В забъразното ежедневие забравяме да се храним, камо ли да си мислим за здравословно хранене на работното място. Обче когато човек поиска може да намери време, защото това е единственият начин за поддържане на добра форма. Затова днес Д-р. Райна Стоянова ще ни въведе в това какви са основните правила за здравословен начин на живот и какво трябва да правим, за да имаме здрав дух и здраво тяло.
Здравей. Разкажи ни малко повече за теб.
Здравейте, aз съм лекар, все още специализиращ ендокринология. Асистент съм към катедрата по Клинична фармакология и терапия и преподавам на студенти, бъдещи медици, тази дисциплина.
Занимавам се с хранене и диететика, като хоби и се забавлявам с писане на статии на тази тематика, които събирам в своя блог: www.RaynaStoyanova.com.
Да си лекар в българската действителност, повярвайте, не е лека задача, а да си млада жена-лекар е едно ежедневно изпитание на много нива.
Какво е да си експерт (диетолог) по здравословно харанене?
Експерт ми звучи много претенциозно, но ви благодаря за оценката. Да се занимаваш с хранене означава до голяма степен и да допринасяш и въздействаш с личния си пример върху хората. Така че, всяка една моя препоръка и съвет са многократно тествани от първо лице.
Какви са най-често срещаните проблеми при хората?
Най-честият проблем, с който се занимаваме като лекари в нашата практика, е наднорменото тегло и свързаният с него метаболитен синдром, захарният диабет, чернодробната стеатоза, артериална хипертония и т.н метаболитно свързани усложнения.
Много често когато говорим за здравословно харанене, хората се плашат? Можеш ли да ни кажеш защо?
Здравословният начин на живот, като цяло, плаши всички, особено позабравили себе си и отдадени на вредните навици, хора. Трудно е да се откажеш от боклукчавите храни, от сладкишите, от газираното, алкохола, тютюнопушенето. Систематичното практикуване на спорт изисква силна воля и мотивация. И това, обикновено, трябва да се съчетае със забързаното ежедневие, стреса, изкушенията на съвремието, в което живеем. Мисля, че това плаши хората и те, обичайно, се обръщат към себе си и здравето си, едва когато стане наистина необходимо и неотложно.
Трябва ли да подбираме храната си индивидуално и защо?
Вкусът на всеки е различен, възпитан в най-ранните ни години. Нуждите от различни видове храни също са индивидуални и е важно, особено при изготвянето на хранителен режим, да се съобразим конкретните нужди и количества хранителни вещества.
Как може да ни помогне консултацията при теб?
Консултирането с лекар при проблеми с теглото или при хранително- обусловени проблеми е препоръчително. Медицинският поглед и експертиза обикновено са достатъчно обосновани с лабораторни и образни изследвания, измервания и различни тестове. Това дава една обективна оценка на метаболизма и в крайна сметка медицински аргументирани препоръки за прием на лекарства, добавки и храни в различните случаи.
Не е редно такива съвети, препоръки и диети да се изписват и назначават от хора с немедицинско образование, защото потенциалните рискове за здравето са изключително опасни в дългосрочен аспект. В България, така наречението хранителни или диетологични консултации все още не са регулирани законово и буквално всеки навсякъде съветва и раздава диети, което крие множество рискове за здравето.
Рeзултатите при спазване на режим, бързи ли са?
Зависи – от режима, от преследвания резултат. Бързите резултати не са препоръчителни, защото обикновено са с краткотраен ефект. Добре е да се стремим към умерени и бавни резултати както при отслабването, така и при качването на телесна маса.
Има ли специално направени режими за бременни според нуждите им?
Разбира се, бременните и кърмачките, имат повишени и по-особени нужди от хранителни вещества. Необходим е,например, допълнителен прием на фолиева киселина, магнезий, витамини от групата В. Бременността крие рискове от развитие на гестационен диабет. Така че, балансираното хранене е изключително важно в този период.
Кажи ни едно основно правило за здравословно хранене.
Яжте повече фибри. Съвременното хранене е бедно на баластни вещества. Включвайте умишлено повече зеленчуци, плодове и пълнозърнести храни в диетата си.
Сподели ни три малки трика за добра форма.
Хранете се редовно. Не пропускайте хранене, дори и ако не сте съвсем гладни. Стремете се да пиете повече и преди всичко вода. Забравете за пакетираните и твърде процесирани храни. Движете се достатъчно – 10 хиляди крачки или 40 минутна разходка е санитарният минимум на ден.
Автор: Мариана Станчева
Снимки: Личен архив