От 22 до 30 юли 2022, в магическото родопско село Долен, ще се проведе шестото издание на международната лятна академия Summer Scriptwriting Base, която вече набира участници. Тазгодишното издание на Summer Scriptwriting Base, с организаториArte Urbana Collectif, ще бъде на тема „Паралелни реалности“, като специално за събитието, от цял свят ще пристигнат международно признати специалисти в сферата на игровия дизайн, сценичните изкуства, виртуалната реалност, сценарийното писане и др., които ще влязат в ролята на ментори и ще представят изключително ценни лекции и уъркшопи на участниците. Всички, които решат да се включат в академията ще преживеят една незабравима седмица, през която ще добият безценни знания, ще спечелят нови приятели и ще попаднат в друг свят. Буквално.
За това толкова интересно начинание си поговорихме с режисьора Димитър Узунов – създател и ръководител на Summer Scriptwriting Base, които ще бъде и един от менторите. Биографията на Димитър е повече от впечатляваща – изучава актьорско майсторство и театрална режисура в София и Ню Йорк и приложни театрални науки в Париж. През 2008 основава в Париж театралната трупа Famille Mundi. Създател на платформата “Театър и наука” и координатор за България на европейския проект CURIOUS, свързващ артисти с учени. Неговият уъркшоп Creative Storytelling беше посочен сред 10-те най-добри креативни събития в Лондон през септември 2018. Ето какво ни разказа той за предстоящото издание на Summer Scriptwriting Base, за умението да създаваш фантастични светове и за важността на фантастичния жанр понастоящем.
Темата на тазгодишното издание на Summer Scriptwriting base – „Паралелни реалности“ е много интересна – защо избрахте нея? От друга реалност ли се нуждаят хората в момента или идеята се корени някъде другаде?
Винаги се стремим да обвържем темата на академията с локацията, където се провежда. Тази година тя ще се състои в родопското село Долен. Тези, които са го посещавали знаят, че това село сякаш живее в друга реалност. В него витае усещане за друго време и друго пространство. Сякаш там обитават хора и същества от друг свят.
От друга страна, голяма част от лекциите и работилниците от програмата на Summer Scriptwriting Base тази година са посветени на създаването на научнофантастични и фентъзи светове. А тези светове не са нищо друго, освен възможни, паралелни на нашата, реалности. При научната фантастика имаме реалности, които изглеждат възможни от гледна точка на науката, а при фентъзито – реалности населени с въображаеми същества, надарени често с магически способности.
Дали хората се нуждаят от друга реалност в момента? По-скоро бих отговорил, че човечеството се нуждае от визионери, от хора с въображение. Такива, които да могат да визуализират първо в главите си, а след това и на практика, свят, в който човечеството се справило с непосредствените предизвикателства – климатични проблеми, свръхнаселеност, изчезването на биоразнообразието, налудничави диктатори… Популярният автор и историк Ювал Харари, когото много харесвам, казва, че научната фантастика е най-важният артистичен жанр днес. Той е важен именно защото ни дава възможността да си представим едно по-добро бъдеще и ни еманципира от непосредствеността на настоящето.
На каква база подбрахте международните ментори? Ще се радваме да разкажеш малко повече за различните уъркшопи, които ще проведат те и защо са ценни?
За ментори търсех и подбрах професионалисти в области като наративен дизайн, създаване на интерактивни истории и имерсивни преживявания, дизайн на игри с паралелни реалности (ARG) и ролеви игри (LARP). Характерното за тези области е, че много често те работят с научна фантастика, фентъзи или най-общо казано – с паралелни реалности. Това беше основният фактор при избора на ментори.
Селекцията от уъркшопи и лекции е наистина вълнуваща. Академията ще започне с лекция и уъркшоп на Мирко Стойкович, преподавател във Факултета по драматургия в Белград и Факултета по технически науки в Нови Сад. Той притежава значителен и разнообразен професионален опит в създаването на паралелни светове, имерсивни преживявания и политически ПР, който ще сподели на участниците в Summer Scriptwriting Base.
Сутрините ще започват със сесии за събуждане на креативните сили, водени от живеещия в Париж Каспар Шелбред. В своите сесии Каспар умело комбинира елементи от импровизационния театър, клоунадата и сторителинга, за да предразположи по най-добрия начин физически, емоционално и когнитивно участниците.
