С нарастването на световното население урбанизацията, водната консумация и промените в околната среда, се появяват нови предизвикателства, с които света трябва да се справя.
Температурите непрекъснато се покачват, нивата на водните басейни се повишават и ледниците се топят. Тези събития се отразяват на живота и бъдещето ни. След като СО2 емисиите са един от основните причинители на климатични промени, интернационалните фабрики на LIXIL са се ангажирали да превърнат производството си в СО2-неутрално.
GROHE, като част от LIXIL, е марка за пример. Световният лидер в сферата на цялостни решения за баня и кухненски продукти е една от първите компании в индустрията, която може да се похвали с СО2-неутрално производство.
Устойчивото развитие е неразделна и основна част от стратегията на GROHE, заедно с изпитано качество, иновативни технология и красив дизайн. Иновативните решения, които предлага марката, имат за цел едновременно да осигуряват насладата от водата и да допринесат за устойчивото използване на този така ценен ресурс.
От октомври 2020 г. всички осем от централите на LIXIL са СО2-неутрални. Фабриките в Китай, Виетнам и Мексико се присъединяват към останалите фабрики в Хемер, Лар, Порта Вестфалика (цяла Германия), Албергария (Португалия) и Клаенг (Тайланд), чиито производствени процеси са въглеродонeутрални от април 2020г. От юли 2019, всички производствени централи и логистични центрове на GROHE в Германия работят със зелена енергия. Благодарение на инициативата „GROHE goes ZERO“, компанията се превръща в един от първите санитарни производители, чието производство е изцяло въглеродно неутрално.
Инициативата допълва многобройните мерки в централите, които допринасят за намаляването на въглеродния отпечатък и опазването на ценни ресурси, за да се постигне самоналожената крайна цел за въглеродно неутрално производство.
Санитарният производител ще компенсира всички неизбежни СО2 емисии с два проекта – водноелектрическа централа в Индия и проект за поддръжка на сондаж в Малави, които са съобразени с изключително строги критерии, като Златния стандарт, разработен под егидата на WWF.
Водна сила за чиста енергия
Химачал Прадеш Индия
Проектът е разположен на река Сутлей между Karcham и Wangtoo в северния индийски щат Химачал Прадеш. Като хидроелектрическа централа, проектът използва естествения поток на реката за да генерира енергия. Важното е, че няма резервоар, в който водата да се съхранява временно като по този начин се избягват потенциалните негативни ефекти върху околната среда от съхранението на водата. Четири турбини на Франсис се задвижват от силата на речното течение. Цялата енергия, генерирана от електроцентралата, се подава в северноиндийската електроснабдителна мрежа и замества стандартно генерираната електроенергия, идваща предимно от електроцентрали, работещи на въглища.
Възстановяване на сондажи за чиста вода
Дова & Касунгу Малави
В районите на проекта Дова и Касунгу в Малави около половината от населението живее без достъп до чиста питейна вода. Част от проблема е, че около една трета от съществуващите сондажи не могат да бъдат използвани поради износване. Поправянето на повредени сондажи подобрява условията на живот на местното население. Повечето сондажи работят с ръчна помпа. Изпомпаната вода е чиста и може да се консумира без допълнително третиране. Това намалява и емисиите на въглерод, тъй като няма нужда водата да се пречиства чрез преваряване, за което би било необходимо гориво.
При разработването на продуктите си, компанията инвестира в проучване и развитие, за да създаде иновативни и устойчиви решения, които подпомагат пестенето на вода, енергия и намаляването на отпадъчни продукти, без да правят компромис с качество и удобство. GROHE непрекъснато подобрява производствените си процеси. За централата в Клаенг, Тайланд, компанията е наградена със сребърен сертификат от Немски съвет за устойчиво строителство (DGNB). След разширяването на фабриката през 2017 г. в момента това е най-устойчивият производствен завод от този вид в Югоизточна Азия.
Като резултат от всички положени усилия, GROHE става част и от глобалната инициатива „50 световни лидери в областта на устойчивото развитие и климата“. Като пионери в съответните индустрии, избраните компании демонстрират, че са отдадени на устойчиво развитие, основано на 17 Цели за Устойчиво Развитие (Sustainable Development Goals (SDGs)) на ООН и по този начин се превръщат в пример за подражание. GROHE използва важни практики от своя 20-годишен опит, за да покаже иновативните подходи, с които поставя устойчивостта в основата на своя бизнес. Фактът, че GROHE може да се похвали и с ефективен принос по цялата стойностна верига и освен това позволява на потребителите да живеят устойчиво, също е оценен от журито на German Sustainability Award (Немските награди за устойчивост) и компанията получава отличие в категория „Ресурси“.