Любимира Капнилова е дама, която ни впечатлява с усещането си за такт, умението си да комуникира с човек на ниво, което покорява цялата ти сетивност. Бубето, както и казват приятелите, е истински виртуоз с кухнята и за нас беше истинска радост да я посетим на един типично женски обяд, за да ни сготви любимото си азиатско. Днес споделяме с Вас рецептите, които опитахме и си говорим за хубавата храна, радостите от живота и още…
Здравей! Как се запали по азиатската кухня?
Здравейте и благодаря за възможността да споделя с вас една моя голяма страст!От много малка мама и бабите ми ме посвещаваха в кулинарните си умения,помня, че още тогава вкъщи се приготвяха по-нестандартни ястия и най-вече се експериментираше с доста екзотични за времето си подправки.
Но първата ми среща с азиатската кухня и по-конкретно – тайландската,беше,когато ме изпратиха за две седмици в Банкок на гости на едно прекрасно тайландско семейство,бизнеспартньори на мама.Тогава бях на 14,пътувах и им гостувах съвсем сама. Докоснах се до „извора“ и се влюбих в тези вкусове завинаги. Впоследствие съм била в Тайланд много пъти и всеки път имам чувството,че се връщам у дома.
Кое беше първото нещо, което сгтови удома?
От въпросното пътешествие бях изпратена обратно в България с куфар,пълен с подправки и сосове,както и с инструкции и споделени рецепти.Тогава започна голямото готвене! И така до ден-днешен.:)
Но едно от първите неща,които приготвих сама,бяха зеленчуци със сос от стриди на уок тиган.
Откъде се снабдяваш с екзотичните продукти?
За щастие,през годините съм имала възможността много да пътувам.Бях пословична с вечното ми издирване на азиатски продукти,където и да съм,а после с претъпканите ми куфари по летищата.Това е раждало доста комични ситуации и при летищните проверки,защото някои съставки имат,меко казано,специфичен аромат.:)
Иначе от няколко години се снабдявам в големи количества от един азиатски онлайн магазин в Англия,защото, въпреки че в България се появиха доста продукти,те са адаптирани за европейските вкусове и нямат много общо с автентичните.И все пак е прекрасно,че вече мога да намеря почти навсякъде пресен кориандър и лимонова трева.
По принцип ли обичаш да експериментираш в кухнята?
Обичам,да.Отворена съм за всякакви вкусове.Обожавам импровизациите и рядко спазвам стриктно рецепти.Това е и едно от нещата,които обичам в тайландската кухня.При нея в едно ястие трябва да присъстват задължителните съставки,но оттам нататък всеки готвач балансира по своя преценка четирите основни вкуса – солено,сладко,кисело и люто.Във всяко кътче за хранене в Тайланд можеш да ползваш въпросните добавки по твой вкус.
Моля да ни споделиш какви ястия си ни подготвила днес.
Тайландска салата с говеждо месо
- 600-700 г качествено говеждо месо;
- 1 краставица,обелена и почистена от семките;
- шепа чери домати;
- 2-3 шалота;
- 2-3 скилидки чесън;
- малки червени люти чушки;
- сок от лайм;
- рибен сос;
- палмова или кокосова захар;
- 2 с. л. препечен ориз на прах;
- пресен кориандър;
- прясна мента;
- сърцевини от салата.
Стекът се овкусява със сол и черен пипер и се приготвя средно изпечен.Оставя се да се охлади и се нарязва на ленти.В купа се смесват месото,краставицата,чери доматите,шалотът и оризът на прах.Залива се с дресинга от смлените люти чушки и чесън,рибен сос,захар и сок от лайм /на вкус/. Сервира се върху сърцевините от салата и се поръсва с пресен кориандър и мента.
Супа с кокосово мляко,галангал и пиле
- 300-400 г пилешко месо,нарязано на късчета;
- 2 стръка лимонова трева;
- 1 средно голям корен галангал;
- 3 ч.ч. пилешки бульон;
- 3 ч.ч. кокосово мляко;
- 2 ч.ч. кладница,нарязана на ленти.
- 1 средно голяма глава лук;
- 4-5 листа от кафир лайм;
- малки червени люти чушки;
- рибен сос;
- сок от лайм;
- палмова или кокосова захар;
- пресен кориандър.
В тенджера,на слаб огън,се слагат кокосовото мляко и бульонът,заедно с почистените и едро нарязани лимонова трева,галангал и цели листа от кафир лайм.Щом заври,се добавят пилешкото,гъбите и лукът,разрязан на две.Оставя се да къкри на слаб огън,докато месото омекне, или около 20 мин., като при нужда се долива малко вода за разреждане. След спиране на котлона,се добавят на вкус захар,рибен сос,сок от лайм и ситно нарязани люти чушки.Сервира се поръсена с пресен кориандър.
Тайландско червено къри със скариди
- 500 г големи скариди,обелени и почистени;
- 400 г кокосово мляко;
- 2-3 с. Л. паста от червено къри /наситеността на вкуса е по лична преценка/;
- 2-3 листа от кафир лайм;
- рибен сос;
- палмова или кокосова захар;
- малки червени люти чушки;
- листа от пресен босилек.
По желание може да се добави бамбук или френски зелен фасул например.
В уок тиган,на среден огън,се разбъркват къри пастата и кокосовото мляко.След като заври и се посгъсти,към получения сос се добавят зеленчуците /до средно омекване/, и най-накрая скаридите за 1-2 мин.Подправя се на вкус с рибен сос,захар и нарязаните люти чушки.Сервира се с ориз и поръсено с листа от пресен босилек.
Жасминов ориз
За тези,които ползват специален уред за задушаване на ориз,няма много място за грешки.За всички останали,споделям моя начин на приготвяне,който през годините се доказа като най-добър.
Препоръчително е оризът да се измие добре със студена вода.Количеството вода/ориз е 2/1.Водата се подсолява,може да се добавят и 1-2 листа от кафир лайм за аромат.Веднага след като заври,котлонът се намалява на минимална степен и се слага чиста памучна кърпа под капака.След 10-ина минути тенджерата се премества на студен плот и се оставя поне за 20 мин.
Автори: Мариана Станчева и Цветана Бонева
Фотограф: Цветана Бонева