Да чуваш, че „Не си сам“, е нещо, което всеки от нас иска да чуе в труден момент. Тази реплика има някакво магическо присъствие и наистина помага. А когато това се превърне в кауза, в инициатива и в смисъл на живота ти, вече заслужава искрени адмирации и респект. А нашите днес са за тях, за Филип и Симеон – хората, чиито усилия са насочени в подкрепа на възрастните и материално нуждаещите се, които често са не само физически, но и емоционално изоставени. Освен с хранителни дарения преди празниците, те имат за цел да споделят време в разговори, да чуят тяхната история и да им кажат, че не са сами, защото за много от тези хора никой досега не е правил такова нещо. Но каква е същността на кампанията „Не си сам“ и как успяват да променят живота на хората в нужда, ще разберем от създателите и вдъхновителите на тази инициатива Филип и Симеон.
Здравейте, Филип и Симеон! Къде ви намираме?
Филип: Привет, Лицата на града! Намирате ни в разгара на най-вълнуващата част от коледната кампания на „Не си сам“ – разнасянето на хранителните пакети до домовете на хората, които имат нужда от тях.
Симеон: Както повечето хора, така и ние в момента се подготвяме за празници и ги очакваме с трепет. За нас и доброволците в „Не си сам“ обаче тези дни са по-специални, защото заедно ще споделим тези светли дни с още над 400 души, до които ще достигнем с хранителни дарения и жест на внимание.
Може ли да ни се представите така, както бихте се представили на едно малко дете, което ви пита кои сте…
Симеон: Нека се опитам да ви дам отговор на този въпрос през истински истории с деца. Винаги се опитваме да отговорим на най-малките какво правим. Затова, когато участваме в някое събитие или представяме инициативата си, ние им даваме бял лист хартия и моливи и ги молим да ни нарисуват „добро“. Всяко дете има различни представа за това – някои споделят как с приятели засаждат дръвчета, други почистват пространството пред блока, помагат на хора в нужда и т.н. После им разказваме как ние отиваме при някой човек и му носим храна, прегръщаме го и му пожелаваме хубав ден. Децата веднага успяват да разберат защо и това е добро и нерядко проявяват желание да се включват с родителите си в това добротворчество.
Филип: В допълнение бих казал на едно хлапе, че сме хора, които ходим на работа от 9 до 5, а после намираме време и вдъхновение да създаваме добро за повече хора, за повече от нас.
А как всъщност се роди идеята за „Не си сам“?
Симеон: Вярвам, че инициативата е част от желанието на всеки един от нас да направи нещо добро за обществото и ближните ни. Така, когато аз, Филип и Луиза утроихме това желание – бяхме готови да го споделим и с още много други хора. Така дадохме началото на „Не си сам“ и чрез нашите кампании успяхме да привлечем още много доброволци, с които заедно да правим още повече добро.
Филип: Напоследък все по-често казвам, че „Не си сам“ е една от най-чистите, спонтанни форми на доброволческа инициатива. Ние не просто решихме, но и действаме, и насърчаваме хората с отношение към темите на обществото да правят именно това.
„Не си сам“ е нещо, което всеки от нас иска да чуе в труден момент, някак самата реплика има магическо присъствие и наистина помага. На кого искате да кажете вие, че не е сам?
Симеон: Нашите усилия са насочени в подкрепа за възрастните и материално нуждаещите се, които често са не само физически, но и емоционално изоставени. Освен с пакет хранителни дарения преди празниците, ние имаме за цел и да споделим време и човешко с тях, да поговорим, да чуем тяхната история и да им кажем, че не са сами. Трудно е с едно посещение, с храна за няколко седмици и с макар и малкото мили думи, да промениш живота на някого. Но и с това човешко отношение успяваме да докоснем сърцата на мнозина от хората, до които достигаме. За някои от тях това е изживяване за години напред, нерядко сме чували: „За мен никой не е правил такова нещо“. Но инициативата има за цел и друго – да покаже на тези, които вършат добро, че не са сами, че има много съмишленици и обединени, ние можем да направим повече за промяната в обществото ни, като бъдем в полза на другите.
