Кой е най-често използваният начин за постигане на цели?
Комуникацията.
Начинът, по който използваме гласа си влияе в голяма степен на това как изглеждаме и на живота, който водим. Важно е да изпускаме естествено гласа си. “Inhale air, exhale bul$it”, както казват модерните мемета. А ако искате да разберете как ви чуват другите – сложете лявата си ръка на лявото ухо, като раковина, а дясната ръка сложете пред устата и започнете да говорите. Как се чувате в “слушалката”?
В тази статия ще прочетете няколко идеи за това как гласът, лицето и животът ви да станат с няколко тона по-красиви и каква е връзката между звуците и доброто физическо състояние. Преди това се замислете кой е любимият ви звук. Как да откриете истинското звучене на гласа си и още няколко идеи за раздвижване на дробовете, гърлото, езика, гласа и лицето, с всички негови елементи, ви предлагам да опитате следните упражнения:
- Застанете с крака на пода и отпусната, леко отворена челюст. Докато вдишате и издишате от тази позиция, издавайте всеки звук. Това е истинското звучене на гласа ви, което идва съвсем естествено. Без никакви усилия. Като стон.
- Прави или седнали, с крака стъпили на земята, издишайте рязко и кажете силно „ха-а“.
- Отворете уста за “о”, като изпънете максимално лицето си. Докато казвате буквата, раздвижвайте лицето си и експериментирайте с тоновете. Забавлявайте се.
- Отворете устата си в най-широката усмивка и кажете азбуката (някои звуци няма да успеете да ги кажете). След това повторете звуците на някои от буквите, като си поиграете с тоновете и ритъма. Това упражнение е приятно да се прави сутрин или в моменти, в които сме загубили фокуса.
- Опитате да докоснете с език брадичката и носа си.
- За да раздвижим белите дробове е важно да упражняваме диафрагмено дишане. Забавно упражнение, когато към дишането добавите и издаването на звуци. Когато вдишате дълбоко през носа с издишването кажете сричките „бом“, „бим“, „бон“, като удължите последните съгласни. Тези звуци допълнително създават вибрация и трептене в областта на горната устна и носа.
- Бучете със затворена уста, издавайки звукът „м“; Пръхтете като кон. Ръмжете със звучно „р“. и каквото още се сетите и ви дойде отвътре.
Използваме музиката и звуците за да ни пренесат другаде. Слушаме музика за да ни пренесе от мястото и света, в които сме и да ни прехвърли там, където искаме да бъдем в момента. Звуците на музиката, които чуваме, често са отражения на звуци, които самите ние искаме да издадем. Звуци и ритъм, които напират да излязат от тялото ни. Приемете го като оригване на душата.
Кога чисто физически се оригваме? Когато с храната поемем повече въздух. За да функционира храносмилателната ни система добре, този въздух излиза. Така се задейства метаболизма. Това е един от най-естествените звуци на тялото ни.
За душата, използваме музика. Когато пеем, тананикаме, подсвиркваме и каквото още е възможно да се прави с гласа, задвижваме метаболизма на душата и така ѝ помагаме да поддържа добро здраве и форма. С други думи, създаваме баланс. Има и още нещо. Освен че задейства тези вътрешни процеси, издаването на звуци стимулира тялото ни – от лицето през дробовете, та чак до диафрагмата и корема и всичко останало около тях. А движението на кислород допълнително подсилва организма ни.
Хората, които познават и използват силата на гласа си, инвестират време в упражнения, раздвижващи лицето, езика, гърлото, дробовете. Инвестират време за упражнения, раздвижващи и стимулиращи сетивата. Тогава, колкото и да са насочени, тези звуци излизат естествено и са колкото смешни, толкова и красиви. Замислете се за йога практиките, в които винаги има част, отделена на звуците – било то при техниките за дишане, поздравителните „аум“ и „намасте“, и други мантри и звуко-терапии. Замислете се за практиките на източни изкуства и спортовете, при които с конкретни движения се издават различни звуци.
Дали тези или други упражнения, отделянето на време, за да си поиграеш със звуците, вибрациите, темпото и ритъма, които създаваш се отразява благоприятно на цялостния физически и умствен тонус. А смехът, който носят със себе си е допълнителен бонус за здравето. Важното е да изпуснете звуците. Нека се чуват стонове и от любов.
Дай си тази тонизираща терапия.
Освежи лицето си с гимнастика.
Посмей се.
Поглези се с пълноценно лично време.
Само за теб.
Кратко и често.
Автор: Златина Стоянова
Снимки: Max van den Oetelaar / Unsplash; cottonbro / Pexels & Enrique Meseguer / Pixabay