Пълнометражният документален филм на екологична тема излиза за първи път извън Стара Загора.
ЗА ФИЛМА
Документалният филм „Случаят Бедечка“ на Димана Шишкова засяга наболялата тема за застрояването на природата в градска среда като излиза от локалния контекст и разглежда глобалните последствията, които проблемът оказва върху обществото и културата.
В годините паркът Бедечка в Стара Загора се превърна в знаков за страната казус. През 2016 г. малко след като Димана Шишкова (режисьор и продуцент на филма) завършва висшето си образование, в парк Бедечка срещу дома й в Стара Загора започват строителни дейности. Информацията по казуса в местните медиите не може да отговори на търсенето й за причините за изчезването на зелената площ. Заинтригувана да разбере какво всъщност се случва, тя започва собствено проучване чрез неформални интервюта, които прерастват в проекта ѝ за документален филм “Случаят Бедечка”.
Филмът представя едно лично пътешествие, което започва от родния град Стара Загора и преминава през три континента. С любопитни примери за усилията на гражданското общество в Берлин, урбанистичен проект за устойчив град в панамската джунгла и среща с коренното население на Венецуела – лентата търси широк поглед за значението на зелените градски площи и проблемите, които съпътстват трансформацията им в България и по света.
Творчески екип:
Продуцент и режисьор на филма Димана Шишкова е завършила геоекология в университета в Карлсруе, Германия. При научна експедиция във Венецуела с коренното население Пемон, Димана открива страстта си към културната антропология и желанието за близко общуване с чуждите култури. Разказването на истории и показването на различни гледни точки пък я насочва към документалното кино. В момента Димана живее в Берлин, където работи като видео продуцент за информационната агенция RT DЕ.
Плакатът и анимациите във филма са дело на визуалния артист Стефка Бенишева, която живее и твори във Франция, а през 2016 г. се дипломира в специалност анимация в Брюксел. Музика във филма е дело на мултижанровия проект Doesn’t Frogs, италианския композитор на филмова музика Federico Truzzi и старозагорския хип-хоп изпълнител LPG.
На кратко:
Заглавие: Случаят Бедечка
Времетраене: 68 мин.
език: български, немски, английски, испански (*със субтитри на български)
режисьор: Димана Шишкова
Анимации, плакат и лого: Стефка Бенишева
саундмикс: Ариана Ледезма
саундтрак: Doesn’t Frogs, Federico Truzzi, LPG
Участват: Ивайло Клисуров, Райна Джогова, Първан Симеонов, Живка Александрова, Люба Петкова, Мариана Стоилова, Росица Джамбазова, Тенко Дянков, Живко Тодоров, Петко Еврев, Радка Кусева и други.
Трейлър на филма: https://youtu.be/JfcjnnZ9iVM
Сайт на филма: https://thebedechkacase.com/
Фейсбук страница: https://www.facebook.com/casebedechka
ПОКАНА ЗА ЛЕТНИ ПРОЖЕКЦИИ
След успешната премиера на този филм-пътешествие пред старозагорска публика през юли 2020г., „Случаят Бедечка“ e вече на турне из страната.
На 18 юни се състоя прожекцията му в Бургас, а на 26 юни „Случаят Бедечка“ посети и Синеморец. Събитието се организира в амфитеатъра на селото и се проведе съвместно с късометражния филм „Гласовете на Синеморец“, който също разглежда проблемите с презастрояването и нуждата от опазване на околната среда. За реализацията помогнаха местните партньори от Народно читалище „Синева – 2020“.
След Синеморец, филмът се отправи към Велико Търново, където беше представен на 30 юни във възобновения Клуб на дейците на културата (КДК). В старопрестолния град инициативата също си партнира с местна организация ТАМ, която към момента се стреми да вдъхне живот на изоставени, но ключови за града културни средища и пространства.
За зрителите на “Случаят Бедечка” предстоят следните събития:
12.07, 19ч. Кафене Пейка в Пловдив (Линк към събитието: https://fb.me/e/AGivlF33) Към прожекцията се предвижда и дискусия с екипа на филма.
15.07. 20ч. споделено пространство SOHO София (Линк към събитието: https://fb.me/e/2MnofVFjJ). Към прожекцията се предвижда и дискусия в присъствие на режисьорката.
12 и 13.08 ще се проведат няколко прожекции в рамките на младежкия фестивал FunCity във Варна (часовете предстоят да бъдат доизяснени).
Проектът се готви и за посещение на няколко града и екологични фестивала. Прожекции ще има и извън страната. За тях можете да научите през сайта на филма или фейсбук страницата на проекта.
Всички прожекции са безплатни, а освен да видят филма, на повечето от тях зрителите му ще имат възможността да дискутират с екипа му как може каузите за опазване на природата в градска среда да бъдат обединени на национално ниво с цел по-голямо влияние на гражданите върху вземащите решения!
ПЕТИЦИЯТА:
Вече почти ежедневно обществеността в страната научава чрез медиите за случаи с междублокови пространства, градски паркове, детски площадки, градски и крайградски гори и пр., които се оказват със статут на терени за застрояване. Това се дължи на порочни практики за възстановяване на земеделска собственост и форми на реституция в урбанизирани територии. Сред случаите са и политически казуси – „Младост“, “Борисова градина”, “Южен парк”, “Въртопо” в София, парк „Бедечка“ в Стара Загора, Морската градина във Варна, “Бунарджика” в Пловдив, “Ямача” в Хасково и много други. Очевидно става дума за общ, системен, национален проблем. Който следва да намери своето бързо и адекватно решение.
Борбата за природата в градска среда продължава и е време да я пренесем на национално ниво. За това през проекта Случаят Бедечка / The Bedechka Case и прожекциите на документалния филм из страната започваме национална „Петиция за защита на зелените площи в населените места“.
Петицията е адресирана до три ресорни министерства, 46-тото народно събрание и шестте водещи партии в него. Можете да я подпишете* през следния линк: https://www.peticiq.com/328518#form
*За да е валиден “подписът” е нужно той да бъде потвърден през е-мейл.
Текстът е изготвен и съгласуван в съвместна работа с Първан Симеонов и Запазете Бедечка, Андрей Ралев от Сдружение за дива природа БАЛКАНИ, Спас Узунов и Радостина Ценова от Българска фондация Биоразнообразие, Иван Радев от Зелени закони, Гергана Пирозова от ДА СПАСИМ БОРИСОВА ГРАДИНА, приятели на каузата от Да защитим Бунарджика от незаконното строителство и Да спасим парка зад хотел Санкт Петербург.
Предлаганата програма от мерки цели гарантиране на публичност и прозрачност на процедурите засягащи зелените площи, както и достъп до правосъдие за всички граждани и техните организации. Тези промени ще решат някои от най-неотложните проблеми свързани както със защита на зелените площи в населените места, така и със застрояването на Черноморието ни.