Разкажете ни малко повече за кампанията тази година…
Филип: Наскоро си говорихме със Симо, че развитието на „Не си сам“ през последните две години естествено мина през четири етапа. За Великден 2022 г. искахме да се наложим като надеждна платформа за дарителство и доброволчество, именно затова натискахме здраво през медии, популярни личности и лидери на мнение, на които благодаря сърдечно! За Коледа 2022 си поставихме за цел да разширим обхвата, включихме нови села, дори цяла нова община, визирам Трън. Там наистина усетих истинския смисъл от това, което правим – да караш по 15-20 км по заснежени планински пътища между села с по 4-5 жители, да им донесеш вяра, че някой се е сетил за тях, беше безценно. В кампанията за Великден 2023 постигнахме нов успех – към нас се включиха нови организатори в лицето на Симона, Александра и Кристиян. И ето ни днес – дни преди Коледа 2023. Новата ни цел е да привлечем все повече млади хора в инициативата и да изградим своеобразен мост между поколенията.
Как може всеки един от нас да се включи и да помогне?
Симеон: Всеки може да се присъдени към кампанията като дарител или доброволец. За дарението – събираме основни храни, като боб, леща, брашно, олио и други, а предаването им става лично в гр. Перник или с куриер. Относно доброволчеството – нужно е само желание и няколко часа свободно време в уикендите преди Коледа. В профилите ни в социалните мрежи има инструкции и форма за записване, така че всеки, който се интересува от това да бъде част от доброволческите ни екипи, е добре дошъл!
Съвсем естествено следва сега и въпросът: Как преминава един ваш ден?
Филип: Работа, работа, работа… Време за себе си, за приятели, за „Не си сам“. Ден с ден няма.
Симеон: Всички ние, които активно се занимаваме с организацията на кампанията, сме доброволци и правим това в допълнение на различните професионални роли, които имаме. Аз например през деня съм търговец в софтуерна компания, а голяма част от свободното си време отделям, за да съм в полза на инициативата. Това включва събиране, разпределяне и опаковане на дарения, комуникация с доброволци, изготвяне на списъци с нуждаещи се и други оперативни задачи спрямо етапа на кампанията. Освен това с Филип се занимаваме и с по-стратегически дейности, като популяризиране на инициативата сред младите, изграждане на партньорства и организация на цялостните процеси по реализиране на кампанията. И всеки ден е различен, а в това се крие и ползата от доброволчеството – развива много и различни умения.
Какви са плановете ви за месец декември?
Симеон: Програмата е ясна – отдаваме цялата си енергия в това да достигнем до максимален брой възрастни и нуждаещи се в селата около Перник и Радомир, като същевременно ще се погрижим за всички доброволци да имат едно наистина обогатяващо и полезно преживяване, като дадем възможност активно да се включат в раздаването на даренията.
Филип: Смятам, че плановете за този месец на всички ни са свързани и със семейството, домашния уют, приятелите, усещането за споделеност. В контекста на „Не си сам“ – да споделим и много светлина с напълно непознати хора, които имат нужда от нея.
За какво си мечтаете…?
Филип: Мечтая си кампании като нашата да не се налага да носят храна, а само подкрепа и вяра на хората, останали сами. Да живеем в свят, в които всеки да може да живее достойно и спокоен за утрешния ден.
Симеон: Аз лично – за повече добро. И не само мечтая за него, но се старая да го споделям и виждам всеки ден, тук е.
Какво ще пожелаете на нас и на всички, които четат това интервю?
Симеон: Бъдете здрави и добри. И двете са необходими за един пълноценен живот, в който можем да се наречем щастливи, когато и другите около нас са такива. Ако можете да направите нещо добро за някого – направете го днес.
Филип: Желая да са смели, да не се притесняват да застават срещу течението, да вярват, че когато правиш добро, НЕ СИ САМ.
Каква е за вас мечтаната Коледа?
Филип: Преди две години бях с Ковид и сам по Коледа и Нова година и тогава се убедих, че мечтаната Коледа за мен е споделената.
Симеон: Да, светла и споделена. Нека не забравяме същността на празника, която е далеч от скъпите пазари, препълнените маси и шумните тържества, а е близо до тишината, спокойствието и близостта с любимите хора, в очакване на по-доброто.