Всички ние имаме представата си за съвършената Коледа, но покрай нея има безброй много задачаи, които трябва да свършим и трябва да вплетем в и без това натовареното си ежедневие. Чудили ли сте се някога кога трябва да започнете да се подготвяте за Коледа? Може би по-рано, отколкото си мислите! А може би не, просто всичко, което трябва да направим е да опростим подготовката.
Ето и някои идеи, с които да намалим напрежението и стреса и да се насладим на празниците!
Аз съм Деси и съм автор на кулинарни рецепти. Може би вече ме познавате от кулинарния ми блог sprestilka.com. Днес съм решила да ви споделя моят антистрес списък за празниците, който съм нарекла – Планирай Коледа. Надявам се с него да ви помогна да минимизирате умората и стреса от подготовката на мечтаните празници и храната покрай тях.
Оставам с усещането, че всяка Коледа става по-забързана от предишната, а задачите около нея повече. И някак все повече заприличва на състезание. Мисля, че не съм единствената с това усещане. Силно вярвам обаче, че планирането е тайното златно ключе към сбъдването на мечтаната Коледа!
Искате ли да се присъедините към мен и най-накрая да се организирате за празниците тази година? Добре, страхотно, да започваме!
Ето как да се подготвите за Коледа рано!
Вече е декември и обратното броене започна. По принцип вярвам, че добрите планьори подготвят тази вълшебна част от края на годината няколко месеца по-рано, но все още не е късно за добра и стегната организация. Стига да подходим с реалистични очаквания. И да, говоря за планирането от гледна точка на храната, но някои от съветите са приложими за цялостната организация на празничния сезон.
1. Начертайте плана
Един мой преподавател казваше: „Планът е нищо, но планирането всичко!“, така, че да започваме. Направете си чаша плътен горещ шоколад или сипете чаша от любимото си вино, отпуснете се, призовете добрата празнична енергия и:
- направете списък с традициите, които искате да спазите. Не говоря само за Бъдни вечер, украсата на масата, „сготвените“ подаръци и традиционния семеен обяд, а за всички онези хубави моменти от предишни години, които ви се иска да повторите. Например семейното състезание по пеене с награда пакет бисквити (кого ли лъжа, бутилка уиски ;)) или пък уютно излежаване цял ден с буркан царска туршия. Запишете в този списък всички предстоящи неотложни и желани събития и ангажименти. Аз го правя в таблица и добавям колони с време за изпълнение и бюджет.
- После се опитайте да ги разпределите в Календар. Тук е моментът да се опитате да привлечете в тази антистрес кауза и семейните. Дори и да са необходими малко стимули като лакомства, например. Споделете им календара и насърчете всички да пишат какво искат да хапват на записаното вече събитие.
Забавен трик: Потърсете или си създайте празнично изглеждащ календар. Това ще вдигне настроението и ще ви помогне да го ползвате и придържате към него.
- ПРИОРИТИЗИРАЙТЕ! Решете кои от всички ваканционни дейности и ангажименти са наистина важни за вас и се фокусирайте в тях. Освободете се от нереалистичните си очаквания за празничен сезон, достоен за Инстаграм, това ще ви остави изтощени и разочаровани, фокусирайте се върху най-важното за вас и близките ви. Празниците са за наслада, а не състезание. Ако организирането на празнична фотосесия с безумни пуловери и нелепи усмивки само ще разплаче децата или натъжи любимия, то не го правете. Дядо Коледа ще дойде и без всичките 10 вида сладки, които си харесахте в Pinterest.
Смисълът е да се фокусирате в традициите, които вие и вашето семейство обичате и на които се радвате по време на празниците. Насладете им се с добра и любима храна без да прекалявате.
2. Синхронизирайте очаквания с реланост.
След като очертахме мечтаната Коледа е време да я съпоставим с реалните ни възможности.
- Синхронизирайте отпуската и ваканциите си ако това е възможно. Следва дефинирането на почивките. Говоря за всички дни около Коледа. Бъдете предричиви за това как и с кой искате да прекарате точно това време от годината. Хората са тези, които създават празника. Празниците са натоварени и изпълнени с партита, концерти, семейни събирания и други събития. Може бързо да стане натоварено и непосилно да присъствате на всичко, а е хубаво да ви остане време за готвене. Решете кои от всички тези ангажименти са важни за вас и семейството ви и откажете учтиво останалите.
