В самото начало на годината темата за здравите коса и нокти е значима, а с този материал ще я засегнем в дълбочина, защото добрият им външен вид не е само естетичен проблем, но и говори за редица заболявания и липси. Срещата ни отново е с нашия незаменим гид в областта на храненето, имунитета и диетиката д-р Мария Николова, асистент дм „Хранене и диетика“ в МУ – София. Днес с нея ще си поговорим за това колко важно е да запазим доброто здраве на косата и ноктите си, каква е най-успешната формула, за да избегнем косопада, и ще поговорим за ролята в този процес на новата хранителна добавка KERABIONE на SmartHit.

Здравейте, Д-р Николова! Къде Ви намираме?
Здравейте, на обичайното работно място – сред студенти, пациенти, колеги.
Поводът за поредната ни среща е темата за KERABIONE – хранителната добавка, която буквално преобърна представите ни за грижата за косата и ноктите. Какво можете да ни разкажете за нея от гледна точка на специалист?
Здравето на косата и ноктите е маркер за общото ни здравословно състояние и непрестанно се търсят начини то бъде подобрено. KERABIONE е иновативна комбинирана (с незаменими аминокиселини, водно- и мастноразтворими витамини и микроелементи) хранителна добавка, подпомагаща поддържането на доброто здраве и състоянието на косата и ноктите.

Кои са основните причини за косопад?
Обичайно е всеки ден да падат 100 косъма, но когато са повече от тази бройка, вече може да се коментира наличие на косопад. Много са причините за косопада, като се започне с генетична предразположеност, и то при дата пола, проява на редица други заболявания (понякога косопадът може да е единствен симптом на заболяването), прием на определени медикаменти (антидепресанти, бетаблокери, някои холестеролпонижаващи медикаменти, антикоагуланти, антиациди, антимикотици, някои хормонални терапии, нестероидни противовъзпалителни средства ), въздействие на токсини (химиотерапия с цитотоксични лекарства), ваксини, хормонален дисбаланс (включително и след раждане), нарушения в обмяната на въглехидратите, автоимунни заболявания, гъбични, бактериални, вирусни инфекции (включително COVID-19), различни състояния на гладуване, малнутриция, спазване на тежки диети, липса на определени витамини, минерали, пълноценен белтък в диетата, заболявания на стомашно-чревния тракт, свързани със състояния на малабсорбция и нарушено храносмилане, преживян силен стрес – включително катастрофа, операция, както и хроничните състояния на нарушени състояния на сън и бодърстване, липса на адекватна и достатъчна почивка, себореен дерматит, и се стигне до сезонния косопад, както и неадекватни грижи за косата – сешоар, бои, преса, стилизанти, силно опъване на косата и постоянното ѝ връзване на опашка, плитка (тракционен косопад). Налице са и вродени състояния, цикатрикси, при определени генетични заболявания, травми, туморни образувания, инфекциозни и ревматоидни заболявания и още доста причини.
Как и кои хормонални проблеми влияят върху здравето на косата?
Андрогенната алопеция (така наречената загуба на коса при мъжете) е причина за косопада при мъжете в над 95% от случаите, като може да започне още на 20-годишна възраст. Дължи се на наследствена чувствителност на космения фоликул към един страничен продукт на тестостерона – дихидротестостерона. Получава се под въздействието на ензим, който се произвежда в мастните жлези на космения фоликул. И при продължително въздействие на това производно на тестостерона върху космения фоликул той се променя и уврежда трайно.
При жените също може да се наблюдава андрогенна алопеция, като при редица хормонални нарушения, при които се наблюдават завишени нива на тестостерон или други хормонални дисбаланси, проблемът ще е по-изявен (яйчникова дисфункция, прием на хормонални контрацептиви и хормонозаместителна терапия, след бременност, менопауза). След раждане, поради настъпил дисбаланс между естроген и прогестерон, също може да се наблюдава временен косопад.
Хормоните на щитовидната жлеза също оказват влияние на космените фоликули, като при нарушения в техните нива също може да се наблюдава косопад.
Нарушенията в циркадните ритми, наличието на по-малко слънчева светлина и по-дълга нощ също могат да доведат до промяна в някои хормони – например пролактин, което би могло да доведе до засилен косопад.

