След първите две супер успешни сесии на дебютното издание на BodyMeld Performance Research Academy в България, организаторите и участниците приветстват международно признатите хореографи и педагози Паоло Чинголани (Италия), Меган Бридж (САЩ) и Стивън Батс (Северна Ирландия), които пристигат у нас през май, специално за академията, за ролята си на преподаватели в нея.

Академията, чието дебютно издание в България стана факт през януари 2023, благодарение на хореографска платформа “БодиМелд” със създател Зорница Стоянова, е насочена към родни и чуждестранни професионални изпълнители от всички възрасти, които се интересуват и искат да работят в сферата на танца и перформативните сценични изкуства като цяло.
След обявяване на отворената покана за включване в началото на годината, интерес към академията проявиха освен родни, така и участници от цяла Европа, Израел, Турция, Украйна, както и артисти от Нигерия и Алжир – всички с опит в сценичната импровизация и интерес към продължителното развитие в инстантната композиция използвайки танца и гласа си. Финалната селекция двайсет и четири участници от 25 до над 50-годишна възраст, които ще получат професионални сертификати след успешното завършване на академията в края на юни 2023.

Всички класирани на този етап участници се готвят за новите модули на BodyMeld Performance Research Academy, с лектори международните преподаватели, както и базираната между САЩ и България Зорница Стоянова, хореограф с богат опит и ръководител на “БодиМелд”.

Едно от любопитните чуждестранни имена е на американската хореографка Меган Бридж, която гостува в България за трети път. През 2018 Бридж бе част от Spotlight USA – платформа, представена на фестивала “One Dance Week” в Пловдив, а през 2021 бе поканена от фестивала “Антистатик” в София.
Хореограф и танцьор с невероятен сценичен опит, Меган Бридж работи със световната знаменитост Жером Бел (Франция), както и със създателите на контактната импровизация Стив Пакстън и Лиса Нелсон. По време на BodyMeld Performance Research Academy, Меган ще преподава движенческа импровизация и различни взаимодействия с музиката.

Бридж е танцов теоретик и съпруга на композитора Питър Прайс. Меган Бридж също е най-дългогодишният колаборатор на Стоянова, като двете се запознават през 2006 г. във Филаделфия, САЩ, когато Стоянова продуцира представление в което Бридж участва. През годините на приятелство и професионални отношения, те танцуват заедно или са драматурзи една на друга в различни техни продукции.
Докато Меган Бридж е в България, заедно със Зорница Стоянова, ще представят на родината публика най-новия си дуетен проект “Altered States: a performance conversation”, както в столицата, така и във Велико Търново, където двете ще изнесат и още няколко представления и преподават отворени ателиета.
Ето и програмата с участия на Меган Бридж в България:
- 6 май – Altered States: a performance conversation – дует с Меган Бридж и Зорница Стоянова – (Променени състояния: пърформанс ) – 19:00 ч, пространство ТАМ, Велико Търново.
- 7 май – отворено ателие “Мислейки с тялото – движенческо ателие по импровизация” – с Меган Бридж и Зорница Стоянова – 11:30 – 14:00 часа, пространство ТАМ, Велико Търново.
- 7 май – представление – “Танцувайки настоящето” – Две сола на Меган Бридж и Зорница Стоянова – 19:00, пространство ТАМ, Велико Търново. Вечер на нови и експериментални соло изпълнения от Меган Бридж и Зорница Стоянова. Меган ще представи „Морфична резонанс“ („Morphic Resonance“), а Зорница ще представи работа в процес, наречена „Брутална искреност“ („Brutal Honesty“).
- 8 май – отворено ателие с Меган Бридж по танцова импровизация – “Разширяване на възприятията – инструменти за танцово композиране” – отворено за всички любители и професионалисти от 18:00 до 20:00 в Национален студентски дом, София.
- 12 и 13 май – представлението “Altered States: a performance conversation” ще гостува в галерията на“Топлоцентрала” в столицата, където Стоянова ще представи първата си авторска мултижанрова изложба ”En-Trance: Female Bodies in Digitalscapes” на тема женското тяло в дигиталната среда “Altered States” с участието на Меган Бридж. ”En-Trance: Female Bodies in Digitalscapes” може да бъде видяна до 9 юни 2023. Очаквайте подробности.
За BodyMeld Performance Research Academy

BodyMeld Performance Research Academy е професионална мултижанрова програма, ръководена от 5 международни преподаватели в София, България. Академията има за цел да предложи допълнително образование, както и място за изследване на мултижанровото изпълнение за работещи артисти между 25 и 99 години.
Създателите се съсредоточават върху методите на инстантната композиция и възникващия театър, като обединяват танц, глас, песен, и възникващ текст/поезия. Базират своите изследвания в тялото и усещането, като използват целия си арсенал от композиционни инструменти, за да разкрият своите вътрешни светове.
Артистите се съсредоточават в създаването на съвременен спектакъл, като работят за премахване на психологическата броня и намиране на силата в това да бъдат уязвими и автентични на сцената.
За кого е подходяща BodyMeld Performance Research Academy:

Академията е отворена за професионални сценични артисти между 25 и 99 години. Предпоставка е най-малко две години професионален опит в областта на пърформативния спектакъл. Вие може да сте хореограф, танцьор, актьор, режисьор, цирков изпълнител, певец, или друг вид изпълнител който има интерес да продължи да се развива в тази сфера. В основата на практиката винаги е движението, така че кандидатите трябва да се чувстват комфортно да се движат, и да са наясно с тялото си, за да се задълбочат във всички възможни композиционни режими. Търсят се зрели хора, които се интересуват от разширяване на собствените си знания и възможности в тази област. Целта на тази програма е да създаде група от изследователи от различни поколения, които в края ще споделят знания, език и инструменти, за да продължат да създават и разширяват собствената си практика в създаването на съвременно сценично изкуство.
BodyMeld Performance Research Academy се осъществява с частичната финансова помощ от Национален фонд “Култура”, както и с лични средства на хореографска платформа “Бодимелд”.