Какви тенденции се оформят света на храните и храненето, какво се прокрадва в ежедневните ни разговори и насочва иновациите за бъдещето в света на здравословното хранене? Споделям по-интересните и значими трендове в здравословното хранене през 2022 година според различни специалисти в областта. И ви давам своята гледна точка кои от тях си заслужава да запазим в животите си и да им обърнем внимание.
Последните две години ако изобщо ни научиха на нещо, това е, че храната всъщност трябва да ни накара да се чувстваме по-добре. Ако и вие като мен търсите здравето в храната, то няма начин да не сте попадали на различни трендове на здравословното хранене през различните години. Е и 2022 година също няма да ни подмине в това отношение.
За да разбера тенденциите за тази година (говоря за тези, които всъщност ще си струва да адаптираме към ежедневието си), разгледах профилите в социалните мрежи на водещи диетолози. Прочетох няколко здравни журнала, абе обърнах Интернет и откроих за вас следните 7 тенденции, които си струват:
Любопитните тенденции в здравословното хранене през 2022 година:
1. Все повече устойчиво хранене
Започвам с тази тенденция, въпреки че е не е нова, тя набира све по-голяма популярност през последните години. Надявам се да става все по-важна и съществена за всички ни и да е в основата на всички водещи тенденции за здравеопазване и хранене за много години напред, не само през 2022. За нея под една или друга форма говорят почти всички диетолози и уелнес издания и си заслужава да и обърнем внимание.
Едва ли има останали ненаясно за какво иде реч, но все пак:
Устойчивото хранене се отнася до способността на хранителните системи да осигуряват достатъчно енергия и основни хранителни вещества за поддържане на доброто здраве на населението, без да се компрометира способността на бъдещите поколения да задоволяват своите хранителни нужди. Този тип производство и отношение към храната е от решаващо значение за бъдещето на планетата и фокусът на все повече хора се измества в тази посока.
Как ние да се храним по-устойчиво:
- като изябягваме силно преработени храни;
- не купуваме пресни храни извън сезона им;
- намаляваме броя на пътуванията си за пазаруване на храна, ако го празим с превозно средство различно от колело;
- минимизираме изхвърлянето на храната;
- избягваме е опаковането;
- подкрепяме фермери и ако имаме възможност произвеждаме сами храната си;
2. Приоритет на здравето на микробиома
Вече знаем, че здравето на червата е важно. Връзката между микробиома и пробиотиците в храносмилателното здраве е добре установена и пробиотиците са едни от първите съставки, за които се сещаме, когато търсим намаляване на подуването на корема или стомашно-чревния дискомфорт. В света на здравословното хранене все повече се говори, че микробиомът играе съществена роля в имунитета, управлението на теглото, здравето на сърцето, управлението на кръвната захар и забележете – настроението.
Но защо го споменавам като тренд? Новото според диетолози като Мелиса Рифкин е че трябва да храним тези пробиотици. Тук идва и темата с пребиотиците, които са „хранителен” източник за самите пробиотици. С други думи, ако искате да уловите тази нова тенденция, обърнете внимание на това с какво храните вашия микробиом.
Не е достатъчно да взимате някаква пробиотична добавка или да хапвате кефир, кисело зеле или кимчи. Те няма да направят нищо, ако полезните бактерии нямат „храна“, за да живеят.
Как да нахраните полезните бактерии? Въведете: пребиотици, инулин или вид фибри, които действат като храна за вашите пробиотици. Пребиотиците се съдържат в завидно много храни, ето малка част от тях: земна ябълка, чесън, лук, ябълки, банани, аспержи, бобови растения, овес, листа от глухарче и пр.
3. Храни, поддържащи мозъка
Откакто стресът завладя живота ни през 2020 г., всички ние станахме много по-съзнателни внимателни към менталното си здраве ( шегувам се, а ми се иска наистина да сме всички). Според специалистите все повече ще търсим храни и напитки, които са свързани с психичното ни благополучие. Наблюдава се бум на продукти, използващи думи като „ноотропи“ и „адаптогени“ и хората стават все по-запознати със съставки като куркума, ашваганда, GABA, L-теанин, женшен, витамини от група В и старата, но златна гинко билоба.
Все повече диетолози изтъкват факта, че храната и настроението ни са взаимно свързани, нека дадем шанс на тази връзка.
За начало включете повече храни, утвърдили се като полезни за здравето на мозъка, като листни зеленчуци или мазна риба. Експериментирайте също с кафе без кофеин или матча, за да видите дали забелязвате разлика в нивата на стрес. Според Лиса Райан, яденето на 2 кивита преди сън значително може да подобри съня ви. Други растителни продукти с ползи за мозъка ни са боровинки, цвекло, спанак, ядки и сладки картофи. Не е толкова трудно да ги включим в ежедневието си и да проследим промените.
