“Бързаш, няма време” изпя преди години великият Васил Найденов. В песента си описва кратко и ясно живота на един средностатистически човек на новото време.
Вярваме си, че като се приберем и се опънем на дивана пред телевизора, много ще си починем. Обаче идва новият ден, алармата звъни, а ние се чувстваме сякаш сега сме си легнали.

След като прочетох статия на www.ted.com за почивката, се замислих. Често срещам хора, които въпреки че спят в почивките си, винаги са уморени.
Случвало ли ви се е, да спите и да се събудите още по-изморени?
В днешната статия ще ви запозная с основните видове почивка. И те не са 1 и 2, а цели 7. Запазете си този текст и го препрочитайте всеки път, когато усещате, че сте на път да ви “гръмнат бушоните”.
Споделям ви списък с основните видове почивка, изведени от лекцията на Саундра Далтън-Смит, пречупени през призмата на личните ми преживявания.

Оказва се, че сънят и почивката не са едно и също нещо. Да разграничаваме сън от почивка определя фундаментално благосъстоянието ни. Почивката трябва да възстановява изразходените енергия и ресурси. Сънят доставя само 1/7 от нуждите ни. Той принадлежи към първия вид почивка, а именно физическата такава. Физическата почивка се дели на два вида – пасивна (сън) и активна (упражнения за разтягане, йога, масаж или друга терапия, която подобрява кръвообращението и гъвкавостта). Когато сме изморени, леко физическо натоварване би ни отпуснало и заредило мускулите и мозъка ни с кислород.

Вторият вид е така наречената умствена почивка. Много мисли в главата няма да се подредят с поредната чаша кафе. Започнем ли да губим концентрация, е важно на всеки 2 часа да си почиваме. Ако вечер ни е трудно да заспим от мисли, нещо за писане до леглото помага чудесно за разтоварването на мозъка.
Със сигурност сред нас има хора, които изкарват целия ден ободрявайки се с кафета и други напитки. Често тези хора са изнервени и раздразнителни. Въпреки, че спят по 8 часа на денонощие, трудно успокояват мислите си, като по този начин мозъкът и съзнанието им са под постоянно напрежение. Това е знак, че имат дефицит на умствените почивки. Добре би им подействало да си създадат навик в почивките да „нищоправят“. Буквално. за 10 минути да седнат или се подпрат някъде, като не занимават ръцете си с нищо – нито да държат чаша, нито цигара, нито телефон, химикал или каквото и да било. 10 мин, поне 3 пъти на ден.
Свободните ръце освобождават ума.
Третият вид е сензорна почивка. Пренасищането от ярки светлини, монитори, цветове, страничен шум и множество разговори притъпява сетивата. В такива моменти си затварям очите за минутка-две за да мога да се “рестартирам”.
Друга добра сензорна почивка е гледане в далечината. Когато фокусираме погледа си в далечна точка допълнително стимулираме здравето на очите си.

Четвъртата е творческата почивка. Този вид почивка е особено важен за моментите, когато трябва да намерим решение или да се вдъхновим за нови идеи. Всеки от нас е творец, а за един творец най-важна е изобретателността. Когато имам нужда да се вдъхновя, излизам сред природата, отдадена изцяло на съществуващото около мен. Така успявам винаги да намеря нещо, което да ме удиви и най-често след това, вдъхнови. Ако не мога да изляза, си създавам красива обстановка. Аранжирам интериора с красиви предмети на изкуството, цветя, или просто подреждам, за да раздвижа въздуха. Така раздвижвам и съзнанието си.
Петият вид е емоционалната почивка. Аз съм емпат, който обича да общува. Обичам да зареждам хората с добра енергия, но тя, като всяко друго нещо, има нужда от зареждане, а силната ми чувствителност понякога поема и от негативните вибрации на хората и събитията около мен. Затова с годините се научих да си давам емоционални почивки. При тях си позволявам да споделя с близки, какво ме тревожи, какво ме вълнува, кое не ми е приятно. Споделям емоциите си и така освобождавам място за нови.
Нужда от емоционални почивки имат хората, които рядко или никога не отказват молбите на тези около тях, като в крайна сметка се чувстват недооценени и използвани от останалите.

Емоционалната почивка се съчетава с шестия вид – социална.
С годините се уча как да отсявам хората около себе си – тези, които са подкрепящи и зареждащи от тези, които ме изтощават. Този вид почивка се постига когато насочим фокуса си към хората и нещата, които ни помагат да сме по-силни и мотивирани.
Хората сме съзнание, тяло и дух. Последният вид почивка, който си подарявам е духовната. Старая се поне веднъж дневно да си отделям време за медитация, да благодаря, или просто да се отпусна в усещане за любов, приемане и смисълът, който придавам в света.
Следващия път, когато усетите, че имате нужда от почивка, се опитайте да вникнете по-дълбоко и да разберете от каква почивка имате нужда.
Отделете време за себе си за да имате силата и енергията да създадете живота, който искате.
