Днес имаме удоволствието да ви представим интервю с изключителния диджей и музикален ентусиаст Lefto. Той е известен на световната сцена със своите невероятни сетове и разнообразието от жанрове, които представя. В това интервю ще се фокусираме върху началото на неговата кариера, вдъхновението му за музиката и неговата визия за бъдещето. Освен това, ще разберете какво предстои и какво ни сподели Lefto във връзка с предстоящото му участие на сцената на Vola Open Air23 във Враца.
Какво те вдъхнови да станеш диджей и как започна всичко?
Мисля, че първото нещо беше да видя диджей по телевизията, той правеше скретч и си играеше с плочите, поставяйки ритъма за водещия… Стори ми се доста завладяващо и оттам дойде. Също и моят приятел в училище беше диджей, така че след занятията винаги се озовавахме в стаята му, където имаше грамофони, това наистина допринесе да се ориентирам.
Какво те вдъхнови да напуснеш Studio Brussel и да се присъединиш към Kiosk Radio?
Вероятно липсата на усещане за общност и обратна връзка от страна на слушателите е едното нещо, но също и липсата на внимание от страна на Studio Brussel към вечерните предавания. И въпреки че не ми плащат от Kiosk Radio, количеството любов и „възвръщаемост“, които получавам от хората, слушащи ме в световен мащаб, е много по-ценно.
Как това промени кариерата ти?
Не мисля, че наистина промени кариерата ми като цяло, но може би ми даде различен статус в Белгия; някои хора все още гледат на станции като Studio Brussel като на ориентир, но честно казано не смятам, че е точно така.
Можеш ли да ни разкажеш повече за предаването „Think Outside the Kiosk“ и за значението му? Как избираш съдържанието за това шоу?
Никога не съм променял формулата – от дните на Studio Brussel и отпреди това, от времето на ТОТК и видеоигрите. Наистина става дума за споделяне на това, което харесвам, за това какво получавам и какво намирам. Важно е да се фокусираме върху новата музика, тъй като времето е СЕГАШНО и не можем да не мислим за новото поколение, но намирам важно също така да не забравяме основите – тези, които помогнаха на музиката да бъде това, което е днес. Така избирам мелодиите си като цяло – най-доброто от двата свята.
Работейки с джаз, ню бийт, соул, хаус и рап музика, как съчетаваш тези различни жанрове в твоите сетове? Как осигуряваш плавен преход между тях?
Мисля, че всички тези музикални жанрове могат да имат един и същ звук, една и съща текстура, оттам нататък е просто въпрос на намиране коя текстура върви ръка за ръка с някоя друга… Като при нюансите на цветовете, когато се опитваш да откриеш кое синьо отива на друго синьо или кое синьо върви с това червено…
Работил си в различни страни по света. Как се адаптираш към различни публики и културни контексти?
Обикновено не се адаптирам истински, тъй като за мен е безсмислено да летя 10 часа, за да позволя на хората да чуят онова, което вече знаят. В България работя по същия начин, както във Великобритания или Сингапур.
Като диджей как оценяваш собствения си принос към музикалната индустрия?
Вероятно става дума за стила ми и може би как лично аз го предавам на хората? Това е смесване на песни, които невинаги си пасват, но накрая започват да работят в режим на висока хармоничност.
Как оставаш в крак с новостите и откриваш нова музика? Има ли конкретни източници или методи, на които разчиташ?
Разбира се, наистина получавам много информация в пощенската ми кутия, но също така чета списания и блогове. И се доверявам на личния си вкус.
Какво е твоето мнение за текущото състояние на музикалната индустрия и нейната постоянно развиваща се среда? Как виждаш ролята си на диджей във формирането на бъдещето им?
Не съм сигурен за формата на диджей културата в бъдеще, виждам, че линиите между жанровете се размиват, особено в света на танците. И не съм сигурен, че ми харесва, но ще трябва да се примиря някак с това.
Има ли предстоящи проекти или сътрудничества, които те вълнуват? Какво могат да очакват твоите фенове в близко бъдеще?
Завършвам албум, като едновременно пиша. Очаквам да е готов някъде през 2024 г.
Вълнуваш ли се от участието във фестивала Vola Open Air23 във Враца? Какво да очакваме?
Бил съм в България няколко пъти, но никога на фестивал, така че нямам търпение да видя поведението на музикалните фенове в България. Очаквайте неочакваното и бъдете смели!