Понастоящем, The Foreigners, се очертават като едно от най-интересните и открояващи се явления на българската (но далеч не само) клубна електронна сцена. Уникалният почерк на дуото, в чиято основа стоят Фарис Аббас и Сандро Арабян се разпознава веднага и е резултат от годините прекарани заедно в търсене на качествения звук. Стила си самите те описват като симбиоза между източните им корени, богатата си семейна история, в която изкуството винаги е присъствало силно, солидния технологичен бекграунд, който притежават и разбира се – страстта им към себеизява чрез музика.

Бавно, но сигурно двамата си проправят собствен път в музикалния свят. За пръв път името им се чува след като печелят конкурса за ремикс на култовото парче „Emperor“ Ali Love, който впоследствие е издаден от Crosstown Rebels на Damian Lazarus. По-късно, през 2015 година, двамата се местят в Барселона и стават част от редица бележити лейбъли като Audio Tonic, NOPRESET, Dear Deer, Tulipa Recordings, Submarine Vibes, Tenampa Recordings, Motek Music, Flying Circus Recordings и други.
Престоят в каталунската столица за The Foreigners е наистина ключов, защото именно там двамата, заедно с група приятели създават и собствения си лейбъл – Ritual Gatherings – който концептуално се ражда като серия от по-профилирани курирани събития, целящи да се изследват по-задълбочено различните аспекти на електронната музика в една дружелюбна и приятелска среда, даваща усещането за семейна принадлежност. От самото си създаване Ritual Gatherings цели да обединява хора, музика, и различните браншове на изкуството в уникално преживяване, което почита живота и природата. Днес, след десетки успешни събития в Барселона и България, две впечатляващи шоута в Тулум, Мексико и няколко фантастични издания на Ritual Gatherings Festival, сме напът да станем свидетели на най-мащабния и най-амбициозния проект на лейбъла – предстоящия Ritual Gatherings Festival (28 юни – 3 юли 2022), който горещо те съветваме да не пропускаш, независимо професионалист ли си или просто фен!
Именно във връзка с това толкова вълнуващо мултижанрово приключение решихме да потърсим Фарис и Сандро. Ето какво ни споделиха момчетата – кой по света, кой у нас…
Къде ви откриваме в момента и какви ги вършите?
Сандро: Някъде в Сицилия.
Фарис: Мен, за жалост, в офиса…
Ако може да опишете себе си с няколко думи, какви биха били те?
Фарис: Истински, мислещ, винаги търсещ скритите послания в живота и по-дълбокия смисъл на нещата.
Сандро: Усмихнат и авантюристичен, обичам да пътувам и не спирам да снимам.
А, ако трябва да опишете проекта The Foreigners, как бихте го направили?
Фарис: Една-естествена, напълно неподправена симбиоза, която се надгражда с времето.
Сандро: Момчешка игра, която ни събра преди доста време, прераснала в основен и водещ елемент в животите ни.
А музиката, която правите? Като стил или като преживяване?
Сандро: Вечно експериментираме със звученето, но винаги със стремеж към максимално качество.
Фарис: Търсене, преминаване през различни музикални стилове и влияния. Целта е самото пътуване със звука, а преживяването е богато на цветове, звуци и усещания. Трудно е да дадем определение на стила, защото самите ние сме меломани и имаме различни музикални влияния в годините – от диско, фънк и хип-хоп през класически хаус до електро, много е вероятно от нас да чуеш някоя любима класика. Друг път пък може да извадим по-тежко звучене. Стараем се, обаче, винаги да виждаме танцуващи хора пред нас.