Датчанката Нина Лунд Вестердал и италианецът Алесандро Джованучи ще водят практически занятия по създаване на ролеви игри (Live Action Role-playing). Това са игри, при които в дадена локация се създава цял един свят и участниците в играта имат зададени роли, които трябва да изпълняват. Тези игри понякога траят седмици и са особено популярни в Германия, Дания и Скандинавските страни. Такива уъркшопи са много ценни и редки дори в европейски мащаб. В България е може би единственото подобно обучение.
За пръв път в България ще гостува и Джонатан Барбара с еднодневен уъркшоп по създаване на игри с паралелни реалности (Alternate Reality Games). Това са игри, при които играчът е въвлечен в някаква история, която се случва в реално време. По този начин тези игри създават някаква паралелна реалност като използват многобройни канали за комуникация – най-често основата е уебсайт или приложение, към които се добавят различни социални мрежи, физически събития, телефонни разговори , имейли, СМС-и и т.н. Спомнете си популярния филм „Играта” (The Game, реж. Дейвид Финчър, б.ред.) от края на 90-те. Доколкото ми е известно подобни уъркшопи в България досега не са организирани.
Самитя аз, в сътрудничество с писателя на научна фантастика Даниел Рой, ще участвам в академията като ментор на ателие по създаване на научнофантастични и фентъзи светове. Сценаристите и писателите знаят, че създаването, измислянето на светове и персонажите, които ги обитават, са изключително важни за всеки един жанр, но особено важни са те за научната фантастика и фентъзито. Ателието ще предложи пълен цикъл от практически упражнения по създаването на такива светове, изграждайки героите, историята и характеристиките им.
Какво обобщено получават участниците в Summer Scriptwriting base 2022?
Освен знания и умения тези иновативни и вълнуващи сфери – научнофантастични и фентъзи светове, интерактивни истории и дизайн на игри, участниците в Summer Scriptwriting Base получават едно назабравимо и вдъхновяващо преживяване, което завършва с малък фестивал на мечтите – „Шангри-ла фест”. По време на академията те имат възможност да създадат и развият лични и професионални контакти с креативни хора от цяла Европа. Често тези контакти се развиват в дългогодишни професионални сътрудничества. Summer Scriptwriting Base успя да се утвърди като иновативен и добре разпознаваем бранд в международен план и дипломата, която издаваме на нашите участници е допълнителен бонус към наученото.
Какво ново ще предложи тазгодишното издание? Подходящо ли е участници, които вече са минали през школата да се запишат отново?
В сравнение с миналите издания на академията, новото е фокусът върху научната фантастика и фентъзи световете, както и създаването на мултиплатформени игри. Ние се стремим всяка година да предлагаме иновативна програма, така че бивши участници да могат да се записват без да се притесняват, че ще има повтаряемост. Действително имаме участници, които идват всяка година и които се вълнуват да откриват и научават всеки път нови умения и знания.
А каква е обратната връзка от хора, които вече са преминали през школата? Някакви успешни примери, осъществени проекти?
Участниците винаги са оставали много доволни. През 2019-а правихме анкета с тях и се оказа, че 100% от тях оцениха Summer Scriptwriting Base като много по-добро преживяване от това, което са очаквали. Предвид, че нашите участници идват от цяла Европа и дори САЩ, Япония и Хонконг, това е наистина голямо признание. От друга страна за популяризирането на академията, особено в чужбина, ние разчитаме на личната препоръка на участниците ни. Нямаше да сме толкова популярни, ако участниците не се изказваха възторжено и не даваха висока оценка за работата ни.
Опитваме се да следим какво се случва с хората, преминали през Summer Scriptwriting Base. Знаем много примери за осъществени сътрудничества и развитие на проекти. Като много успешен български пример мога да дам Милин Джалалиев, който беше наш участник през 2019-а и който малко след това създаде собствена академия за създадели на видео-игри – ARC Academy.
Разбрахме, че Summer Scriptwriting base е подходяща за всякакви креативни професионалисти – режисьори, сценаристи, дизайнери и т.н. Но би ли могъл да се запише човек, който няма опит в създаването на креативно съдържание и би искал да се преквалифицира?