- Дефинирайте коледен бюджет, за да можете да следите вашите коледни разходи. Планирането на бюджета не изглежда като най-празничното занимание, но няма нищо празнично и в огромна сметка в кредитната ви карта през Януари. Не живеем в идеален свят и е много вероятно да нямате коледни спестявания, така че ще трябва да вземете някои решения за това кои коледни разходи са приоритетни. Основната задача тук е да дефинирате колко може да похарчите за празнични трапези. След това сте готови да разпределите бюджета спрямо приоритетите си. Следващата област, която трябва да планирате, е вашият бюджет за храна и напитки. Включете всичко, което ще сервирате на Коледа, или своя дял от сметката, ако решите да бъдете на коледна вечеря в ресторант.
- Определете датите за домакинство и за гости. Отбележете в кои дни ще бъдете домакини на кои от празничните вечери (обеди) сте поканени на гости. Информаирайте максимално бързо гостите си за темата на събитията, на които ще бъдете домакин и се осведомете какво се очаква от вас като гост.
Бонус съвет: Ангажирайте гостите си с част от приготвянето на храната не е необходимо да се нагърбвате с всичко, за да си прекарате добре. Накарайте ги да донесат десерта, например. Този съвет го има и по-надолу в статията, но може да не стигнете до там ;).
3. Подгответе се за парти
Добре, някои от нас са домакини повече от веднъж по празниците и тази част от Планирай Коледа ще е малко по-обемна, но пък предполагам, че за да сте в това положение, то е защото имате опит. За начинаещите ето и няколко безценни съвета:
- Съобразате се с възможностите си. Нямате време или не може да сготвите, не се чувствайте задължени да приготвите 5 степенно меню и тежка маса с много украса и излишно висок бюджет, особено ако гостите ви предпочитат да се мотаят из кухнята и да хапват мезета.
- Изберете тема. Наличието на тема за парти прави избора на вашето меню, декорации, услуги, облекло и всичко останало много по-леко. Дори само изборът на цветова схема ще опрости нещата.
- Направевте менюто. Отново припомням Коледните празници не са състезание, а приятен начин да хапнем добре и да се забавляме в приятна компания. Не е нужно да изкупите магазина и да приготвите храна за цял месец. Потърсете вдъхновение и го съобразете с бюджета и типа на гостите си. Ако не се чувствате уверен в домакинството на Коледната вечеря, която изисква доза формалност, то изберете да бъдете домакин на някой от следващите дни и подгответе неангажиращ брънч или вечерно парти с леки разядки и ордьоври.
- Направете списък с рецептите, които сте избрали да пригответе и после си направете шопинг лист. И подготовката на празничната трапеза е като останалото планирано хранене, просто с по-специален повод. Тук съм ви дала чудесни съвети за планирано хранене, ползвайте ги и по време на Коледните празници.
- Прегледайте килера си. Преди да се втурнете в голямото пазаруване, огледайте наличните си запаси и кои от тях могат да бъдат включени като част от коледното меню, и ги извадете от списъка за пазаруване. Добре, ако сте от онези практични хора, които държат нещата под контрол, тази стъпка може да направите преди да изготвите менюто. Това ще ви спести пари и време за пазаруване, а и ще ви накара да подходите по-креативно към трапезата.
- Ангажирайте гостите. Да, съвсем не е нужно да поемате цялата организация и подготовка само, защото сте домакин.
4. Превърнете се в перфектния гост
Винаги може да занесете част от храната за празника. Това ще улесни домакините и ще ви приобщи към празничното изживяване. Ако разполагате със свободно време и това ви доставя удоволствие, може да приготвите малки коледни пакети с домашно приготвени сладки, мил жест, който едва ли ще остане незабелязан. Разбира се, винаги е добра идея да синхронизирате идеята с домакините, но никой разумен не отказва помощ. За готвене, декорация или за чистене след партито. Ето и няколко идеи какво може да приготвите за парти, на което сте поканени:
- пита или по-специален хляб
- различни видове терини
- гарнитурата към основното
- семпли предястия
- десертът (вечната класика)
Не сте по готвенето. Бутилка от предпочитаното от домакините питие също е подходящо решение.
5. Направете си to-do лист
За да избягате от стреса по празниците, направете си списък с всички задачи, които имате да свъшите и ги планирайте във времето. Разпределете ги, ако оставите всичко за последния момент, няма да може да се насладите на подготовката и да обърнете внимание на детайлите.
Действайте умно. Пазарувайте рано или онлайн. Делегирайте задачи и най-вече се наслаждавайте!