на фосфор са: ягодови култури, орехи, моркови
Кокосът и кокосовата вода са богати и на четирите елемента. Фурмите пък са богати на калий и магнезий. Списъкът е дълъг.
Изпробвайте предложенията за домашна алкална вода и след това смело се отдайте на експерименти с вкусовете. Ето ги и идеите, които сме изпробвали с близките ми:
- 350 мл вода, 50мл сок от лайм, 50 мл сок от лимон, щипка морска сол, две ч.л. мед
- 500 мл вода, 150 мл цитрусов сок, щипка сол, 1 ч.л. смлян черен пипер, мед на вкус
- 500 мл вода, 100 мл ябълков оцет, 150 гр. пресен джинджифил, мед на вкус
„Кажи ми къде има вода, да ти кажа къде има живот!“
Пийте разумни количества течности и се грижете се за себе си. Животът е хубав.