Кога и как се събрахте и какви бяха основните мотиви да го направите? Как се родиха The Foreigners?
Сандро: Събрахме се като на игра през далечната 2011 с една цел – купон и експресия на музиката, която обичаме.
С времето търсенията ни придобиха дълбочина и това се превърна в основно занимание за двамата. През годините надграждаме с различна и все по-качествена техника, студиото ни от спалнята вкъщи, се изнесе в супер професионално такова, пригодено за творческия ни процес.
Имате богата семейна история, свързана с изкуството, може ли да ни разкажете каква е тя?
Сандро: Аз съм трето поколение артист. Израснах в ателиета на художници, скулптори и фотографи.
Фарис: Музиката вкъщи винаги е била на почит!
Може да се похвалите със солиден професионален опит в Барселона и сте работили с редица изявени лейбъли за електронна музика – бихте ли ни разказали малко подробности за този интересен творчески период?
Сандро: Животът ни в Барселона беше тясно свързан с музиката. Избрахме този град, защото беше епицентър на изкуството и най-новите технологии. Всеки от нас завърши по една магистратура и с времето се сближихме с артисти като Audiofly, Raxon, Damian Lazarus и много други. Музиката ни е силно повлияна от годините прекарани там.
Именно в каталунската столица формирате лейбъла Ritual Gatherings заедно със съмишленици – как се роди той и какви бяха целите и мисията му?
Фарис: Основната цел винаги е била да събираме хората заедно и да разбиваме бариерите между тях. Да ги вдъхновяваме с уважение към ближния, изкуството и идеята за един по-добър социум, в който можем да бъдем по-добри заедно и да запазваме и градим, вместо да разграждаме и рушим.
Сандро: Събирахме се в един от любимите ни клубове и в един момент, естествено, се роди идеята за Ritual събития. Основното при тях беше, че се даде възможност на млади артисти да се изявят и се създаваше приятелска, дори фамилна атмосфера, в която всеки се чувства комфортно, познава и общува с всички останали и намира общ език с тях. По-късно това еволюира във фестивала Ritual Gatherings, който правим от 2017.
Защо решихте да се върнете в България и да продължите развитието му тук? Барселонската сцена предлага доста по-големи възможности?
Фарис: Това решение бе съвкупност от различни причини, но в крайна сметка именно България се оказа почвата, на която успяхме да се качим на следващото ниво.
Сандро: На нас самите ни липсваше разнообразие от събития и концепции. Тук сцената е по-сегментирана и има малко събития и места, които събират различни хора. Ние се опитваме да направим точно това с Ritual Gatherings – да има място и по нещо за всеки.
Каква роля играят технологиите в изкуството, което правите?
Фарис: Технологиите играят огромна роля в изкуството, особено в музиката, но могат да бъдат нож с две остриета. Те могат да допринесат много, но могат и да бъдат в ущърб на естествения креативен процес. От малък израснах като „гийк“, закърмен с компютри и машинки, които сглобявах и разглобявах сам. Впоследствие станах част и от IT сектора и така вече 9 години. Това професионално поприще ми е дало много знания, които намират адаптация и в артистичните ни търсения. Технологиите винаги ще бъдат ключови за създаването на нашия живот – било то механика или изкуство.
Нямаме търпение до началото на Ritual Gatherings Festival – какво да очакват от вас всички ваши фенове, които следят от първо лице клубните ви участия?
Фарис: Да очакват едно незабравимо посрещане на този July Morning. Музикално – голямо разнообразие от музикални стилове и световни имена – Crazy P, Axel Boman, Traumer, S.A.M., DJ Holographic, а локалната сцена ще е представена от едни от най-интересните артисти у нас от различни музикални школи – Иван Шопов, Garo, Stephen Popov. Ще имаме и лайв банда – нещо ново и много различно и за нас – в събота на сцената се качват Trombobby & C-mo и Единствените им приятели.
Сандро: Много хора са ни запомнили и с Ритуалната Вечеря на плажа, с която през минали години сме откривали фестивала. Тази година подготвяме още по-голяма маса – ще настаним 150 човека между морето и устието на реката. Билетите за нея са вече в продажба.
Очаква ни и първата изложба Съвременно изкуство на плажа – представяме артисти от 5 държави, като някои от тях са създали своите произведения специално за фестивала.

Присъствието на Ritual Gatherings Festival е задължително, защото?
Фарис: След толкова време на дистанцираност, изолация и някак си притиснат дух, имаме нужда да се съберем, да танцуваме, да се радваме на слънцето и прекрасната природа и нейните дарове… заедно.
Събитието с ваше участие, което никога няма да забравите? Защо?
Сандро: Ritual Gatherings 2020. Беше началото на пандемията и събитията бяха почти невъзможни. Въпреки всички неясноти, страхове и забрани решихме, че ивент ще има. Без никакви спонсори, бар или вход направихме събитие на нос Акра, където занесохме душата на Ritual Gatherings. Хората които дойдоха, бяха непознати в по-голямата си част, но имах усещането, че съм си вкъщи, сякаш бяхме едно голямо семейство.
За Ritual Gatherings:
Ritual Gatherings ежегоден интердисциплинарен културен фестивал, съпътстван от серия градски събития, който съчетава музика, съвременно изкуство, традиционни ритуали, кулинарни и практически екологични практики.
Ritual Gatherings 2022 ще бъде уникално 5-дневно преживяване за July Morning, разделено на две части: 2-дневен форум в град Варна с презентации и дискусии, насочени към хора от креативните индустрии, последван от 3-дневен фестивал на плажа, при устието на река Камчия с вечерна музикална програма с лайв банди и популярни имена от световната и локална електронна сцена, изложба съвременно българско изкуство на плажа, дискусии, работилници за духовни практики, спортни активности и занимания за деца.
Колективът зад Ritual Gatherings организира още ежегодни почиствания на плажове, информационни кампании за намаляването на пластмасата и отпадъка, малки градски събития, изложби и кулинарни преживявания с известни шеф готвачи.
Побързай и вземи своя билет още сега тук.
Автор: Мартина Панайотова