Илюстраторката рисува на живо по време на представянето на обновената социално отговорна програма „Ти и Lidl за нашето утре“
Сигурни сме, че по един ли друг начин до вас вече са достигали някои от проектите на талантливия тандем Sisters in Draw. Без да изоставят индивидуалния си стил и интереси, сестрите Борислава и Михаела Караджови създават студиото си през 2019 г., за да работят и по общи проекти. Казват за себе си, че освен сестри, са и най-близки приятели и общите им интереси се покриват до 80%. През 2021 г. откриват третата си самостоятелна изложба на тема Love will not tear us apart, в която изрисуват 4-метрови стени в галерия Credo Bonum, София. А в края на миналата година правят имерсивна изложба, посветена на менталното здраве.
Михаела работи в проекти с международно значение – за United Nations и за световноизвестни музиканти като Cage the Elephant, Pacific Avenue, Trombobby, Sibusile Xaba. Илюстратор е и на първата пощенска марка „85 години от рождението на Кристо“. В портфолиото на Борислава фигурират клиенти като Meta, United Nations, Daye, Hendricks Gin, 5L Speakeasy Bar и др. Съвсем скоро тя се включи и в събитие на Lidl България, посветено на най-голямата им социално отговорна кампания „Ти и Lidl„. За него Борислава трябва да рисува върху голямо платно на живо, пред публика. След завършването му присъстващите оставят своите послания „за нашето утре“ върху него.
Поканихме Борислава да си говорим за предизвикателствата да работиш със сестра си, за различните проекти, които обичат да приемат и за това какво предстои за Sisters in Draw.
Две сестри, две вселени – има ли сблъсъци от време на време или винаги сте в хармония?
Няма как винаги да сме в хармония, тъй като сме различни хора и имаме различни виждания понякога за нещата. Но към момента винаги сме съумявали да намерим баланс във взаимоотношенията ни чрез комуникация и разбиране.
Какви проекти предпочитате да поемате?
Всички, които ни предизвикват да излизаме от комфортната ни зона. Проекти, които ни вълнуват.
Когато твориш, разчиташ повече на интуицията си или следваш добре обмислен план?
Смятам, че едното не може без другото. Затова и двете.
В какви цветове предпочиташ да виждаш света?
Обичам всички цветове, всичките им нюанси, много наситени и ярки. Няма излишен цвят, затова ги искам всичките заедно.
Предизвикателство ли беше поканата за събитието „Ти и Lidl” и каква точно беше задачата ти за него?
Абсолютно си беше! Имах по-къс срок за работа и трябваше да оптимизирам времето, за да може боята да съхне. Хубавото е, че в момента е лято и всичко изсъхва за минути независимо от слоя боя. Задачата ми беше да пресъздам най-голямата социално отговорна инициатива на Лидл, която подкрепя различни социално значими проекти в цялата страна „Ти и Lidl за нашето утре„. Проектите са в 5 области и са фокусирани върху опазване на околната среда – #BeGreen, култура – #BeLocal, спорт – #BeActive, младежи и деца със специални потребности – #BeFair и специални медийни проекти – #BeVocal. Така върху платното се появиха 5 героя, които символизират всяка една от областите.
Подготовката за това е преминала на два етапа – ще разкажеш ли малко повече?
Първо трябваше да завърша платното изцяло само с цвят, защото на място нямаше да може да бъде завършено в рамките на час и половина, колкото беше времетраенето на самото събитие. След това пренесохме платното в галерията и го завърших на място.
Трудно ли се рисува на живо, пред публика?
Според мен си има своите предизвикателства. Тъй като ти се налага да се абстрахираш от всичко около теб. Когато работиш сам, имаш контрол над звуците, шумовете, разговорите и т.н. Пускаш си музика или книга и започваш, докато пред публика не можеш. Но аз много обичам и търся баланса.
Какви послания бяха оставени върху платното „за нашето утре“? Какво е твоето?
В началото повечето хора се притесняваха да пишат, но когато видяха, че някой друг го прави, пожелаха да се включат. Оставиха надписи „Благодаря“, „Напред и нагоре“, в този дух. Моето послание като цяло е хората да мечтаят смело и винаги ще има кой да повярва в мечтите им.
Има ли нужда от кампании като „Ти и Lidl“, за да се поддържа гражданския дух и да се стимулират малките общности?
Разбира се. Това дава пример на повече хора да се включват и да искат промяна за обществото и средата, в която живеят.
Първата ти книга се доближава много до духа на #BeFair. Ще разкажеш ли малко за този твой проект?
“Смелото момче Морки” е детска книжка с истории за героично коте, което с приключения си учи децата да вярват в себе си. Основната идея на книгата е да помогне на деца от спектъра да не се чувстват изолирани и да общуват по-лесно. В книгата има интерактивни страници, в които се движат обекти, като се отварят прозорчета по страниците. Има и страници, които светят в тъмното и които пазят децата, когато си лягат да спят. Това е първата ми книга, в която текстът е написан от мен и илюстрирана от мен.
Подготвяш/те ли нещо в момента, за което може да споделиш повече?
Имаме два лични проекта с Михаела, които си движим от известно време насам. Надявам се скоро да можем да разкажем и да ги покажем.
Снимка: YouTube канал borislavamadeit