Тенорът РЕЙНАЛДО ДРОЗ е роден във Венецуела. Учи в консерваторията „Симон Боливар“ в Каракас. Участва в множество концерти в страната си: „Италианска вечер“, „Велики песни на света“, „Имигрантите“. През 2015 г. дебютира официално по време на Седмицата на италианската култура в Каракас с концерт, организиран от Венецуелски културен институт. По покана на Италианския културен институт изнася концерти във Валенсия и участва в други събития в чест на 70-годишнината на Републиката. През същия период участва в турне в Колумбия и Флорида.
Мечтата му да учи при Райна Кабаиванска го довежда в нейния Майсторския клас в Нов български университет, където печели стипендия за обучение в Музикалния институт „Веки-Тонели” в Модена, Италия. През октомври 2018 г. той е сред главните действащи лица в Театро Комунале „Лучано Павароти“ в Модена на концерта, посветен на Лучано Павароти, участва в множество концерти в различни градове на Италия.
През 2019 г. дебютира в Швейцария, в операта на Доницети „Бетли или швейцарската хижа“, концертно поставена и с оркестър „Бруно Бартолети“ в Модена. През септември 2019 г. Рейналдо Дроз е солист в италианската премиера на „Реквием“ на Руджеро Леонкавало.
Как се стигна до това да станете част от грандиозния Коледен концерт в Зала „Армеец“, озаглавен “Opera D’amore”, където ще пеете в компанията на такива изявени изпълнители като Хосе Карерас, Мария Гулегина, Марко Берти?
Получих покана от моя колега Емил Павлов и приех да участвам в този гала концерт с арията на Рудолфо от „Бохеми“ на италианския композитор Джакомо Пучини.
Откога датира Вашата „романтична връзка“ с България и с българското оперно изкуство? Кой изигра решаваща роля да изберете България за своя втора музикална Родина?
Романтичните ми отношения с България започнаха преди 4 години, когато за пръв път пристигнах в Европа и гостувах на сцената на Софийска опера и балет, където ме посрещнаха с отворени обятия и с топли аплодисменти, а както е известно, човек винаги помни първия път.
Моята маестра Райна Кабаиванска ме посъветва да дойда да работя върху ролите си в България, тъй като в по-голямата си част репертоарът на оперния театър подхожда на моя тип глас, а и страната и начинът на живот тук ми допадаха много.
Кой е Вашият любим оперен композитор, коя е любимата Ви опера? Имате ли любима оперна роля и любима оперна ария?
Любим композитор: Джакомо Пучини.
Любима опера: „Бохеми“ на Пучини.
Любима роля: Едгардо в „Лучия ди Ламермур“.
Любима оперна ария: “O, Nature, pleine de grâce” от „Вертер“ на Масне.
Казвате, че в България се чувствате на мястото си. Имате ли любимо кътче в България? Къде обичате да прекарвате свободното си време в София? Какво мислите за българската кухня и българското вино?
Засега любимото ми кътче в България е крепостта Царевец във Велико Търново. Обичам да прекарвам свободното си време навън, по ресторанти, кафенета, като предпочитам битови заведения, тъй като харесвам скара, мусака, баница и сач. Понякога, ако не ми предстои да пея на другия ден, си позволявам една хубава чаша ракия.
Кое е това, което допринася България непрекъснато да „вади“ световни имена в областта на оперното пеене? Да не би да владеем някаква магия или тайна?
Мисля, че българската народна песен е толкова сложна за изпълнение и изисква висок контрол върху гласа, за да бъде изпята правилно, че именно тя ни дава изходната точка за разгадаване на тази мистерия на бъгарския глас.
Какво мислите за българската опера? Познавате ли творчеството на българските оперни композитори? Имате ли любими български оперни певци?
Намирам българската опера за много интересна, заради начина, по който в нея се включват традиционни ритми и начини на пеене, за да се получи сложна и интересна музикална творба. Слушал съм операта „Цар Калоян“ на Панчо Владигеров и той е мой любим български композитор. Любимите ми български оперни певци са Райна Кабаиванска, Гена Димитрова, Николай Гяуров и Борис Христов.
Има ли нещо, което не ви харесва в България и в българите и което бихте желали да се промени?
Изпитвам единствено благодарност и уважение към България и към българите, от нищо не се оплаквам.
Изпитвате ли носталгия по родната си Венецуела? Кой Ви очаква с нетърпение да се завърнете там? Разкажете за семейството и за приятелите – с какво точно Ви липсват? Липсват ли ви хората, с които навремето правехте попмузика?
О, да! Постоянно изпитвам носталгия по семейството и приятелите и затова се старая непрекъснато да поддържам контакт с тях. В професионално отношение не ми липсва пеенето на популярна музика, но много ми липсват онези срещи с приятели, когато се събирахме да свирим и да пеем песните, с които сме израснали, забавлявайки се.
От кого сте наследили певческия си талант? Кой от Вашите вокални педагози най-много Ви е помогнал да постигнете днешния си изпълнителски успех?
Аз съм единственият професионален музикант в нашето семейство, но музиката звучеше постоянно в дома ни, където всички обожаваме музиката и я ценим като изкуство. Винаги сме посещавали концерти, пеехме заедно с радиото, докато правим уборка на къщата или шофираме. Но ако трабва да кажа от кого съм наследил гласа, това е моята майка. Тя притежава красив глас, но след като започнах музикалната си кариера, тя разви нещо като сценичен страх и отказва да пее дори на домашните ни събирания.
Преподавателят, на когото дължа голямата част от изпълнителския си успех, несъмнено е маестра Райна Кабаиванска, която изигра фундаментална роля за моята подготовка. Същевременно тя ми е нещо като втора майка още от самото начало, когато започнах обучението си при нея в Модена.
Как обичате да си почивате от турнетата, репетициите и от сцената изобщо? Как и къде ще посрещнете наближаващите празници?
Аз съм един от онези щастливци, които са избрали своята страст за своя работа, затова моят начин да си отдъхвам от музикалните занимания е да слушам друг вид музика. След дълъг ден на репетиции обичам да потъна в дивана си, да приглуша осветлението и да слушам някой от любимите си записи.
Надявам се да посрещна предстоящите празници пеейки на сцената, както и да успея да покажа София на майка ми, която ще пристигне за празниците, за да ги прекараме заедно.
Моля, пожелайте нещо на читателите на „Лицата на града“ за Коледа и за Новата 2022 година.
Пожелавам на всички приятели, които четат „Лицата на града“, щастливо да посрещнат Коледните празници заедно със семействата си и нека Новата година им донесе добро здраве и просперитет.