„За какво си мисли Буда, докато реже лук? – За това, че реже лук.“
Каква храна бихте искали да ядете? Вкусна!
Сигурно сте чували думите на Хипократ – „Нека храната ви бъде лекарство и лекарството – храна!“. А, знаете ли какво е казал лекарят и философ Парацелз? – „Не трови отровата, а дозата“. Тази сентенция много добре допълва думите на Хипократ. Днешните диетолози и специалисти по хранене го потвърждават.
Здравословното хранене все повече се превръща в мода, а повечето последователи забравят основния принцип на здравето – да сме щастливи. В тази статия няма да прочетете за „Диетата, с която ще отслабнете“. Тази статия ще ви открехне за това каква е връзката на храната с поведението и емоциите ни, което пък има връзка с качеството на живот, който водим. А изкушения дебнат отвсякъде. Следва въпросът “Какво ни изкушава?”. Това, което ни е забранено, идеята, че нещо ще ни даде енергия, ще ни засити… Тези сигнали не винаги са насочени към определението „вкусно“, а към това „да ям на момента“. Понякога изпадаме и в чисто психическо състояниe на глад – когато сме преуморени, когато сме емоционални, напрегнати или просто ни е скучно. Точно тези хранения са едни от основните виновници за това, да ни се разширява тялото и да затрудняваме организма да извършва действия, като качване на стълби, дълга разходка в парка, носене на торби и др. Тук отново идва място на връзката между физическото ни състояние и мислите ни. Зареждайте хладилника и шкафовете си с повече натурални продукти и такива с ясен произход и състав.
Случвало ли ви се е, да ядете, но да не чувствате удовлетворение? Да ядете количество, но да не се усещате сити, защото не ядете това, от което имате нужда. Храната е и познание, а със знанието и сила. Познавайки организма си и влиянието на продуктите върху него, можем да създадем силна основа за здраво и жизнено тяло, което да ни подкрепя дълги години. Освен количеството е много важно да съобразим и качеството на храната. При изобилието, което се предлага в днешно време, е добре да сме една идея по-внимателни в подбора на продукти, с които се зареждаме.
Вярно е, че всеки човек има различни вкусове, но едно е общо – тялото на всеки обича естествена храна. Съответно, когато прекалим с употребата на захари, полуфабрикати и храни с изкуствени добавки, те шокират функциите на организма и тялото ни, като изпращат фалшиви сигнали. Така се нарушава концентрацията ни, имаме резки промени в настроението, изпращайки ни от една крайност в друга, лягаме си с инсомния и трудно заспиваме.
Хранителните навици се превръщат в поведенчески навици. Поведенческите навици в характер и начин на живот. Здравият дух живее в здраво тяло. Затова трябва да каляваме волята и ума си, за да можем по-дълго време да се наслаждаваме на плодовете, които ни предлага животът и да се справяме по-леко с трудностите. Така, както е научно доказано, че поставянето и записването на приоритети и задачи помага за организиране и създаване на щастлив живот, така и организирането на храненето ни помага да изградим здрав организъм. Сега си спомнете за нещо вкусно, което любим човек готви за вас. Извикайте в съзнанието си всички аромати, усетете всички вкусове и любов, вложени в тази храна.
Представете си, как ѝ се наслаждавате. Как си хапвате с удоволствие и нямате нужда от нищо допълнително след това. Нямате нужда от повече, защото това, което имате е приготвено с внимание и грижа. Давайте си време за да сготвите. Не по задължение, а с мисъл, с ясното съзнание, че енергията и мисълта, които влагате за да снабдите продуктите и да ги приговите в нещо вкусно, ще се отблагодари с добър тонус и здрав външен вид. Освен физическите подобрения, ще усетите и промяна в начина и настройката ви на мислене. Ще успявате да балансирате емоциите си и да ги контролирате. Да владеем чувствата, които ни връхлитат звучи като кауза пердута за някои. Истината е, че всичко е в нашите ръце. Ръце, с които да приготвите храна, засищаща сетивата.
Така трябва да се отнасяме и към нас самите, и към останалите. Превърнете готвенето и храненето в свързващ ритуал, създаващ положителни емоции. Така, няма да остане място за тъмни мисли. Ще сте по-осъзнати и свързани със себе си и близките си.
Храната е култура и познание. Култура, в която сме родени, в която израстваме. Култура, която развиваме и пренасяме.
Усъвършенствайте се в приготвянето на поне една традиционна, култова рецепта от вашата култура и я превърнете във ваша запазена марка за следващите събирания с приятели и семейство. Нахранете сетивата си с грижа и внимание, а не с количество. Така ще имате време и енергия за пълноценно общуване, а тялото ви ще ви се отблагодари.
Автор: Златина Стоянова
Снимки: Maria Ilves / Unsplash; Polina Tankilevitch / Pexels; Karolina Grabowska / Pexels; Olya Kobruseva / Pexels; Daria Shevtsova / Pexels