Имали сме такива случаи. За нас, като организатори, е много по-важен не досегашният професионален опит на участника, а нагласата и възприемчивостта му. Ние се стремим да съдадем безопасна среда, в която всеки участник се чувства емоционално и психологически спокоен и сигурен да развие и експериментира с креативните си идеи.
Вие сте организатори на изключително интересни формати – „Кино в училище“, „Театър на чудесата“ . Как се роди идеята за Summer Scriptwriting Base и защо това събитие е ценно?
Благодаря за оценката. Всички тези инициативи са на организацията Arte Urbana Collectif, от която съм част. Опитваме се да правим нещата, които са ни присърце и ни вълнуват.
Идеята за Summer Scriptwriting Base, първоначално с името Summer Scriptwriting Camp, се роди някъде през 2015-а. В мен се разви идеята да организирам международна лятна академия в България някъде далеч от големия град, в която да се изучават различни форми на драматургичното писане – за театър, за кино, за аудио-инсталации и т.н. Идеята беше резултат от опита и търсенията, които имах тогава. Дълги години бях живял в космополитни градове като Париж и Ню Йорк и с френската ми трупа Famille Mundi бях работил с артисти от над двадесет държави. Исках да пресъздам този дух в България. От друга страна, се интересувах от сценарийно писане и въобще от създаване на драматургия (“script”) за всякакви творчески форми. Обичам много и приключенията и необикновените места. Всички тези интереси и желания изкристализираха в идеята за Summer Scriptwriting Base. Привлякох различни хора към идеята. С част от тях пътищата ни се разделиха, с други продължаваме да работим по този и други проекти.
Summer Scriptwriting Base е ценна за участниците и особено за тези, които живеят в България, защото им дава възможност да научат от първа ръка най-съвременни и вълнуващи умения и знания и да ги срещне с други сродни креативни хора от цял свят. В България няма много други такива възможности.
Какво още да очакваме от Arte Urbana Collectif през 2022?
Календарът ни е пълен с вълнуващи събития. Имаме да си наваксваме за двете години на пандемия! Най-важните ни събития: в края на юни в София очаквайте фестивала „Срещи на младото европейско кино”, организиран от моята колежка Ралица Асенова, а през октомври, отново в София – фестивал за театър и наука „Театър на чудесата”.
Ти си изявен специалист в сферата на сценичните изкуства както у нас, така и в Европа – какви са общите ти наблюдения върху работата и развитието на изкуството през последните две нелеки години? С други думи – промениха ли глобалната арт сцена пандемията, а сега и войната? Как виждаш бъдещето на бранша в глобален мащаб?
Ако говорим стриктно за сценичните изкуства, то те определено бяха много засегнати от здравната криза. Направиха се много опити те да се дигитализират, за да са по-достъпни в период на социална изолация. Тези опити бяха със слаб до умерен успех. Не ми идва на ум нито една много успешна дигитална трансформация на сценично произведение. Това разбира се има логично обяснение. Самата същност на сценичните изкуства и причината за силното им когнитивното възприятие се крие във факта, че актьори (танцьори, музиканти, пърформъри и т.н.) и публика споделят едно и също физическо време и пространство. Когато това условие не е налице, целият механизъм на въздействие на сценичните изкуства е силно нарушен.
От друга страна социалната изолация послужи като катализатор за все по-бързото развитие на иновативни форми като VR-филми и интерактивно кино. Видеоигрите пък се превърнаха в може би най-важната форма за консумиране на истории. Ако 20-и век бе векът на киното, 19-и- на новелата, 18-и – на операта, а 17-и – на театъра, то определено в момента изглежда, че най-популярната форма за разказване на истории през настоящия век ще са видеоигрите.
Всички желаещи да се включат в Summer Scriptwriting Base 2022 могат да го направят онлайн на сайта на Arte Urbana Colektif (https://www.arteurbanacollectif.com/summer-scriptwriting-base-bg.html) до 15 май 2022 или в рамките подгряващото градинско парти на събитието, което ще се състои на 28 април 2022, в столичния клуб К.Е.В.А. и ще бъде със специалното участие на Рада Ангелова, театрален агент на Бродуей мюзикъли и автор на песни, която ще представи новата си песен „Margarita“. Вход свободен!
ВИДЕО с избрани моменти от Summer Scriptwriting Base 2021:
Автор: Мартина Панайотова