След прекаран COVID – 19 много хора се оплакват от косопад и накъсване на косата, как KERABIONE може да повлияе благотворно на подобен проблем?
COVID – 19 има директен токсичен ефект върху космения фоликул, известно е също, че вирусът засяга функцията на малките кръвоносни съдове, които изхранват съответно и космения фоликул. Различни са механизмите на въздействие, но обръщам внимание, че в KERABIONE се съдържат незаменими аминокиселини (адекватният прием на пълноценен протеин е от съществено значение в подкрепа на имунната ни система), както и достатъчният и адекватен прием на селен, цинк, витамин С, витамините от група В, що се касае за препоръки при хранене и COVID-19.
Кои са макро- и микронутриентите, които влияят на косменото здраве?
Разнообразното, балансираното и адекватно на потребностите хранене е от значение за здравето на косата и ноктите ни. Бих подчертала, че е задължителен приемът на пълноценния протеин (особено на аминокиселините L-цистеин, L-лизин, L-метионин) и полиненаситените мастни киселини от макронутриентите. И, разбира се, адекватният прием на желязо, цинк, селен, мед, силиций от микроелементите; на витамин С, витамините от група В, и по-специално биотин, витамин В12, витамин РР, витамин В2.
Кои са важните витамини и минерали, които KERABIONE съдържа и как влияе всеки един от тях на здравето на косата и ноктите?
KERABIONE съдържа внимателно подбрана комбинация от незаменими аминокиселини, мастно- и водноразтворими витамини и микроелементи, необходими за здравето на косата ноктите.
Белтъчната малнутриция (маразъм, квашиоркър) е известна с проявите на промяна на косата – изтъняване, косопад. Незаменима аминокиселина за здравето на косата е L-лизин, който спомага абсорбцията на желязото и цинка от храната, а така също и на сярасъдържащите аминокиселини – L-цистеин и L-метионин, които участват в изграждането на кератина (основен белтък, изграждащ косъма и ноктите).
От мастноразтворимите витамини във формулата е включен витамин А, който е от изключително значение за адекватното клетъчно делене и диференциацията на клетките, имунитета, активира стем-клетките в космения фоликул и е необходим за оптималната функция на космения фоликул. Витамин Е е известен с антиоксидантната си функция в мастната фаза и е от значение за неутрализирането на новогенерираните свободни радикали, които, се оказва, са в изобилие при различни състояния, водещи до косопад (повишени нива на биомаркери на оксидативния стрес и понижени нива на ензимите с протективен антиоксидантен ефект).
Витамин С е антиоксидант във водната фаза и подпомага неутрализирането на свободните радикали и контрола на оксидативния стрес, съпровождащ косопада. Спомага синтеза на колаген посредством хидроксилиране на две аминокиселини – пролин и лизин, а така също опосредства абсорбцията на желязото от храната и съответно е от значение за контрол на косопада вследствие на дефицит от желязо.
Витамините от група В играят роля в обмяната на веществата. Рибофлавинът (витамин В2) е коензим в два важни за клетъчния метаболизъм и производство на енергия коензима. Биотинът, или витамин Н, служи като кофактор за карбоксилиращи ензими, имащи отношение към протеиновия синтез в космения фоликул. Дефицитът на биотин, който е рядък, се асоциира с различни кожни прояви, включително и прояви на косопад и алопеция. Дефицитът на ниацин (витамин РР) се проявява с дерматит и косопад, но понастоящем е много рядко наблюдаван, освен при тежко гладуване, малабсорбция, алкохолизъм.
Цинкът е основен минерал, необходим за стотици ензими и множество транскрипционни фактори, които регулират генната експресия, основен компонент на множество металоензими, важни за протеиновия синтез и клетъчното делене. Цинкът е много важен микроелемент за изграждането на космения фоликул. Веганското хранене и изтощителните, силно ограничителни диети са рискови за цинков дефицит, а така също и за косопад. Селенът е микроелемент с антиоксидантни функции и участва в защитата от оксидативно увреждане, както и морфогенезата на космения фоликул. Медта допринася за поддържане на нормална пигментация на кожата и косата, а органичният силиций е от значение за изграждането на нормалната структура на колагена.

Колко време е препоръчително да се пие добавката?
Специалистът, назначил KERABIONE и проследяващ ефекта от терапията, взема решение за продължителността на приема, съобразно с конкретното състояние и поставените цели на терапията, както и наблюдавания ефект. Обичайната препоръка е за прием в рамките на поне 3 месеца.
Има ли странични ефекти?
Ако подобреното здраве на косата се счита за страничен ефект, следователно има.
Може ли да се приема от бременни жени и кърмещи?
Всяка хранителна добавка или медикамент трябва да бъде консултиран от бременната или лактираща жена с наблюдаващия я АГ специалист, преди да започне приема ѝ.
И не на последно място: Вие самата приемате ли хранителни добавки, които подсилват растежа и здравината на косата и ноктите?
Да, приемам KERABIONE – ежедневно по 2 капсули по време на хранене.
Снимки: Момчил Николов и Цветана Бонева