В края на зимата ни се хапва нещо типично зимно, ароматно и специално. Затова днес сме решили да сготвим лесен гювеч с диво прасе, типично по български – с най-традиционните подправки, но и с лека ориенталска добавка – домашен хумус. Рецептата не е бърза, но пък е изключително лесна, затова всеки може да си я направи у дома. Гарантираме, че ароматът, който се носи в кухнята, ще бъде фантастичен, а бързо замесеното ни хлебче ще допълни картинката…
Всичко, което ни трябва, е:
- около 1 кг месо от диво прасе;
- 2 глави стар лук;
- 4 моркова;
- 3 картофа;
- около 15 гъбки (ние използвахме печурки);
- 3 скилидки чесън;
- 10-15 чери домата;
- 150 мл бира;
- 3 дафинови листа;
- черен пипер;
- сладък червен пипер;
- лют едър пипер;
- кимион;
- сол на вкус;
- 2 супени лъжици патешка мас;
- няколко лъжици оцет;
- вода;
За хумуса:
- 1 буркан сварен нахут;
- половин лимон;
- 3 супени лъжици зехтин;
- 1 супена лъжица слънчогледов тахан;
- скилидки чесън;
- черен пипер;
- кимион;
- сол на вкус.
Какво направихме ние?
Започваме с обработката на месото. Тъй като дивото прасе е дивеч, то се различава от това на свинското, и има известна специфика при приготвяне. Ние използваме най-крехкото месо от диво прасе, за което се доверяваме на ViVenda Fine Butchery, но все пак приготвяме стандартна марината. Месото, което взехме, е разфасовано на едри кубчета за гулаш. Размразяваме го и го измиваме, след което го поставяме в съд и добавяме вода, колкото да го покрие, към която сме прибавили няколко супени лъжици оцет и малко сол, както и дафинов лист. Покриваме съда и оставяме месото в хладилник за една нощ. На другия ден започваме с готвенето на гювеча. Имайте предвид, че гювечът с месо от диво прасе се приготвя за около 2-3 часа, затова, ако искате да го хапнете за обяд, трябва да си оставите време. Подбираме съд, в нашия случай е продълговат гювеч. Измиваме месото от маринатата и го овкусяваме с малко сол, сладък червен пипер, едър червен пипер и сол. Оставяме го така, докато приготвим зеленчуците. Измиваме и белим картофите, същото правим и с морковите. Измиваме гъбите, белим скилидките чесън и лука, измиваме чери доматите. Режем всички зеленчуци на едри парчета, а чесънът и чери доматките използваме цели. Поставяме всичко в гювеча, добавяме дафиновите листа, кимиона, още сол. Разбъркваме добре и слагаме лъжиците патешка мас отгоре. Похлупваме и печем на 220 градуса за около 2-3 часа. На нас ни отне около 2 часа, докато месото стана крехко, и отчитаме, че стана значително по-бързо. Накрая, когато месото вече е готово, отхлупваме, за да запечем, за още 10-15 минути.
Сервираме с домашно приготвено хлебче. За приготвяне на тестото можеш да видиш рецепта тук, защото е бързо и използваме тесто за пица. Омесваме, оставяме да втаса в тавичка, намазваме с яйце и поръсваме със сусам. Печем на 180 градуса, докато хване загар, проверяваме с шиш или клечка за зъби дали е готово. Ако по клечката за зъби или шиша остане тесто, значи трябва да допечем още малко.
Хумусът приготвяме изключително лесно: в дълбок съд пасираме нахута със скилидките чесън, лимоновия сок, кимиона, черния пипер, солта и слънчогледовия тахан, и Voila – нашето хапване е готово. На финала поръсваме гювеча със ситно нарязан магданоз. Bon appetit!
Автор и снимки: Цветана Бонева