„Често хората, с които ме среща ежедневието, са хора на кръстопът. Хора търсещи себе си или решения за своя бизнес. Хора търсещи промяна или опора, изход, посока, вдъхновение.“ В думите на Радосвета Гюлева няма нищо излишно и може би точно там се крие смисълът на нейната „Изящна комуникация“. Тя ни докосна, вдъхнови и за съвсем кратко време ни накара да погледнем света от друг поглед, а това винаги е ценно. Ако искаш да се опиташ да го сториш и ти, можеш да се потопиш в думите на Радосвета и да научиш повече за нея и за онова, с което се занимава…

Здравей, Радосвета! Представи се на нашите читатели…
Казвам се Радосвета Гюлева.
Треньор по невро-лингвистично програмиране, филолог и учител, Валдорф и Монтесори педагог, психолог в процес на формиране. Автор на сценарии за продажба; стихове и разкази. Съавтор на книгата “Изящна комуникация с другите и себе си – НЛП и Кибернетиката” (заедно с Иван Гюлев). Основател на Института по Невро продажби – Неуро Сейлз Тренинг Инститют neurosalestraininginstitute.com. Съорганизатор на Eunoia LitFest (Първият книжен фестивал за независими автори в България).
Коя си ти, ако би могла да се опишеш с изречение?
Чувала съм различни определения за себе си:
Радост
Тиха, като дъжд, който идва благо и попива навсякъде, за да остане…
Вдъхновение
Обогатяваща с думи
…
Аз бих казала за себе си, че понякога съм всякаква. Визионер. Мечтател. Добър приятел. Дъщеря. Жена. Сестра. И, надявам се, добър Човек.
Обичам да творя.
С какво се занимаваш и каква е мисията, на която си се посветила?
Имам щастието да върша това, което обичам. Може би, защото съм задала курс на моя кораб и се движа, в посоката, която ме мотивира.
Превърнах споделянето на част от моя вътрешен свят с хората – в работа и по този начин, като че спрях да работя.
Съумях да използвам талантите си и случки от моя живот, (точно, заради които днес съм това, което съм), в позитивно русло. И това ми помогна да намеря себе си. За да се превърне денят в магия.
Доброволец съм в Анимус. Представлявам за България интерактивната платформа за ограмотяване на деца и възрастни изучаващи езици – WriteReader.
Създавам обучения и текстове за продажба и копирайтинг; медитации, обучения за деца и др. като обединявам познанията ми по психология; невро-лингвистично програмиране; Валдорф и Монтесори; творческото писане, за да може крайния продукт да отговаря на нуждите на клиента и да носи в себе си живец, за да дава резултати.
Как минава един твой ден?
Динамично и бързо.
Да претворявам себе си чрез работата ми, ми дава смисъл и удовлетвореност. Искрата в очите на другия, намерил сам своя потенциал, в непринуден разговор, ме захранва и енергизира.
Обичам да оставям своя отпечатък в това, което върша. И често, така се гмуркам дълбоко, навътре, за да изкарам от вътрешния свят навън, че не усещам времето.
Разкажи ни малко повече за предизвикателствата, с които се сблъскваш по време на работата си…
Често хората, с които ме среща ежедневието, са хора на кръстопът. Хора търсещи себе си или решения за своя бизнес. Хора търсещи промяна или опора, изход, посока, вдъхновение.
Всеки случай е различен и уникален, защото зад него се крие цял един човешки, неповторим живот. Или уникална бизнес концепция, която се нуждае от адаптирани специално за нея решения.
Предизвикателство е да вляза в ритъма на танца (без да познавам стъпките му) и партньора да продължи да води и променя танца си, докато го претвори в неговото собствено изящество. Докато поеме щурвала на кораба си в ръце, за да зададе посока.
Вярваме, че промяната идва отвътре навън, каква промяна искаш да видиш ти в себе си и в хората, с които се срещаш?
В психологията говорим за доброволни и недоброволни клиенти. Защото желанието за промяна е първата и, може би, най-трудна стъпка към нея.
Често външният свят бива, съзнателно или не, интериоризиран, за да се превърне в съществена част от нас и да се екстериоризира в последствие.
Катализаторът за промяна може да бъде в резултат на вътрешна потребност или пък катарзис, след катаклизъм във външния свят.
Но и тогава, промяната идва отвътре.
Харесвам много книгите на Джим Стовал и поредицата му “Изкуството да…”. Основни негови идеи се препокриват и със съветите на г-н Стефан Шарлопов за успех, а именно:
визия, упоритост, много труд, позитивизъм и, може би, малко късмет.
Стовал използва една (любима за мен) метафора за трикракото столче: и здравето, личния и професионален живот, като негови крака, осигуряващи стабилност и опора.
И в този ред на мисли, на хората и себе си пожелавам воля за промяна към баланс.
Сподели ни една своя мечта!
Знаете ли, имам навика да чертая мечтите в реалност и да ги виждам в плът, картина и действие. Трудно намирам мечта, която да не съм придвижила, поне мъничко, към план за нейното случване. Поне в главата ми. Визуализирайки образ.
Навярно повечето от читателите са чували за мисълта на Уолт Дисни:
“Мечтите се нуждаят от хора.”
Аз ще добавя:
На хората им трябват мечти. А на мечтите им трябва действие. А на действията им трябват хора.
МЕЧ-ТИ!
Интересно, че думата МЕЧТИ на български съдържа “МЕЧ” и “ТИ”…
Замисляли ли сте се?
Бъдете себе си! Бъдете смели! И, както казвам в книгата Изящна комуникация с другите и себе си – НЛП и Кибернетиката: “Пълен напред, Капитани!”
Смелост. Защото, ние СМЕ-ЛОСТ.
Остава да намерим опорна точка, за да преобърнем света… А тя, обикновено, е вътре в нас и просто чака да бъде открита. Може би… сега?