Вдъхновени от природната козметика на Wooden Spoon , потърсихме нейните създатели, за да ни разкажат повече за нея и да ни разкрият своите тайни за красота. Днес сме заредени с позитивна енергия и слънчево настроение, защото на гости са ни Силвия Павлова и Неделина Иванова, които са истински магьосници! Насладете се на едно интервю, в което има много любов към природата и хората!
Здравей, Силвия. Разкажи ни малко повече за „Wooden Spoon“.
„Wooden Spoon“ се роди, когато реших да се откажа от конвенционалната козметика. Започнах сама да си приготвям различни продукти вкъщи, за мен и семейството ми. След известно време сестра ми поиска да й приготвя различни кремчета, после и майка ми, а след това и близки, и приятели… Толкова често приготвях кремове в големи количества, че един ден мъжът ми не издържа… Кухнята беше отрупана с всякакви работи и той за пореден път не успя да си приготви закуска… Тогава ми каза: „Ако хората толкова много харесват нещата, които правиш, направи си лаборатория!“. Това ме накара да се замисля, но се и запитах кой ще иска да си купи моите кремове… Все пак досега само роднините ми оценяваха това, което правя. Мъжът ми ме подкрепи. Според него всяка жена би трябвало да си има скъпо хоби, и ето това ще бъде моето. Два месеца по-късно напуснах работа, защото исках да се отдам напълно на това ново начинание. Реших, че няма да гледам кое колко струва, дали ще съм на загуба, и т. н. Исках да създам най-качественото нещо, на което съм способна…
При нас козметиката се базира на две неща.
1-во – ние не използваме вода, за да разреждаме съставките. Нашите продукти са 100% концентрат.
2-ро – активният ни състав е винаги в ефективна доза. Не е достатъчно само да го пише на клеймо на опаковката.
Много често хората са ми казвали, че козметиката, която си купуват, не им действа. Според нас причините са три.
1-во – почти всички козметични фирми ползват 75% вода. По този начин съставът се разрежда многократно. Така имаме по-малко от 20% ефективен състав. Как да има ефект?
2-ро – когато имаш вода, тя трябва да бъде свързана с маслата, за тази цел ти трябва емулгатор. Този емулгатор, за да действа, трябва водата и маслата да се загреят на 75 – 80 градуса. Колкото и хубав да е съставът, той на такива градуси умира.
3-то – щом има вода, не може да се избегнат консервантите.
Затова решихме, че трябва да създадем козметика, която човек може да изяде. Вътре да има само ядливи съставки, да не слагаме вода, консерванти, стабилизатори, изкуствени аромати и също така в по-голямата си част козметичните ни продукти да не преминават термична обработка. Т. е. всичко е сурово приготвено, с абсолютно пресни продукти. Това всъщност се оказа един доста специфичен начин на производство… Всички тези неща автоматично променят как един продукт действа на кожата.
Ние знаем, че правите всичко с много любов. Откъде черпите вдъхновение?
Просто следим какви са ежедневните кожни проблеми, с които приятелите ни се сблъскват. Черпим вдъхновение от това, че можем да им помогнем. Обратната връзка, която получаваме, за нас е много важна.
Значи вие не просто самостоятелно създавате вашите продукти, а постоянно комуникирате с вашите клиенти?
Ако ние не комуникирахме активно с тях, щяхме да пропуснем голяма част от удоволствието при създаването на продуктите ни. Предпочитаме да позабавим малко нещата, отколкото да произвежадме на поточна линия, без да мислим за клиентите си.
Най-важни са винаги децата ни. Разкажете ни за вашата детска серия козметика.
В индустрията повечето детски кремове са с 95% парафин, който видимо прави кожата да изглежда добре, но всъщност в дългосрочен план нанася вреди.
Когато родих първото си дете през 2010-а, бях от онези „луди“ майки, които четат всичко написано на етикета, и ми беше адски трудно да намеря продукт, който да ми даде това, което исках за детето си. Аз съм страшно взискателна в това отношение – било то за храна, дрехи, козметика и всичко останало. Вярвам, че решенията, които взимаме, и начинът, по който отглеждаме и възпитаваме децата си, се отразяват на бъдещето им и предначертават техния път. И ако аз мога по някакъв начин да им спестя нещо, то с радост бих го направила… Видях, че продукти за бебета, които да са абсолютно чисти, няма. Реших, че трябва да създам козметика и за тях. Създадохме първо крем против подсичане и бебешко олио, в които съставките са чисти и няма за какво да се притесняваме. Искахме да дадем алтернатива на майките, които държат на природната козметика.
Знаем, че не ползвате парфюмни субстанции в продуктите си. Какви са любимите ви етерични масла?
Силвия: Тук ще се включи нашият технолог Неделина Иванова.
Неделина: Всъщност те са много. Ние обичаме всичко българско, което можем да намерим. За жалост етеричните масла, които са сертифицирани и можем да закупим в България, са малко и ни се налага да купуваме от чужбина. Затова, когато купуваме масла от чужбина, гледаме да са с по-различни и екзотични аромати, които могат да заинтригуват. По много интересен начин ги комбинираме. Това е един изключително забавен научен процес. Понякога се получават невероятни комбинации от масла, от които не сме очаквали, че може да се получи хубав аромат, а друг път става точно обратното. Аз лично обожавам цитрусовите аромати, но като цяло гледаме да ги комбинираме с нещо екзотично и пикантно. Така се получават много вдъхновяващи резултати.
Разбрахме, че имате нов проект. Разкажете ни повече за него.
Да! В момента сме много развълнувани –-имаме около 60 бр. етерични масла в лабораторията и тя се е првърнала в малък експериментален център. Правим най-различни аромати и композиции, които искаме да включим в новите ни проекти. Те ще бъдат базирани на емоцията, която ароматът носи.
Част от ароматите, които ползваме, са: черен пипер, витивер, пачули, мей чанг, нероли. Като целта ни е, след като смесим етеричните масла, да се получи различен и запомнящ се резултат, който да ви заплени толкова, че да не искате да спирате да го усещате.
Разкрийте ни една тайна за красотата?
За лице и тяло:
Бобът адзуки (малък и кафяв) има естествени сапунени агенти, които извличат всички токсини от кожата и я подхранват. Когато се стрие на прах и се смеси с 1 лъжичка арганово олио или малко вода, може да се ползва като ексфолиант или маска.
За устни:
Можем много лесно да си направим домашен балсам/червило за устни, като смесим няколко компонента. 90% рициново масло, 7% бадемово масло или витамин Е за подхранване на устните и 3% пчелен восък, като всичко това се смесва и на водна баня се разтапя. За цвят слагаме мика (оцветител, който може да се намери в биомагазините), който смесваме с останалите компоненти, и изсипваме в контейнер.Така се сдобиваме със страхотен балсам или червило за устни.
Автор и Снимки: Цветана Бонева