4. Завръщането на трезвеността
След като преминахме през боренето на пандемичния стрес с алкохол, сега тенденцията отново се обръща. Все повече хора опитват трезви периоди като част от движението “sober-curious” не може да не сте чували за Sober October и Dry January). Хаштагът #soberissexy е популярен в Instagram и цялото движение набира все повече последователи.
Но какво е новото, което да очакваме през 2022 година тук?
Различното при най-новите безалкохолни предложения е, че те са направени толкова добре, че не усещаш разликата в консумацията и се наслаждаваш на вкуса, само че без махмурлук.
Ако търсите вдъхновение за невероятно вкусни безалкохолни коктейли Ева Рамирез има страхотна книга по тази тема. Все повече брандове предлагат безалкохолни алтернативи на популярни алкохолни напитки. Британскията CleanCO е такъв. В България също има магазини, които ни предлагат безалкохолно вино, бира и дори джин.
5. Още повече адаптогени
Теорията зад адаптогените казва, че те помагат на тялото ви да се приспособи към физически, химически или биологичен стрес. Тъй като Ашваганда (Ashwagandha) и корен Мака (Maca) наскоро превзеха рафтовете с добавки, целият свят се запозна с древните суперхрани. До момента най-малко 70 вида билкови растения се считат за адаптогени и могат да се включат като помощник на здравето ни.
Въпреки че може да сте виждали адаптогени под формата на хапчета или прах, през 2022 години ги очаквайте много по-често в любимите си хранителни продукти – от шоколадови блокчета и чайове до кисело мляко и енергизиращи напитки.
Ако вие искате да добавите тази тенденция към живота си, огледайде предлаганите форми на адаптогени, както и различните им приложения и се консултирайте с лекаря си кои са подходящи за вас.
Забележка: Колкото и да ми допада идеята за адаптогените, искам да кажа, че за повечето хранителни добавки регулациите съвсем не са строги, колкото за лекарствата. Проучванията за адаптогените не са толкова добре застъпени, така че преди да приемате добавки е добре да го консултирате с лекуващия си лекар.
6. Появата на Редуцетарианството
Храненето с растителни храни се разраства повече, особено сред по-младите поколения. Новото е, че много повече ще искат да купуват и потребяват предимно растителни продукти, въпреки че не стават вегани и флекситарианци. Докато познатото вече флекситарианство – хранене предимно с растителна храна , което включва рядко консумиране на на месо, яйца и млечни продукти – е популярен трен през последните години, редуциаринците се различава по това, че се фокусират върху постепенното намаляване на консумацията на животински продукти.
„Редуцетарианците“ се ангажират да ядат по-малко месо, млечни продукти и яйца – следвайки собствените си сърца и индивидуалните мотиви. Намалявайки консумацията на животински продукти само с 10% може съществено да подобри не само нашия живот, а и този на цялата планета.
Ако намирате за смислен този тренд, ето някои възможности пред вас:
- пропуснете яденето на месо за вечеря, ако сте го яли по време на обяд;
- заменете любимото си сирене с ядкова алтернатива;
- изберете зеленчуково бурито вместо говеждо бурито;
- обявете ден от седмицата без месо
- не добавяйте животинки продукти в ободрителните си напитки
Тук правя и малка вметка към алтернативните „меса“, които стават все по-добри, по-здравословни и приличат повече на протеина, който се стремят да заменят
7. Борба с хранителните отпадъци
Още едно нарастващо продължение на срамежливо показващ се през предходните години тренд. Хранителните отпадъци в само на Европа представляват еквивалента на емисиите на парникови газове на стойност от близо 33 милиона автомобили. Ето защо редица новите брандове, както и утвърдените, поставят борбата с хранителните отпадъци на първо място и в центъра през следващата година.
Но какво може да бъде ролята на всеки от нас?
Проучване, проведено в САЩ ни показва, че отделните домакинства са отговорни за невероятните 43% от тези отпадъци. Предотвратяването на разхищаването на храни е най-ефективният начин за намаляване на въздействието му върху планетата. Ако избягваме да купуваме храна която не ядем, можем да спасим земята, водата и енергията, които биха били използвани за производството й.
Как самите ние да редуцираме хранителните си отпадъци:
- Опитвайки се да дадем шанс на увяхващи, покафеняващи или несъвършени продукти, като ги превърнем в сладки смутита, хляб, конфитюри, сосове или супи.
- Като бъдем креативни с остатъците. Преди да пазаруваме, нека първо използваме храната, която вече имаме в хладилника или килера си.
- Купуваме само това, от което наистина се нуждаем.
Ако си изберете един от предложените трендовете за здравослоно хранене, то това би оказало влияние не само на вашия живот, но и на този на останалите, защото ние сме свързани. Назависимо дали това ни харесва или не